Minden diák felkereshetné a rendelőt…
Függetlenül attól, hogy melyik iskolába jár, minden csíkszeredai diák igénybe veheti a Márton Áron Gimnázium épületében működő fogorvosi rendelő szolgáltatásait – pontosította lapunknak Dr. Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője szerint az iskolai fogorvos, illetve az asszisztens bérét is az egészségügyi minisztérium biztosítja.
Nemcsak a Márton Áron Főgimnázium és a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium 1100 diákjának biztosít fogászati ellátást a január közepén átadott fogorvosi rendelő – hangsúlyozta Dr. Tar Gyöngyi. A népegészségügyi igazgatóság vezetője azzal a szándékkal kereste meg lapunkat, hogy helyesbítse a sajtóban korábban megjelent információkat.
Az igazgató elmondása szerint a Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen rendelő iskolai fogorvosok az egészségügyi minisztérium által fenntartott és finanszírozott állást töltenek be, tehát közellátásban vesznek részt.
– Az iskolai fogorvosi rendelő nemcsak a saját tanulóit kell ellátásban részesítse, minden, a megyeközpontban tanuló diák számára hozzáférhető kell legyen
– oszlatta el a félreértést Dr. Tar Gyöngyi.
Felmerül a kérdés ugyanakkor, hogy a város iskoláinak tanulói hogyan vehetik igénybe a Márton Áron Gimnáziumban működő fogorvosi rendelő szolgáltatásait, hiszen az „idegenek” belépését a tanintézetekbe a belső szabályzat korlátozza.
– Tudatában vagyunk annak, hogy a fogászati ellátásra minden, a közoktatásban részt vevő fiatal jogosult, akadályozni tehát senkit nem fogunk ebben. Azt azonban a megnyitás előtt jeleztük az önkormányzatnak, hogy az itt kialakított rendelő nem alkalmas arra, hogy más iskolai csoportokat elláson, nincs várótermünk, sem portaszolgálat vagy egyéb beléptető rendszer, amivel felügyelni tudnánk azt, hogy ki és miért jön be az épületbe
– közölte megkeresésünkre Tamás Levente, a Segítő Mária Gimnázium igazgatója.
Az tehát, hogy a város más iskoláinak diákjai miként fordulhatnak a rendelőhöz, még nem világos. Nem kapott erre vonatkozóan egyértelmű utasítást Dr. Imre Botond iskolai fogorvos sem, de mint mondja, alkalmazottként nem is az ő hatásköre ebben állást foglalni. A fogorvos szerint a rendelőben jelenleg az épületben tanuló diákok fogászati szűrővizsgálata történik, a sürgősségi ellátás és kezelés azt követően tud elindulni, hogy az önkormányzat közbeszerzési eljárással megvásárolja az ehhez szükséges érzéstelenítő anyagokat.
A csíkszeredai önkormányzat három évig tartó, a bürokrácia által jelentősen megnehezített engedélyeztetési folyamat után nyitotta meg január közepén a város egyetlen iskolai fogorvosi rendelőjét.