Videó – Kinyitották a Szent Kereszt-templom időkapszuláját
A csíkszeredai Szent Kereszt-templom toronygombjában talált időkapszulában 135 évvel ezelőtti pénzérmékre és iratokra is bukkantak. A kapszulába helyeztek egy üvegpalackot, melyet egy Előre újságba burkoltak, az újságra jegyzett dátum 1956. szeptember 12. A belső palack pénzérméket és bankjegyeket rejtett 1896-ból és 1923-ból. Előkerült továbbá egy közgyűlési meghívó 1896-ból és még sok más értékes dokumentum, mint például a templom renoválási folyamatának részletes leírása, költségvetése és az adakozók listája.
Darvas-Kozma József esperes-plébános történelmi felvezetője után csütörtök délelőtt nyitották ki a csíkszeredai Szent Kereszt-templom toronygombjában talált időkapszulát a Csíki Székely Múzeum munkatársai, a sajtó és a torony javítási munkálatait végző cég képviselői jelenlétében.
A templomtorony javítása alkalmával két nappal ezelőtt bukkantak rá a henger alakú horganyzott lemezből készült időkapszulára, amelynek oldala és talpfedele is cinezett. A henger felső végén a fedél széle rá volt hajtva a henger peremére. Az iratok dátumozása alapján arra lehet következtetni, hogy az időkapszulát vélhetően a korábbi évtizedekben is megtalálták már. A henger felnyitása után egy több rétegbe csomagolt üvegpalackot találtak, amelyben iratok és pénzérmék voltak. A „csomagolás” az Előre újság 1956. szeptember 12-i száma volt, valamint egy szegedi zsebórákat és óraalkatrészeket forgalmazó katalógus lapjai, amely valószínűleg az 1920-as évekből származik. Az időkapszulában találtakat Hegedűs Enikő, a Gyulafehérvári Érsekségnek egyházművészeti referense vizsgálta meg.
Üzenet az utókornak
A könnyebben hozzáférhető papírok megvizsgálását követően hosszas próbálkozások után sikerült felbontani az üveg tartalmát is. Az üveg száját parafával tömték be, majd a tartósítás megerősítésére viasszal is leöntötték. A palackban volt egy boríték, amely pénzérméket és bankjegyeket tartalmazott. A boríték mellé helyeztek egy rövid leírást is, amelyben a fizetőeszközök értékét, valamint kiadási évüket részletezték.
A pénznemek között szerepelt 1896. szeptemberéből 1 forint és 1 cseh korona, amelyet Klein Herman adományozott emlékül. 1923-ból 25 banis, 50 banis és 2 lejes. Az 50 banist Bereczki bádogosmester 1956-ban tette be a palackba.
Az iratok közül a legrégebbi 1896-ból van, amikor Merza István volt az esperes-plébános, aki leírta, hogy kijavíttatta a tornyot. Továbbá említi az akkori polgármestert, Erőss Eleket, aki újrafödette a templomot.
A palackban találtak egy meghívót is Domokos János plébános részére. A meghívó a városházi közgyűlésre szól, amelyet 1896. augusztus 26-án tartottak.
Mindezek mellett találtak egy 1948 pünkösdjéről beszámoló Egyházközségi Apostol újságot is. A lapszám mellett volt egy szintén 1948-ból való szentmiséről szóló füzet, amelyet a csíkszeredai Péter Ferenc nyomdában nyomtattak. Mindemellett több lapot találtak 1956-ból, amelyeken Antal József akkori plébános leírta a templom történetét, két oldalon pedig az új toronykeresztre adományozók neve szerepel – erre a célra 3128 lej gyűlt össze.
A talált iratokat a plébánia restauráltatja, facsimilét készítettek róla, amit az új üzenettel, majd az elkészült toronysisak gombjában fognak elhelyezni. A talált eredeti iratokat restaurálás után egyházi kiállításon szeretnék 2022-ben bemutatni – közölte Darvas-Kozma József esperes.
Adorján Zsófia