Rajzkiállítás a megyeházán: Szászföld kincseit fedezték fel a székelyföldi tanulók
Csütörtök délután nyílt meg a Kulturális örökségünk gyerekszemmel – Szászföld kincsei című rajzkiállítás Csíkszeredában, a megyeháza földszinti kiállítótermében. Az eseményt Kovács Árpád művészettörténész méltatta.
Szép számú érdeklődő gyűlt össze csütörtök délután Csíkszeredában, a megyeháza földszinti kiállítótermében, a Kulturális örökségünk gyerekszemmel – Szászföld kincsei című rajzkiállítás megnyitóján.
A tárlatot csíkszeredai, székelyudvarhelyi, gyergyószentmiklósi és székelykeresztúri diákok munkáiból, rajzaiból állították össze, melyek egy tanulmányút eredményeként jöttek létre. Ezt a tanulmányutat minden évben a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont szervezi meg V–VIII. osztályos diákok számára az Európai Örökség Napok alkalmából, az épített örökségünk népszerűsítése érdekében.
A megnyitón Kovács Árpád művészettörténész beszédét hallgathatták meg az egybegyűltek. Mint elmondta, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont sokrétű, szerteágazó és aktív programjai közül immár klasszikusnak mondható a 2010 óta megszervezett tanulmányút az Európai Örökség Napok alkalmával.
Hagyományosan minden év szeptember harmadik hétvégéjén, az udvarhelyszéki, csíkszéki és gyergyószéki iskolák és tanulók bevonásával zajlik a program, melyben egy téma köré épül a rajzverseny. Ilyen téma lehet például a Szent László-legendák, a Mátyás király emlékév vagy egy kisebb régió épített örökségének felfedezése.
Kovács Árpád a tanulmányút témáját ismertette. A tavalyi évben szervezett, tizenharmadik tanulmányúton a Szászföld kincseinek felfedezésére esett a választás, meglátogatták a berethalmi erődtemplomot, megcsodálták Segesvár látnivalóit és a szászkézdi erődtemplomot, útközben pedig, a Petőfi-emlékév okán, megtekintették Székelykeresztúron a Gyárfás-kúriát és Petőfi körtefáját, valamint Fehéregyházán az Ispánkutat is. Mint elhangzott, a tanulmányutat, melyen közel száz diák vett részt, 2022. szeptember 23-án szervezték meg. Ezt követően készítették el és küldték be pályamunkáikat, amelyet szakmai zsűri értékelt. A XIII. Székelyföld Napok rendezvénysorozat részeként október 12-én kiállítás nyílt a Kulturális örökségünk gyerekszemmel rajzpályázatra beérkezett alkotásokból a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont székhelyén. A 86 pályamunkából festmény és grafika kategóriában díjazták az V–VIII. osztályos diákokat.
A kiállítás anyaga a tanulmányúton látottakat tükrözi. A pályamunkák többségben grafika és festészet kategóriában érkeztek, ezen belül
kiemelkednek Segesvár látnivalói, különösen az Óratorony mozgatta meg sok diák fantáziáját, de láthatunk rajzokat, festményeket a berethalmi erődtemplomról és az azt övező tornyokról, valamint a szászkézdi erődtemplom részletei is visszaköszönnek, ahogyan Petőfi körtefája vagy a berethalmi házak is.
Az eseménymegnyitón Kovács Árpád úgy fogalmazott:
a program fontossága abban rejlik, hogy a kulturális örökség az a tárgyi és szellemi hagyaték, melyet az előző generációktól örökölünk.
A gyermekek számára nagyon fontos a kulturális örökség megismerése, mert segíti őket abban, hogy megértsék, honnan jöttek, és hol állnak most. Az élményeknek, a tudásnak, melyeket a kulturális örökséggel kapcsolatban szereztek, életre szóló hatásuk lehet, és megtanítják őket az értékekre meg a múlt tiszteletére.
A kiállított munkákat a művészettörténész úgy jellemezte: a gyermekek által rajzolt képek segítenek nekik a kifejezési és kommunikációs képességeik fejlesztésében.
A rajzolás lehetőséget ad a gyermekeknek, hogy kreatívan gondolkodjanak, emellett fejleszti kézügyességüket és térlátásukat, valamint segíti a színek, formák és az arányok megértését.
A gyermekrajzok még az érzelmek és az élmények megjelenítésére is alkalmasak, ami a gyermekek pszichológiai fejlődését is támogatja. Általában a gyermekrajzok színes és kreatív világot mutatnak, ami örömet nyújt a gyermekeknek és hozzátartozóiknak egyaránt. Végezetül azt is kiemelte, hogy a tanulmányútnak köszönhetően bővült a tanulók történelmi tudása Szászföld fontosabb településeinek és látnivalóinak megismerésével.
A kiállítás március 8-ig látogatható. Szervezők: Hargita Megye Tanácsa, Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, Hargita Megyei Kulturális Központ, illetve a Megyeháza Galéria.