Nyílt levélben kérik az RMDSZ-t, hogy Csíkszeredában is tartsanak előválasztásokat
Nyílt levében kéri Bíró Albin, Tófalvi Éva, Szőke Domokos és Veress Dávid (valamennyien csíkszeredai önkormányzati képviselők) az RMDSZ Csíkszeredai Városi Küldöttek Tanácsát (VKT), hogy tartsanak urnás előválasztásokat a helyhatósági választások előtt. Tófalvi Éva később közölte: nem írja alá a nyílt levelet. A csíkszeredai városi RMDSZ válaszlevélben reagált a nyílt levél aláíróinak felvetéseire.
A lapunkhoz eljuttatott nyílt levélben úgy fogalmaznak: a szövetség városi szervezetének a közelgő helyi és európai parlamenti választásokon két alapvető célt kell elérnie: erős, szakmailag jól képzett, erkölcsileg feddhetetlen, megbízható helyi vezetőség kiválasztását, illetve hogy a város teljes mértékben járuljon hozzá a romániai magyarság EP-képviseletének megválasztásához. A nyílt levél aláírói szerint ezeknek a céloknak az elérése kérdésessé vált.
„Ezen célok elérése az utolsó száz méterhez közeledve egyre inkább kérdésessé válik, hiszen valós versengés hiányában nem sikerül megmozgatni a lakosságot. Az ideit megelőző hat helyi választáshoz vagy a megye két másik nagyobb városához viszonyítva, nem alakult, nem alakulhatott ki valós versenyhelyzet, elsősorban azon döntés következtében, amely a demokratikus elveken, a lakosság aktív részvételén alapuló urnás előválasztást egy negyven főnél kisebb, frissen megválasztott testület döntésére cserélné” – írták. Úgy vélik, ennek a döntésnek az eredménye, hogy mindössze tizenheten jelentkeztek önkormányzati képviselőjelöltnek, miközben a teljes listához huszonhárom jelöltre lenne szükség.
„Most már nem az a kérdés, hogy a VKT rangsorol vagy urnás előválasztás lesz, hanem az, hogy jelentkezik-e önként megfelelő számú jelölt, lesz-e erre egyáltalán lehetősége, mert ugyebár senkit nem lehet tanácsosságra kényszeríteni”
– olvasható a nyílt levélben. Éppen ezért azt kérik, hogy a szövetség városi szervezete térjen vissza az urnás előválasztáshoz, és kérje az RMDSZ országos vezetőségének beleegyezését a határidők megváltoztatására. „Visszaállítva a versenyhelyzetet és a városlakók döntésén alapuló rangsorolást, bízunk benne, hogy nekünk, a nyílt levél aláíróinak Önökkel együtt sikerül a városért tenni akaró, képességeiket a város szolgálatába állító embereket megszólítani” – fogalmaztak a nyílt levélben.
Frissítés:
Korodi: álságos vita, amit Veress Dávid kelt
Érdeklődésünkre Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, a Városi Küldöttek Tanácsának (VKT) elnöke nem kívánta kommentálni a nyílt levelet. Megjegyezte, hogy nincs ok aggodalomra, mert lesz teljes lista, és meglesz a pótlista is, amely helyekre köztiszteletnek örvendő személyeket szokott felkérni a városi RMDSZ, olyanokat, akik támogatják a szövetséget, de nem akarnak aktívan szerepelni. – Ez mindig így volt, és most is így lesz. Ez egy álságos vita, amit Veress Dávid most kelt – nyilatkozta a Hargita Népének az elöljáró. (Létai Tibor)
Korodi Attilla később közölte: a nap folyamán részletesen kifejti álláspontját a kérdésben. Amint megérkezik a közlemény, cikkünket frissítjük.
Tófalvi Éva, a nyílt levél egyik aláírója közölte: eredetileg beleegyezett, hogy a nevét adja a nyílt levélhez, de ezt a belegyezést most visszavonja.
Az RMDSZ városi szervezetének válasza
A korábbi önkormányzati választásokhoz képest nem rendkívül alacsony a csíkszeredai önkormányzati képviselőjelöltek száma, egyedül 2020-ban volt kiugróan magas a számuk a korábban nem tapasztalt versenyhelyzet miatt, ezért indokolatlannak tartják Veress Dávid felvetését – derül ki az RMDSZ Csíkszereda Városi Szervezetének lapunkhoz eljuttatott közleményéből, amelyet Korodi Attila, a Városi Küldöttek Tanácsa (VKT) elnöke, valamint Bors Béla, Sógor Enikő, Ábrahám Előd és Szikszai Tamás VKT-elnökségi tagok írtak alá.
A közleményben úgy fogalmaztak: „A közelgő önkormányzati és európai parlamenti választásoknak óriási a tétje, hiszen ezen múlik, hogy lesz-e erőnk itthon, Erdélyben, Csíkszeredában, és lesz-e hangunk Európában. Mert a politika nem a procedúrákról, az eljárásokról és a politikusokról szól, hanem az emberekről, a város lakóiról, a munkáról.”
Egyúttal közzétették a korábbi helyhatósági választásokkor regisztrált önkormányzati képviselőjelöltek számát.
„Ha a jelöltlistákat hasonlítjuk össze, sok hasonlóságot tapasztalhatunk: 2020-ban, egy rendkívüli versenyhelyzetben 30 csíkszeredai jelentkezett be a szövetség önkormányzati jelöltlistájára, 2016-ban 18, 2012-ben pedig 21 személy. Idén, 2024-ben 17 személy jelentkezett, tehát mindössze eggyel kevesebb, mint 2016-ban. Mindennek ismeretében valóban jogos a kérdésfelvetés a lista feltöltésével kapcsolatosan? Egyébként úgy, ahogy a korábbi két évtizedben, idén is a lista fennmaradó, nem befutó helyeire olyan személyeket fogunk felkérni, akik a maguk szakmájában köztiszteletnek örvendenek, ezzel is jelezve, hogy nem a tisztség, hanem a munka a fontos” – írták válaszlevelükben.
Ugyanakkor kitértek arra is, hogy milyen feladatai vannak a választást megelőző időszakban az RMDSZ csíkszeredai szervezetének. „Ezek közül az egyik az RMDSZ jelöltlistájának a letételéhez szükséges támogatói aláírások összegyűjtése. Erdély-szinten a szövetségnek 200 000 aláírást kell összegyűjtenie az európai parlamenti listájára, illetve Csíkszeredában 500 aláírást kell összegyűjtenünk a szövetség önkormányzati jelöltlistájára. Önkénteseink, valamint a jelenlegi VKT-tagok aktív hozzájárulásával a mai napig már 7000 csíkszeredai lakos támogatta aláírásával jelöltjeinket, és itt nem állunk meg. Ez számunkra azt mutatja, hogy a városlakók bíznak bennünk, elégedettek a szövetség európai parlamenti és helyi tevékenységével” – áll a közleményben.
Ezenkívül megemlítették, hogy szerdán 21 millió euró értékű szerződést ír alá Bukarestben a csíkszeredai önkormányzat a kampuszfejlesztési programra, a taplocai iskolaközpont helyszínére. A tervek szerint a beruházás keretében oktatótermek, műhelyek, bentlakás, közösségi központ, fogorvosi rendelő és tornaterem épül 1700 középiskolás számára.
„A politika, a szervezet, a szabályzatok eszközök, de önmagáért senki nem politizálhat, és az RMDSZ Csíkszereda Városi Szervezete sem önmagáért, hanem a közösségért létezik” – írták még a válaszlevélben.