Hirdetés

Példamutató életutak elismerése

Tíz székelyföldi, közösségüket szolgáló személyt tüntetett ki Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke a március 15-i magyar nemzeti ünnep alkalmából. Az elismeréseket kedden este Tóth László, Magyarország csíkszeredai főkonzulja adta át a Zengő Térben.

Bíró István
Példamutató életutak elismerése
Fotó: László F. Csaba

A magyar állami kitüntetések átadási ünnepségén az egy­begyűlteket köszöntő Tóth László, Magyarország csík­sze­re­dai főkonzulja azt mondta, „sorsfordító helyzetekben különösen szükségünk van olyan példamutató személyiségekre, mint a ma elismerésben részesülők, akik stabil világlátásukkal, önzetlenségükkel, és a közösségükért való kiállásukkal példát mutatnak számunkra”.
A nemzeti ünnep alkalmából nagy elhivatottsággal végzett lelkipásztori szolgálata, valamint a határon túli magyarság identitásának megőrzéséért kifejtett tevékenysége elismeréseként Bilibók Géza Tusnádfürdőn szolgáló római katolikus plébános a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetésben részesült. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


„Bilibók Géza Gyimesközéplokon született 1978. szeptember 14-én. Elemi iskoláit szülőfalujában végezte. A középiskolát a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumban, teológiai tanulmányait a Gyulafehérvári Papnevelő Intézetben végezte. 2003. június 22-én Gyulafehérváron szentelte pappá Jakubinyi György érsek. Papi jelmondata az Énekek énekéből való: »Keresem, akit szeret a lelkem!« A lelki teendők mellett mindig fontosnak tartotta az egyházközségekhez tartozó értékek megtartását, felújítását és újjáépítését. Vezetése alatt számos egyházi ingatlant újítottak fel, köztük a marosújvári és felvinci templomokat, valamint a székelykocsárdi kápolnát, Sep­si­bük­szá­don teljes körű templomfelújítást végzett és új plébániahivatalt épített. Tusnádfürdőn irányításával új plébánia és tanulmányi ház épült. Bilibók Géza összefogó erő volt a szórványban élő magyarság számára, igazi végvári vitéz, aki védte a magyarság utolsó bástyáit. A szórvány állandó kihívása megőrizni a magyar identitást. Papi szolgálatát a kolozsvári évek alatt Czirják Arpád pápai prelátustól tanult emberi és szellemi tartás kísérte. Számos közösségi programot szervezett és aktívan részt vett a helyi kulturális programokon”– hangzott el a laudációban. 

László F. Csaba
Évtizedes munka a közösség szolgálatában. Áldozatvállalás és bizalom


Antal József, az Udvarhely Néptáncműhely táncművésze, koreográfusa az erdélyi néptánckultúra megőrzése és továbbadása iránt elhivatott, több mint két évtizedes munkája elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. 
Bálint Sándor, a Szé­kely­ke­resz­tú­ri Nagy-Küküllő Mezőgazdasági Szövetkezet alapítója, volt elnöke, a Szé­kely­ke­resz­tú­ri Unitárius Egyházkör korábbi felügyelőgondnoka a természet, a föld szeretetére épülő önfenntartó gazdálkodás életformájának továbbadása mellett a néphagyomány és a kultúra ápolása terén is példamutató életútja elismeréseként szintén Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át. Géczi Gellért, a Brassó megyei Négyfalu alpolgármestere, a Megyei Képviselők Tanácsának elnöke ugyancsak Magyar Arany Érdemkeresztet vehetett át az erdélyi magyarság megmaradása, valamint a helyi fiatalok szülőföldön való boldogulása érdekében végzett áldozatos munkája elismeréseként.
Péter György, a Gyulafehérvári Caritas Szo­ci­o­me­di­ká­lis Ágazatának igazgatója az egyházi szociális ellátás és karitatív tevékenység fejlesztése iránt kivételesen elhivatott, példaértékű munkájáért Magyar Arany Érdemkeresztet kapott. 

László F. Csaba
Petki Pál, a brassói Áprily Lajos Főgimnázium nyugalmazott igazgatója példaértékű pedagógiai és vezetői munkája, valamint a barcasági és brassói magyarságért végzett több évtizedes áldozatos tevékenysége elismeréseként szintén Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült, akárcsak Xantus Géza csíkszeredai képzőművész Erdély és Csíksomlyó szakralitásának sajátos megjelenítése által a transzcendens felé utat nyitó művei, a magyar képzőművészetet gazdagító alkotóművészete elismeréseként.
György Sándor, a Román Vasúttársaság gyergyószentmiklósi nyugalmazott állomásfőnöke a gyergyószentmiklósi kétnyelvű vasúti tábla 1991-es kihelyezésével a kisebbségi nyelvi jogokért folytatott küzdelemben vállalt szerepe, bátor kiállása elismeréseként Magyar Ezüst Érdemkeresztet vehetett át. 
Dr. Tamási Zsolt József, a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Főgimnázium újraalapító igazgatója, a Sapientia Alapítvány és az Erdélyi Római Katolikus Státus kurátora, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének alelnöke a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje, Berszány Tibor, a Bertis cégcsoport és a Bertis Hungary Kft. alapítója és ügyvezetője, Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült. Utóbbiak későbbi időpontban veszik át az elismeréseket. 
Szili Katalin magyar miniszterelnöki tanácsadó, az Országgyűlés volt elnöke levélben üdvözölte a kitüntetetteket. Azt írta, az ember életében számos olyan nap van, ami örök életre bevésődik a szívébe. Ilyen a többi között az is, amikor törekvéseit, tevékenységét elismerik. Ezek többnyire a nemzet jeles napjaihoz kötődnek, mint amilyen március 15-e.

– Ma azt köszönjük meg önöknek, hogy tevékenységükkel a nemzetet gazdagították, közösségeiket erősítették,  ez egyszerre szól a múltnak és a jövőnek egyaránt. A múltnak azért, amit az elmúlt években, évtizedekben áldozatvállalásukkal tettek, a jövőnek azért a bizalomért, amit közös szenvedélyünkért, a nemzetért és a következő generációknak történő példa állításáért tenni fognak. Köszönöm, hogy mindig, minden pillanatban vállalták és vállalják magyarságukat

– áll az üdvözletben.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!