Korszerű felszereltsége lesz a tanműhelyeknek
A tanműhelyek korszerűsítésére és a gépészet felújítására nyert támogatást a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola a Bethlen Gábor Alap pályázati kiírásán. A 196 ezer lej értékű vissza nem térítendő támogatásból a tanintézmény új munkapontokat hoz létre és teljesen kicseréli a tanműhelyek jelenlegi felszereltségét.
[caption id="attachment_20670" align="aligncenter" width="1000"] Az iskola fafeldolgozó-műhelye. Hamarosan új gépekkel és kéziszerszámokkal dolgoznak a diákok Fotó: Domján Levente[/caption]
Február végére várja a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola a tanműhelyekbe megrendelt új géppark érkezését, tudtuk meg Szén János igazgatótól. A hároméves szakoktatásban érdekelt tanintézmény a magyar kormány által a 2015 a külhoni szakoktatás éve programba pályázott és nyert támogatást a kőműves, ács–asztalos–parkettázó, illetve a vízgázszerelő szakokon működő műhelyek korszerűsítésére.
– Ilyen nagymértékű beruházás az 1990-es évek óta nem volt a műhelyeinkben. Az új építőipari és kéziszerszámokkal a legkorszerűbben felszerelt tanműhelyeket tudjuk biztosítani a szakoktatásban tanuló diákjainknak – állítja az igazgató.
A Bethlen Gábor Alap pályázatának ütemterve szerint a csíkszeredai iskolához február végéig kell megérkezzenek a gépek: a kőműves tanműhelybe elektromos kéziszerszámok, ütvefúró, vésőgép és egyéb kéziszerszámok, az ács–asztalos–parkettázó tanműhely számára négy új alapgép – egyengető és vastagoló gyalugép, fúrógép és csiszológép – érkezik, illetve egy fűrészporelszívó berendezés, amely megtisztítja a műhelyt a famegmunkálás melléktermékétől, a forgácstól és portól.
A vízgázszerelő műhelyben kisebb átalakításokat tervez az iskola vezetősége, egy, az épületgépészeti gyakorlati alapoktatáshoz szükséges fürdőszobát alakít ki, ahol a tanulók részletesen megismerkedhetnek a vízszerelés alapfogásaival.
– A fürdőszoba mellett egy külön helyiségbe kisebb fűtési rendszert alakítunk ki, kazánnal és fűtőtestekkel, ezen a munkaponton szemléltetjük majd, hogy milyen alapvető feltételei vannak ennek a mechanizmusnak a működtetéséhez, ezenkívül új asztali köszörűket és hegesztőgépeket vásárolunk – részletezte Szén János.
Az igazgató szerint a pályázati kiírás a műhelyek felszerelése mellett lehetővé teszi, hogy a különböző szakmák elsajátításához szükséges fogyóanyagokat is vásároljon az oktatási intézmény, mint például csővezetékeket és csőkötő idomokat, cigánytéglát az építőipari képzéshez, amivel aztán a diákok megtanulják, hogyan kell elkezdeni és felrakni egy kéményt, illetve a falkötés hagyományos szabályait.
– Új, szakonként más-más színű munkaruha viselését vezetjük be a műhelyekben, a veszélyesebb és bonyolultabb munkafázisokban pedig speciális védőfelszerelés óvja a diákok testi épségét – tette hozzá az igazgató.
A közel 200 ezer lej értékű beruházásnak köszönhetően a Kós Károly Szakközépiskola a tananyagnak megfelelő szintű gyakorlati oktatást tud majd biztosítani a műhelyekben, a változást pedig már várhatóan márciustól érzékelhetik a szakoktatásban részt vevő diákok.
Pál Bíborka