Tiszta vizet öntenek a pohárba
Tesztüzemben működik az új csíkszentimrei szennyvíztisztító állomás. A beruházás révén nő a szennyvíztisztító kapacitása és javul a szolgáltatás minősége – ahogy már a napokban vett első vízmintavétel alátámasztja, a modernizálás eredményes volt.
A csíkszentimrei szennyvíztelep modernizálása 4,7 millió lejbe került, az összeg felét már korábban elszámolták, most várják, hogy a Regionális Fejlesztési Közigazgatási Minisztérium utalja a pénz másik részét, amelyre a kivitelező a munkálatok befejezésével benyújtotta a számlát. Kencse Előd, Csíkszentimre polgármestere szerint: az önkormányzat is hozzá kell járuljon 200 ezer lej önrésszel a beruházáshoz.
Késtek a kifizetések
– A kivitelező által benyújtott utolsó számlát továbbítottuk a minisztériumnak, amelynek hatvan nap áll rendelkezésére, hogy kifizesse azt. Ámbár az első részletnél is késtek a kifizetéssel, ezért a kivitelező cég egy időre le is állt a munkálatokkal, de még így is bőven a kétéves határidőn belül befejezték a projektet, és már az új rendszer szűri a település szennyvizét, egyelőre tesztüzemmódban
– mondta a polgármester. Hozzátette: a Farkaslakán bejegyzett Kanal Construct-Serv Kft.-nek az első ilyen jellegű munkája volt.
– Kijelenthetjük, hogy technológia és működés szempontjából jelenleg ez Alcsík legkorszerűbb berendezése. Az új szivattyútelep mellett korszerű homokeltávolító medencével, illetve zsírleválasztó, homogenizáló és iszapkoncentrátor-medencékkel egészül ki
– részletezte Kencse. Mint mondta, elengedhetetlen volt a beruházás, hiszen az előző rendszer működtetése veszteséges volt, mivel nem tudta a törvény által előírt vízminőséget biztosítani, így évente körülbelül 30 ezer lej büntetést kellett fizetniük.
A modern kor kihívásait teljesítő telep
A berendezés a szennyvizet először mechanikusan szűri, majd jön az ún. biológiai eljárás, és végül a klórozáson esik át, úgy kerül a tisztított víz a folyóba – avatott be Jakab Zsombor, az önkormányzat által működtetett Aqua Sic közmű vezetője. Kiemelte: a korábbi berendezés is a mostanihoz hasonló elven működött, csakhogy az új tisztítóállomás a törvényes előírásnál jóval magasabb vízminőséget produkál, mint azt a vízügy által a napokban ellenőrzött vízminta is alátámasztja.
– A rendszer teljesen automatizált, távfelügyelettel működik. A hibajelzések és a telep működése okostelefonról nyomon követhető. Most a tesztüzem ideje alatt – ami két hónap – a rendszer optimalizálását végzik, illetve a hivatalos átadót követően, két évig a kivitelező felügyeli a tisztítótelep zavartalan működését. A helyi cég munkatársainak feladata a mechanikus rész felügyelete és apróbb karbantartási munkák elvégzése
– ismertette Jakab Zsombor.
Előrelátó tervezés
A polgármester szerint: a szennyvíztelepet az elmúlt évek tapasztalataira alapozva tervezték és építették. A kapacitás tekintetében a jövőre is gondoltak, és a telep a növekedést is képes lesz kezelni.
– Az Anghel Saligny programban pályáztunk a büdösfürdői szennyvízhálózat kiépítésére és a berendezés azt a hálózatot is „elbírja” szükség esetén. De a program egyelőre várat magára, még szerződést sem sikerült kötni
– jegyezte meg a polgármester. Hozzáfűzte: jelenleg 1600 fogyasztót szolgál ki, de a rendszert a duplájára tervezték, így az újabb fogyasztók csatlakozása esetén is gond nélkül működni fog a szennyvíztisztító állomás.
Fülöp Kinga, Csíkszentimre alpolgármestere felhívta a figyelmet: a lakosság részéről is felelősségteljes hozzáállást kérnek.
– A törlőkendőket, állati maradványokat, zsiradékot, ruhaneműket és az esővizet nem szabad a szennyvízhálózatba juttatni
– jelezte az elöljáró.