Vezető ok az elhalálozásban, de könnyedén elkerülhető lenne
Az országos dohánymentes nap alkalmából a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal együttműködve figyelemfelkeltő felvonulást szervezett, majd a Sapientia EMTE Nagy Aulájában két szakorvos részvételével rendhagyó beszélgetést tartottak.
November 16-án dohánymentes napot tartottak Csíkszeredában a Sapientia EMTE székházában. A dohányzás a vezető halálok az Európai Unióban – évente körülbelül hétszázezren halnak meg –, pedig ez lenne az egyik leginkább elkerülhető egészségkockázati tényező – mondta Ambrus Éva, az egészségügyi igazgatóság munkatársa, az esemény főszervezője.
– Fontosnak tartjuk felhívni a fiatalok figyelmét a dohányzás káros hatásaira. A mostani eseményen öt csíkszeredai általános iskola diákjai és őket kísérő pedagógusok vesznek részt – közölte Ambrus Éva. Hozzátette: a diákok transzparensekre írták a dohányzás káros hatásaival kapcsolatos gondolataikat, úgy vonultak át egészen a Sapientia székházáig.
Dr. Csipor Alpár tüdőgyógyász szakorvos szerint a dohányzásnak nagy szerepe van többek között a tüdőrák kialakulásában, ugyanis a dohányzó férfiak és nők körében 20-25 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki tüdőrák a nem dohányzókhoz képest. A dohányzás növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség és a légzőszervi megbetegedések valószínűségét, ugyanakkor megduplázza a stroke kialakulásának esélyét.
A dohányzás aránya aggasztóan magas a fiatalok körében, annak ellenére, hogy nem szabadna árusítani dohányárut tizennyolc év alatti fiataloknak.
A hagyományos cigarettán túl a különböző e-cigaretták, snüssz, vízipipa egyaránt növelik a függőséget, később pedig akár a rák és egyéb megbetegedések kialakulását. A cigaretta okozta szövődményekben évente többen halnak meg, mint alkoholfogyasztásban és közúti balesetben
– mondta a szakorvos.
Hozzátette: kezdetben a dohányzás nyugtat, és úgy érezzük, jobb a közérzetünk, viszont később lehangoltabbnak érezzük magunkat, és késztetést érzünk arra, hogy rágyújtsunk, ez pedig függőséghez vezet. Megjegyezte, hogy egy ideje a cégek nem reklámozhatják a dohánytermékeiket, de még így is világszerte probléma a dohányzás. Mint mondta, az e-cigaretták sokkal veszélyesebbek, mint elsőre gondolnánk, hiszen a függőség kialakulásán túl robbanékonyak is lehetnek, nem kívánt fizikai elváltozást eredményezve a belső és külső szövetekben egyaránt.
Az Országos Statisztikai Intézet 2021-es felmérése szerint a 15–24 éves korosztály tíz százaléka naponta, illetve kilenc százaléka alkalmanként dohányzik. Dr. Adrian-Cristian Dobrică mellkassebész főorvos kifejtette: a rákos és érrendszeri megbetegedések mellett szociális és gazdasági hátránnyal is jár az egyénekre nézve a dohányzás okozta függőség.
A különböző betegségek megelőzhetők lennének, ha nem dohányoznának, nem is beszélve az anyagi kiadásokról, a bulik és a lassan, szálanként való rászokás alig észrevehető, pedig a cigarettadobozokon található fotók valósak
– mondta a mellkassebész.
A beszélgetés során elhangzott, hogy a dohányzás megfékezésére elengedhetetlenek a csütörtökön tartott megelőzési programhoz hasonló események. Ezek célja, hogy a gyerekeket olyan ingerek érjék, amelyek hatására minél kisebb eséllyel próbálják ki, majd szoknak rá a cigarettázásra.