Több mint bentlakás
A várakozásoknak megfelelően haladnak a munkával, a bentlakó diákok pedig a várakozásukon felüli törődést kapnak az egy hónappal ezelőtt átadott csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központban. Szerdán különösképpen nagy volt a nyüzsgés: a már megszokott gyermekzsivajhoz a végleges átvételezési procedúra is társult.
[caption id="attachment_37665" align="aligncenter" width="1400"] A diákok már belakták, a kivitelező még dolgozik. Fotó: László Róbert[/caption]
Az utóbbi napok folyamatos esőzései miatt a térkövezés megkésett ugyan, de egyébként minden rendben van a szeptember 12-én ünnepélyesen megnyitott bentlakással. A földszinten napokon belül teljesen elkészül valamennyi helyiség, köztük a minden diák által várt fitneszterem is. Itt öltözők, edzőtermek találhatók, valamint a kezdetektől használt étkezde. A második és a harmadik emeleten a Márton Áron Főgimnázium és a többi középiskola bentlakói, a harmadikon pedig az FK Csíkszereda utánpótláskorú igazolt labdarúgói laknak.
Utolsó simítások
Kedden és szerdán zárult az épület átvételezése, a vezetőség pedig elégedetten nyugtázta a fejleményeket.
– Korábban már benyújtottunk egy körülbelül 50 tételes hibalistát a kivitelezőnek, ezek javítása folyamatban van, és ahogy lenni szokott, el is tart még egy darabig. Olyan gondok azonban nincsenek, amelyek zavarnák a bentlakók tevékenységeit – nyilatkozta Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda klubelnöke.
– A folyamatos esőzés miatt a térkövezést nem sikerült befejeznünk az épület körül, de amint az időjárás megengedi, ezt rövid időn belül megoldjuk. Bent jobbára már a végső takarítás történik – közölte Anghel Tibor, a sportbázis igazgatója.
Miután a kivitelezési munkákkal végeznek, a bejárás csak a Nagyrét utca irányából történhet meg beléptető rendszerrel. Az udvaron a helyi önkormányzat kisebb parkoló mellett parkot is kialakít a diákok számára.
Nem csomagmegőrző
A bentlakás szobáit immár bő egy hónapja elfoglalta a 177 diák. Közülük 59-en az FK Csíkszereda igazolt játékosai, és a klub irányelvének megfelelően nyolc csíkszeredai focista is a bentlakásban lakik, akik ilyen formában együtt töltenek minden időt a többi csapattaggal. Egyébként 12 Maros, 10 Kovászna, 2 Bákó és 1 Beszterce-Naszód megyei labdarúgó diák is tarkítja a társaságot, legtöbben (22-en) a Kós Károly Szakközépiskola diákjai. A többi 118 kollégista a hét magyar tannyelvű középiskolába jár, zömükben (76-an) a Márton Áron Főgimnáziumba. Kilencedik osztályba 50 diák jár, 15 bentlakó pedig végzős – derül ki Juhász András Réka tanulmányi igazgató kimutatásaiból. A lényeg azonban a statisztikák nyerseségén túl van – vallja a pedagógus.
– Már a legelejétől kezdve azon dolgoztunk, hogy rengeteg pluszt nyújtsunk a bentlakóknak. Ennek nem szabad csomagmegőrzőként működnie, valamennyi pedagógus kollégával a lakhatáson és az étkeztetésen felül szigorú, de gyermekközpontú gondoskodást akarunk biztosítani. Már az első hónap alatt is számos közös foglalkozás volt: kiállítást látogattunk meg, filmvetítésre mentünk el, ami pedig a leghasznosabb hozadéka a bentlakásnak, az a felkészítő órák lehetősége – fejtette ki a tanulmányi igazgató. A kötelező kétórás szilenciumon felül ugyanis valamennyi pedagógus egyrészt a saját szakán belül segíti a tanulókat, másrészt pedig matematikára, magyar, román és angol nyelvórákra járhatnak a diákok, a végzősök pedig érettségi felkészítőn bővíthetik a tudástárukat. Ezek mellett művészeti tevékenységekre is lehetőséget biztosítanak, a bentlakás működtetésében partner Szent Kereszt Plébánia jóvoltából pedig a lelki nevelésre is hangsúlyt fektetnek.
– A szigor és a szeretet egyformán érvényesül, és a gyermekek alkalmazkodnak ehhez. Kirívó eset nincs, holott valamennyien kamaszok, mégis értenek a szép szóból, és úgy érzem, jól érzik magukat mindhárom emeleten – közölte Juhász András Réka.
3 emelet, nem pedig 2+1
Amint a tanulmányi igazgató is megjegyezte, figyelnek arra, hogy minden bentlakó egyforma bánásmódban részesüljön, az „elméleti” és a focista diákok között egészséges átjárás, jó kapcsolat legyen. A diákok elégedettek a szolgáltatásokkal, a pedagógusokkal és a bentlakó társasággal is.
– Korábban kintlakó voltam, végzős diákként pedig kifejezetten örülök annak, hogy ilyen bentlakásban lakhatom, ahol kötelező szilencium és érettségire felkészítő különórák is vannak. A nevelők sokat tesznek azért, hogy a társaság jól érezze magát – mondta a Márton Áron Főgimnázium 12. osztályos kászonaltízi diákja, Sánta Tihamér. Megjegyezte: ha nem lenne végzős, akkor talán több szabadidőre vágyna, de így nagyon is elégedett a programmal.
A szintén végzős gyergyócsomafalvi Szilágyi-Madarász Beáta eddig is bentlakásban lakott. A korábbit is szerette, itt viszont jobbnak találja a társaságot, és annak is örül, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a tanulásra.
– Az elején izgultam a szobatársak miatt. Nagyon jó a közösség, és az is segít nekem, hogy a nővérem is ugyanitt bentlakó – mondta Beáta szobatársa, a kilencedikes szentegyházi Tamás Krisztina.
A labdarúgók emeletén az oda illő bolondozásokból is kitűnt, hogy az „öltözőhangulattal” nincs gond. A focisták között találkozhatunk a legtávolabbról érkezőkkel. Egyikük a marosvásárhelyi Solymosy Lehel, de a nyárádszeredai Borbély Roland sem a szomszédból érkezett. Mindketten tavaly nyáron igazoltak Marosvásárhelyről az FK Csíkszeredához, és a Kós Károly Szakközépiskola 9., illetve 10. osztályos tanulói. Jól érzik magukat a bentlakásban, örülnek, hogy ilyen körülmények között tanulhatnak és edzhetnek. A katonai szigorra számító Lehel ráadásul megkönnyebbülhetett: a fegyelmezést jól kezelik a nevelők.
Az egy hónappal ezelőtti megnyitón többen is Erdély legkorszerűbb bentlakásának nevezték a létesítményt. A lakhatási és étkezési feltételek valóban példaértékűek, a 400 lejes bentlakási díj a támogatásoknak köszönhetően ugyancsak alacsonynak számít, és miután a várva várt fitneszterem is használható lesz – ez napok kérdése –, minden bizonnyal a felszereltség szempontjából is irigylésre méltó lesz az internátus.
Kovács Hont Imre