Tavasszal elkezdik a csíkszeredai hulladékudvar építését
Új, ingyenes lakossági hulladékudvart létesítenek Csíkszeredában, ahová jövő ősztől – egyebek mellett – lejárt gyógyszereket, építkezési törmeléket, kisállat-tetemeket is leadhat a lakosság. A projekt költségvetése a betonozott platform (alap) építésével és a szükséges konténerek beszerzésével összesen 4,5 millió lej.
Az eredeti elképzelések szerint idén szeptember végéig kellett volna elkészüljön a digitalizált hulladékudvar Csíkszeredában, de a pályázat kiírója meghosszabbította a megvalósítás határidejét jövő szeptemberig. Az újrahasznosítható hulladékok átvételére alkalmas hulladékudvar alapját az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) támogatásából hozzák létre, a speciális hulladéktároló konténereket – amelyeket országos közbeszerzésen vásárolnak meg – pedig a környezetvédelmi minisztérium kell leszállítsa.
A beruházás összértéke 4,5 millió lej, a betonozott platform elkészítése, melyre a városháza ma köti meg a kivitelezési szerződést a székelyudvarhelyi Viaduct Kft.-vel, 2,5 millió lej. A cégnek mától kezdve öt hónap áll rendelkezésére – ismertette Korodi Attila polgármester csütörtök délelőtt.
– Csíkszeredában évente hatalmas mennyiségű hulladék halmozódik fel, így sok speciális hulladék is, ami mindannyiunknak gondot okoz. Számos hulladéktípusra van megoldás, de az egészet a digitalizált hulladékudvar fogja majd össze. Az új, közel 2900 négyzetméteren elterülő hulladékudvart a rendszert működtető Eco-Csík Kft. új székhelyének szomszédságában, a Hajnal utca 34. szám alatt hozzuk létre, a munkálatoknak tavasszal fogunk neki, és jövő szeptemberig kell megnyitnunk – ismertette Bors Béla alpolgármester.
A tanulmányban foglaltak szerint a területen tizenhét, különböző méretű és típusú, fedett és fedetlen konténert helyeznek el a hulladékok számára.
Helyet kap egy konténeriroda eszköztárolóval és mellékhelyiségekkel, lesz konténer a veszélyes hulladékok (festékek, festékes, oldószeres dobozok, lejárt gyógyszerek, elemek, akkumulátorok), használt ruhák, textíliák, papír, karton, műanyag, elektromos hulladékok és háztartási gépek (hűtőszekrények, televíziók), fabútorok, üveghulladékok (ablaküveg, befőttesüvegek, egyéb üvegtárolók), gumiabroncsok, fémhulladékok, kerti zöldhulladékok, építkezési és bontási törmelékek számára, illetve lesz egy hűtőkonténer kisállattetemek (macskák, kutyák, madarak) részére.
Ezek mellett a területen egy kamionmérleg is helyet kap, az odaérkező járművek súlyának mérése céljából, de zöldövezetek kialakítása is a terv része. A leadás ingyenes, kivételt képez a bizonyos súlyhatárt meghaladó építési törmelék – részletezték.
Mint Korodi Attila elmondta:
a beérkezett hulladékok feldolgozása egy országos rendszerbe fog illeszkedni, mivel a jövőben egyre több ilyen hulladékudvar kezd működni.
– Jelenleg a legtöbb hulladékláncra körforgásos gazdasági lánc van felépítve, bár van, amelyik működik, és van, amelyik nem. A gumiabroncsokat cementgyárakban hasznosítják, az építkezési hulladékokat vagy a Cekend-tetőn levő hulladéklerakóba, vagy olyan csíkszeredai vállalkozásokhoz viszik, amelyek el tudják végezni ezek ledarálását, hogy újra lehessen hasznosítani. A használt ruhákra, textíliákra jövő évben fog kialakulni egy hasznosítási lánc, amely új, európai szabályozást fog követni, és amelyet Románia is el kell fogadjon, a kisállattetemeket pedig át kell adni elégetéssel foglalkozó szakcégeknek – sorolta a polgármester.