Vigyázz, kész, tavasz!
A tavasz beköszöntével és az időjárás kedvező alakulásával az alcsíki településeken is elkezdik, illetve folytatják a 2023-as év infrastrukturális beruházásait. A beruházások kiterjednek a víz- és csatornahálózat bővítésére, gázhálózat építésére, illetve járdákat és utcákat is aszfaltoznak a településeken.
Csíkszentkirályon már korábban aláírták a fejlesztési minisztérium által finanszírozott tanuszoda építését. Ezen túlmenően nemrégiben a községi bicikliutak készítéséről is szerződést írtak alá, számolt be Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere.
– A régi, úgynevezett flotáció épület energetikai korszerűsítését is kilátásba helyeztük, tavaly új tetőt és esőelvezetőt kapott. Továbbá az iskola hőszigetelését is tervezzük, valamint a buszmegállók épületeinek cseréjén is dolgozunk – mondta a polgármester.
Szeptemberben avatják a Henter-kúriát
Csíkszentimrén önerőből fejlesztik a település víz- és szennyvízhálózatát, új ülepítőrendszert létesítenek.
– Erre a kezdési utasítást a kivitelezőnek már kiadták, év végéig be kell fejeznie a munkát. A Henter-kúriát május végéig kell befejezni, még közel 800 ezer lej értékű munka van a befejezésig. Jelen pillanatban a benti munkák vannak hátra, jelenleg is zajlanak, mennyezet, kőlaplerakás, mosdók, fűtés szerelése. A május végi határidő ellenére, várhatóan majd szeptemberben avatjuk fel az épületet, mert addig lesz még elszámolnivalónk – mondta Fülöp Kinga, Csíkszentimre alpolgármestere. Hozzátette: az intelligens gázvezeték kialakítása is folyamatban van. A beruházás összértéke 30 millió lej, ebből Csíkszentimre önrésze közel 11 millió lej. Továbbá az utcák modernizációja és aszfaltozása is folyamatban van. – A szerződést megkötöttük, a cég azonban jelenleg sem dolgozik. A beruházásból még 2,5 millió lej értékű munkát el kellene végeznie. Sajnos a kivitelező időre nem teljesítette a szerződésben foglaltakat, ultimátumot adtunk neki a befejezésre – mondta Fülöp Kinga.
Sürgős a gázhálózat építése
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere kifejtette, a gázhálózat kiépítése a legnagyobb beruházásuk az idén, közel negyven kilométer vezetéket és nyomáscsökkentő állomást építenek ki. Ez közel negyvenmillió lejes projekt.
– Remélem, a tavasz folyamán a beruházást elkezdjük, mert év végéig be is kell fejezzük, egyelőre az építési engedélykérés fázisában járunk – mondta Kozma. Hozzátette: a község két kultúrotthonának energetikai korszerűsítésén is dolgoznak.
Csíkkozmáson, az európai út mentén a járdafelület kialakítása az egyik prioritás.
– Mivel nincs pályázati forrásunk, önerőből fogunk neki, igyekszünk a lehetőségekhez mérten mindkét oldalon járdát építeni. A kritikusabb pontokon kezdjük a munkálatokat, ahol a vízelvezetés problémát jelent – hívta fel a figyelmet Szántó László polgármester. Hozzáfűzte: a beruházás összesen 1916 négyzetméter, amelynek az értéke elérheti a 950 ezer lejt. Sőt, Csíkkozmás és Lázárfalva közvilágításának korszerűsítésére is aláírt szerződésük van.
– Az általános iskola felső tagozati épületének hőszigetelése és a község eddig aszfaltozatlan utcái, valamint a Lázárfalvát elkerülő út kialakítása a prioritás. Az engedélyeket beszereztük, és remélem, az idén a közbeszerzési szerződést is megkötjük – mondta a csíkkozmási polgármester.
Tusnád községben a tan- és kulturális épületek energetikai korszerűsítése áll infrastrukturális beruházások terén az első helyen, tudtuk meg Molnár Józseftől, Tusnád község polgármesterétől.
Tusnádfürdőn elsőbbséget továbbra is a vízvezeték-hálózat korszerűsítése és cseréje jelenti. A vízhálózat korszerűsítése várhatóan április–májusban kezdődhet, a belső víz- és szennyvízhálózat cseréje valamivel több tervezést igényel, így az a nyár elején kezdődhet el – mutatott rá Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere. – Májusra elkészül az általános rendezési tervünk (PUG), illetve valamikor a nyár folyamán a tusnádfürdői wellnessközpont energetikai hatékonyságnak javítását is célul tűztük ki. A külső vízvezeték-hálózat beruházása közel negyvenmillió lej, míg a belsőé 25 millió lej – számolt be a városvezető.