Mindenkori ország- és nemzetépítők
Hat közösségüket szolgáló személynek adtak át magyar állami kitüntetéseket, a székelyföldi, az erdélyi magyarság kultúrájának és nemzeti identitásának megőrzéséért, a helyi közösség gyarapodáséért végzett önfeláldozó munkájuk elismeréseként kedden Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán.
A magyar himnusz eléneklésével kezdődött Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusán a magyar állami kitüntetések átadási ünnepsége. A kitüntetetteket Tóth László főkonzul köszöntötte.
Beszédében kiemelte a kitüntetéseket a – nemzet szolgálatában, az ország fejlődésének elősegítésében, a haza érdekének előmozdításában végzett tevékenység elismeréseként jogszabály szerint adja a magyar állam.
– Amikor itt Csíkszeredában adunk át állami kitüntetéseket, ki kell egészítenünk a mondatot: a székelyföldi, az erdélyi magyarság kultúrájának és nemzeti identitásának megőrzéséért, a helyi közösség gyarapodáséért végzett önfeláldozó munka elismeréseként adjuk.
A ma elismerésben részesülők minden bizonnyal másoknál is jobban tudják, hogy a közösségért végzett tevékenység valójában soha véget nem érő szolgálat. Amúgy azt is tudják, hogy ez a legtöbb esetben nem rendkívüli történelmi mércével mérhető dolgokban merül ki, hanem idézőjelben csak a hétköznapok szorgalmában. Bizonyíték erre életük és tevékenységük. Bárhol is végezték hétköznapi munkájukat: az orvosi rendelőben vagy a szociális ellátórendszerben, a katedránál vagy a könyvtárban, a mérnöki asztalnál vagy kint a terepen azon fontos elemi lettek közösségünk épüléséének és gyarapodásának, valamint a mindenkori ország- és nemzetépítésnek – tette hozzá a főkonzul.
Balázs Árpád nyugalmazott újságíró, helytörténész, az Udvarhelyi Televízió alapítója és első főszerkesztője a székelyföldi magyar írott és elektronikus sajtó fejlesztése, valamint Udvarhelyszék sport- és helytörténeti emlékeinek feltárása és bemutatása érdekében végzett, több mint három évtizedes munkája elismeréseként Magyar Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
A laudációban elhangzott: „Balázs Árpád Korondon látta meg a napvilágot 1957. október 23-án. Édesapja úri szabó, édesanyja üzleti elárusító. Iskoláit szülőfalujában és Székelyudvarhelyen végezte, ahol fémipari szakon végzett, a Mezőgazdasági, mai Eötvös József Szakközépiskolában. Később, a mai Tamási Áron Gimnáziumban, különbözeti vizsgát tett. A Gábor Áron Gépgyárban (Technoutilaj) helyezkedett el, ahol már kezdetben kitűnt szorgalmával és széleskörű tájékozottságával. Katonai szolgálatát követően (1977) is ebbe az üzembe tért vissza. Házasságot 1982-ben kötött, felesége Rákosi Judit, két felnőtt gyermekük és két unokájuk van. Sokrétű tevékenységére a munkaadó vállalat vezetői korán felfigyeltek, szakszervezeti megbízásokat kapott, kulturális felelőssé nevezték ki, amelyeket arra használt fel, hogy az akkor igencsak korlátozott lehetőségek mellett emlékezetes ifjúsági-, hagyományőrzési-, sport- és közművelődési programokat szervezett. A belügyi szervek árgus szemekkel követték az aktív fiatalember munkásságát. Az akkori rendszer a befektetett szellemi erőt nem értékelte, számos alkalommal lehetetlenítették el próbálkozásait.”
Balázs Árpád, 1977 és 1992 között a Székelyudvarhelyi Népszínház tagja is volt.
„Fő- és mellékszerepekben, drámai és könnyed műfajokban egyaránt emlékezeteset alakított. Ismertsége, médiában és színpadon való jártassága a rendszerváltást követően aztán a televíziózás és a rádiózás, valamint az írott sajtóban történő szerepvállalásra predesztinálta. Bekapcsolódott az 1989. decemberi eseményekbe. Tagja volt a székely anyaváros első szabadon választott önkormányzati tanácsának (1992-1996). A helyi önkormányzatban elsőként javasolta báró Orbán Balázs első köztéri szobrának felállítását, egyben felvállalta az adományok összegyűjtését is. Barátaival 1990-ben a helyi magán kábeltelevízió hálózat segítségével elindította az első zártkörű élő tévé műsor közvetítését a városban, ezzel megalapozva a helyi televízió megalakulását. Az Udvarhelyi Televízió (UTV) alapítója és első felelős szerkesztője (1990-1993), majd a Digital3 Stúdió műsorvezetője (1993-1997), önálló programokkal jelentkezett éveken át a Gyergyó TV-ben, a székelyudvarhelyi Príma Rádióban. Aktív tudósítója volt a Magyar Televízió Nagylátószög és Palackposta című műsorainak. Tíz éven keresztül a Príma Rádió szerkesztő-műsorvezetője, 3 évig a Kossuth Rádió Napközben című műsorának tudósítója. Öt éven keresztül a Marosvásárhelyi Rádió regionális tudósítója. Számos jegyzetet, riportot közölt a helyi és az országos sajtóban, főszerkesztője volt a 2006 és 2012 között megjelenő Polgári Élet, illetve Székely Újság című hetilapnak. Hogy még teljesebb legyen a több lábon való létezés, ugyanebben az időszakban működtette a Polgári Kávézót a székelyudvarhelyi Kossuth Lajos utcában, központi helyen, számos fontos találkozási lehetőséget kínálva a helyiek és az idelátogatók számára. 2009-ben Bálint András irodalmi díjban részesült. 2018-2023 között a helyi Nyugdíjasok Klubja kulturális irányítója. Számos könyve, cikke jelent meg, melyek Udvarhelyszék, illetve Székelyudvarhely sport- és helytörténetének hiánypótló feltárásával és bemutatásával foglalkoznak.”
– Nagy meglepetés volt számomra ez a kitüntetés. Mondtam is, hogy szép nap ez a mai, hiszen bearanyozta a munkásságomat. Jó érezni és tudni, nem volt hiábavaló, amit tettem úgy a televíziózás, mint az újságírás, a rádiózás és a 15 könyv. Nem számítottam elismerésre, kitüntetésre, tudtam mi a dolgom, és tettem – mondta lapunknak Balázs Árpád a kitüntetés átvétele után.
Dr. Ábrám Zoltán – orvos, a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem Orvostudományi Kara Közegészségtani Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára az erdélyi, különösen a marosvásárhelyi kulturális közéletben meghatározó újságírói, tényfeltáró művelődéstörténeti, illetve szak- és közírói munkája, valamint a marosvásárhelyi egyetemen végzett kutatói-oktatói tevékenysége elismeréseként Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést vehetett át.
Bajcsi Ákos agrármérnök, a Timate SRL ügyvezetője és társtulajdonosa, a kurtapataki Zonda Lovarda tulajdonosa a székelyföldi mezőgazdaság és növénytermesztés minőségi fejlesztésében elért eredményei, illetve a szakmai utánpótlásképzés, illetve a közösségi nevelés területén végzett példaértékű munkája elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
A fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetű gyermekek megsegítése és támogatása érdekében vállalt fáradhatatlan munkája elismeréseként Novák Katalin magyar köztársasági elnök Makkai Enikő, a sepsiszentgyörgyi Diakónia Kapernaum Alapítvány vezetője, a fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetű gyermekek megsegítése és támogatása érdekében vállalt munkája érdekében Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést vehetett át.
Szakács Sándor, az Erdélyi Magyar Műszaki-Tudományos Társaság Erdészeti Szakosztályának elnöke, a Székelyudvarhelyi Magánerdészet nyugalmazott vezetője, erdőmérnöke az erdélyi magyar erdészek érdekképviseletében, a szakmai és üzleti együttműködések létrejöttében, illetve az anyaországgal ápolt erdészeti kapcsolatok fejlesztésében betöltött szerepe elismeréseként Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült.
A szászrégeni és felső-marosmenti szórványban élő magyarság kulturális értékeinek megőrzése érdekében folytatott tevékenysége, illetve a magyar irodalom népszerűsítésében és az anyanyelvi oktatásban végzett több évtizedes, példaértékű munkája elismeréseként Böjte Lídia, nyugalmazott tanár, a Szászrégeni Florea Bogdan Gimnázium korábbi igazgatóhelyettese, a Kemény János Művelődési Társaság elnöke Magyar Ezüst Érdemkeresztet kitüntetésben részesült.
A kitüntetetteket Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke is köszöntötte. Az ünnepség a Szózat eléneklésével zárult.