Venczel Józsefre emlékeztek szülővárosában
Venczel József születésének 110. évfordulója alkalmából egész napos eseményt szerveztek Csíkszeredában szombaton. A megemlékezést emléktábla-koszorúzás, rövid előadások, könyvbemutató és kiállításmegnyitó színesítette.
Venczel József társadalomkutató, egyetemi tanár születésének 110. évfordulóját egész napos rendezvénnyel ünnepelték szülővárosában szombaton. Az esemény délelőtt a Sapientia – EMTE épületében megszervezett XI. Venczel József Társadalomtudományi Vetélkedő döntőjével kezdődött.
Ezt a neves társadalomkutató emlékére állított tábla megkoszorúzása követte a Kossuth Lajos utca és a Temesvári sugárút találkozásánál, majd a Márton Áron Főgimnázium dísztermében. Ugyanitt zajlott az esemény ünnepélyes megnyitója, ahol köszöntőbeszédet mondott Darvas-Kozma József pápai káplán, címzetes esperes, Székely András Bertalan szociológus, kisebbségkutató, a Venczel József Társaság egyik alapítótagja, illetve Beke Mihály András első beosztott konzul.
Az eseményen elhangzott: a Venczel József Társaságot idén alapították erdélyi, magyarországi és németországi tagok részvételével, fő célkitűzésük, hogy Venczel József személyiségét és munkásságát éltessék, megismertessék az emberekkel, jelentőségét hangsúlyozzák. Ennek egyik formája a szombaton megszervezett Venczel József 110 konferencia, ugyanakkor a megemlékezés részeként Venczel József Nemzetstratégiai Díjat adtak át Szilágyi Árpád geológus, volt politikai fogoly és elítélt számára, aki Venczel József rabtársa is volt.
A Venczel József 110 konferencián elsőként Bali János néprajzkutató előadását hallgathatták meg az érdeklődők videofelvételről A magyar–székely összetartozás nemzettudati háttere címmel, melyet Darvas-Kozma József pápai káplán, címzetes esperes követett, aki Márton Áron és Venczel József kapcsolatáról beszélt. Telegdy Balázs szociológus a Venczel József által alkalmazott módszertan a monografikus kutatásokban témában tartott előadást, majd Halász Péter gyimesközéploki néprajzkutató Domokos Pál Péter és Venczel József kapcsolatát ismertette a jelenlevőkkel. Végül Oláh Sándor társadalomkutató Kis- és nagypolitikák a földhasználat 20. századi alakulásában a Székelyföldön című bemutatóját hallhattuk.
Az emléknap részeként délután Székely András Bertalan szociológus, kisebbségkutató, mutatta be új, Interferenciák – Intereferințe című kétnyelvű (magyar és román) kötetét, mely, egyebek mellett, a magyar–román szellemi kapcsolatot mutatja be. A megyeháza földszinti kiállítótermében pedig Szász István Tas orvos és író nyitotta meg a Hitel folyóirat történetét bemutató dokumentációs kiállítást. A tárlatot a leányfalusi Hitel Múzeum-Galéria és a Venczel József Társaság rendezte.
Venczel József
A csíkszeredai születésű Venczel József társadalomkutató, egyetemi tanár, közíró meghatározó személyisége volt a két világháború közti erdélyi magyar szociológiának. Munkásságának legfontosabb területei a gondolkodástörténet, nemzedéki kérdés, társadalomstatisztika–demográfia, társadalomkutatás, társadalom- és művelődéspolitika, nemzetiség- és magyarságkutatás. Nevéhez a két világháború közötti Erdély jelentős tudományos és művelődési intézményeinek, kiadványainak létrehozása, működtetése fűződik. Az erdélyi magyar társadalomtudomány egyik elméleti és gyakorlati megalapozója volt.