Zászlópert nyert alapfokon Tőke Ervin
A csíkszeredai csendőrség jogtalan rendezvényszervezésért, valamint a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság törvényellenes zászlófelvonásért kiállított büntető jegyzőkönyvét is érvénytelenítette december végén a csíkszeredai bíróság. A kedvező ítélet azonban nem ad teljes bizakodásra okot, a döntés ellen ugyanis még óvást nyújthatnak be a hatóságok – közölte lapunkkal Tőke Ervin.
[caption id="attachment_42297" align="aligncenter" width="3264"] Üres a zászlórúd Fotó: László Róbert / archív[/caption]
Mint ismeretes, tavaly júniusban a csendőrség azzal az indokkal szabott ki ezer lejes büntetést Tőke Ervinnek, mert engedély nélkül tartott rendezvényt a Szabadság téren akkor, amikor felvonta a székely zászlót az általa a várostól kibérelt egy négyzetméteres területen, ahol építkezési engedéllyel állított fel zászlótalapzatot. A városi tanácsos közlése szerint nem tartottak aznap rendezvényt, mivel tudta, hogy nem kapott erre engedélyt. A jegyzőkönyvben szereplő pénzbírságot így figyelmeztetésre enyhítette a csíkszeredai bíróság.
A rendőr-főkapitányság kifogása az volt, hogy a Hargita megye zászlójaként is ismert lobogót nem a hatályos zászlótörvénynek megfelelően vonta fel, hiszen annak megyezászlóként való elfogadását akkor már megtámadta a prefektusi hivatal. A jogtalan zászlóhasználatért tízezer lejes büntetést szabtak ki. A per során Tőke Ervin azzal érvelt, hogy nem a megyezászlót, hanem a székely zászlót húzta fel, amelyre nemzeti szimbólumként és nem egy közigazgatási egység zászlajaként tekint. A bíróság ezt a jegyzőkönyvet is érvénytelenítette ítéletében.
– Úgy gondolom, hogy ez biztató jel, és végre azt érezhetjük, hogy visszatér az országba a normalitás. Egy percig sem gondoltuk azt, hogy amit teszünk, az törvénytelen vagy nem helyénvaló dolog. Ezután derül ki természetesen, hogy a csendőrség és a rendőr-főkapitányság fellebbez-e vagy sem – mondta lapunknak az EMNP csíkszéki elnöke, hozzáfűzve, hogy a bíróság döntését azért is értelmezi jó jelként, mert a tárgyalások során mindvégig arra hivatkoztak, hogy jogunkban áll nemzeti szimbólumainkat használni. A kedvező döntést precedens értékű dologként értékeli. Tőke Ervintől megtudtuk, ahhoz, hogy a zászló visszakerülhessen a város főterére, az egy négyzetméteres terület bérlését újra meg kell hirdetnie a városnak. A bérleti kérelmet pedig csak akkor nyújtja be, ha a rendőr-főkapitányság és a csendőrség nem óvja meg a bíróság döntését.
Márk Boglárka