Napközben is jó helyen van a falu apraja
Csíkszentgyörgy községben is egyre nagyobb igény van a napközire, és a helyi önkormányzat, illetve a Márton Ferenc Általános Iskola vezetősége figyel a lakosok igényeire. Tavaly több mint hetven gyermek született a községben, és a helyi önkormányzat tervei szerint néhány év múlva nemcsak napközi, hanem bölcsőde is lesz.
A csíkbánkfalvi Márton Ferenc Általános Iskolában 2021 óta működik napközi otthon Tamás Sándor akkori igazgató és Réti Zsófia polgármester kezdeményezésére. A polgármester elmondása szerint az indulás nem volt akadálymentes, mert a tanügyben csak az utolsó pillanatban hagyták jóvá az óvónői és dadaállásokat, márpedig pedagógusok nélkül nem működhet a napközi otthon. A napközi tehát egy csoporttal indult, jelenleg kettő van, és mint Tatár Ilona igazgatótól megtudtuk, a jövőben még több csoportra van szükség.
Ki vigyázzon a gyerekre? Vidéken is probléma
Az igazgató elmondása szerint az egyik csoport Alsócsíkszentgyörgyön, a másik pedig Bánkfalván van. Mindkét csoport a Márton Ferenc Általános Iskolához tartozik, és maximális létszámmal működik.
– Nagy az igény a napközire, és hálásak vagyunk az önkormányzatnak, hogy minden feltételt biztosít a legkisebbek számára.
Vidéken is problémát jelent a kisgyermekek felügyelete, hiszen a szülőknek két év után már vissza kell menniük dolgozni, de sokan nem tudják megoldani ezt a helyzetet, mert nincs, aki vigyázzon a kicsikre.
Amit ezelőtt a nagyszülők vállaltak, ma már nem mindenhol tudják elvállalni, hiszen nagyon sok nagyszülő még dolgozik, vagy ha nyugdíjas, nagyon aktív – mondta az igazgató. Hozzátette, hogy a községben figyelnek ezekre a változásokra.
Réti Zsófia polgármester elmondása szerint hamarosan bölcsőde fog épülni a bánkfalvi óvoda mellé. Ezt az Országos Helyreállítási Tervből (PNRR) finanszírozzák, az önkormányzat aláírta a támogatási szerződést, és néhány bürokratikus lépés után az Országos Beruházási Vállalat (CNI) kiírja a közbeszerzést a bölcsőde építésére.
Fontos, hogy ne városi tanintézetbe vigyék a gyermeket
A napköziben jelenleg két és fél éves kortól fogadnak gyermekeket, hiszen segíteni akarnak azoknak a szülőknek, akiknek a gyermeknevelési időszak után vissza kell menniük dolgozni, de nem tudják megoldani a kisgyermekek felügyeletét. Tatár Ilona igazgató szerint azért is nagyon fontos, hogy a községben működjön napközi – és a jövőben bölcsőde is –, mert ha nincs a faluban ilyen intézmény, a szülők kénytelenek a városba vinni a kisgyermekeket, és nem biztos, hogy a későbbiekben vissza fogják íratni őket a helyi iskolába.
– Hosszú távon kell gondolkodnunk, és arra is figyelnünk kell, hogy egy kisgyermeket se vigyenek el a faluból csak azért, mert a faluban nincs megfelelő oktatási intézmény – hangsúlyozta az igazgató.
Hozzáfűzte, hogy természetesen van olyan eset, hogy a szülőnek könnyebb megoldani azt, hogy a városba vigye gyermekét, mint az, hogy a faluban járjon napközibe, de a többség a falusi napközi és iskola mellett dönt. Réti Zsófia polgármester érdeklődésünkre elmondta, hogy a tavaly több mint hetven gyermek született a községben, és a szülőket megkérdezve egyértelművé vált számukra, hogy több napközis csoportra és a jövőben a bölcsődére is szükség lesz. Csíkszentgyörgy egyébként azon ritka községek közé tartozik, ahol két különálló iskola is működik. A bánkfalvi Márton Ferenc Általános Iskolához tartozik a két napközis csoport, három óvodás csoport Bánkfalván és egy Csinódban, továbbá iskolás osztályok az előkészítőtől nyolcadikig. Emellett Csíkszentgyörgyön működik a Gál Sándor Általános Iskola, óvodás csoportokkal és iskolás osztályokkal előkészítőtől nyolcadikig.
Még több csoportra lesz szükség
A napközikben két-két óvónő és egy-egy dada dolgozik. A programot az igényekhez igazították, így a két csoportban két különböző időpontban fogadják a gyermekeket: az egyik napköziben reggel hét órától délután négyig vannak, a másikban pedig nyolctól ötig vigyáznak a gyermekekre. Az igazgató elmondása szerint, ha sokan jelzik, hogy változtatni kell az időponton, akkor van rá lehetőség.
– A jövőre nézve bővíteni kell a napközis hálózatot, és számításaink szerint már a jövő évben szükség lesz még egy napközis csoportra. Ez természetesen újabb beruházást igényel
– mutatott rá az igazgató.
Elmondása szerint a felszereltség jó, az ételt Csíkszeredából hozzák, adagokra osztva, dobozba csomagolva, így a pedagógusoknak nem kell bajlódniuk a tálalással. Mint mondta, megoldandó problémák mindig akadnak, jelenleg az udvaron lévő játszótéren kell kicserélniük néhány elemet.
– Mindig vannak terveink, mindig van egy szükségleti lista, amely folyamatosan bővül. Apróbb gondok ezek, amiket hamar megoldunk – mondta az igazgató.