Tanulás tapasztalatból
A Sapientia – EMTE Csíkszeredai Karának harmadéves mérnök szakos hallgatói az elmúlt hetekben szakmai kirándulásokon vettek részt. Az elméleti tudás mellett a diákok gyakorlati tapasztalatra tettek szert.
A génsebészet szakos hallgatók dr. Bálint Emese-Éva egyetemi adjunktus kíséretében a növényisejt-tenyésztés tantárgyon belül a csíkmadarasi Garden Proiect mikroszaporító laborjába látogattak. A hallgatók a labor megtekintése után passzálást végeztek egy vízi növényen, továbbá megismerkedtek a cég gyümölcsfeldolgozó és étrend-kiegészítő üzemével is. Az ezt követő szakmai beszélgetésen válaszokat kaptak a felmerülő gyakorlati kérdéseikre. Az élelmiszer-ipari mérnökhallgatók meglátogatták a csíkszeredai Harmopan Rt. malom- és pékipari vállalatát. A látogatást dr. Szilágyi József egyetemi adjunktus szervezte a malom- és sütőipar tárgy keretében. Itt a hallgatók megismerkedtek a pékséggel, a csomagoló-, a nápolyiszelet-készítő részleggel és a malmokkal. Az üzem és a különböző folyamatok bemutatása után a diákok megkóstolhatták a frissen készült kenyeret, valamint egyfajta ott készült süteményt is. A vállalat munkatársai készségesen válaszoltak a diákok kérdéseire. A turisztikai mérnök-menedzser szakos hallgatók november 9-én a falusi, agro- és ökoturizmus tantárgy keretében Szépvízre látogattak, ahol megtekintették a Székely Határőr Emlékközpont kiállítását. Hagyománnyá vált, hogy dr. Ambrus Tünde évente elviszi Szépvízre a harmadéveseket, hogy hazánk egyik kulturális turisztikai termékét megfigyeljék, amely magyarságunk, ezen belül a határvédelem történelmére épül. „Aki nem ismeri múltját, nem értheti a jelent, amely a jövőnek hordozója” – idézte a tanárnő Tamási Áron gondolatait.
A csoport már útközben tájékoztatást kapott a község látnivalóiról, jellemzőiről az előzetesen felkészült, valamint az ott élő hallgatóktól. A komplex történelmi áttekintés mellett ellesték az emlékközpont korszerű megoldásait is, mint például az audio-guide használatát. Ezt követően a Csíkszentmiklósi Tájházba is ellátogattak. A gondosan berendezett parasztház az egykori falusi ember életmódját idézi, amely egyben a turisztikai termék vonzereje is. Mindkét helyen vendégszerető fogadtatásban volt részük, és hozzáértő szakmai információkkal látták el őket.
Pünkösti Mónika
Veres Erika