Kék sapkás hősök
A „Válj te is mesehőssé!” foglalkozás lényege, hogy a kisgyermekek megtanulják időben felismerni a stroke jeleit, és tudjanak, merjenek helyesen cselekedni – tájékoztatott egy pénteki eseményen Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője. Ennek érdekében a megye tizenhét településén szerveztek már foglalkozásokat óvodásoknak és kisiskolásoknak.
Az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Egyesülete és a Hargita Megyei Mentőszolgálat közösen valósította meg a Fiatalok bevezetése az elsősegélynyújtás alapjainak elsajátításába című pályázatból megszervezett „Válj te is mesehőssé!” ismeretterjesztő foglalkozást óvodások számára, illetve az Elsősegély-oktatás az iskolákban programot Hargita Megye Tanácsa támogatásával. Eddig a megye tizenhét településére, iskolákba és óvodákba vitték el ezt a hasznos és informatív foglalkozást. A kezdeményezés nagy sikernek örvend, és több felkérést is kaptak további programok szervezésére.
Péntek délelőtt a csíkszeredai Csipike Napköziben jártunk, ahol a program záró, összegző foglalkozását nézhettük meg, melynek végén a kisgyermekek „hőssé váltak”.
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője elmondta, a projekt célja, hogy az óvodás gyermekek megtanuljanak felfigyelni a stroke tüneteire, és megértsék, hogyan, mikor, milyen esetben kell tárcsázni a 112-t, illetve hogy az iskolákban már 5–8. osztályban oktassák az alapszintű elsősegélynyújtást is. – Igyekszünk a legkisebbeknek is megtanítani, hogy ha valakinél észreveszik a stroke jeleit, akkor tudják, mit kell cselekedni. Ilyen előjelnek tekinthető a különböző testrészek átmeneti bénulása (ez lehet féloldali), illetve a beszéd- és látászavarok – magyarázta. Kifejtette, nagyon fontos, hogy kellő időben, egy „mágikus” négy órán belül cselekedjünk, hogy megfelelő kezeléssel elkezdődjön a vérrög feloldása, melynek lényege a károsodás mértékének csökkentése és a teljes felépülés esélyének növelése. A segítségkérés rendkívül fontos, hangsúlyozta Péter Szilárd, ugyanis ha a stroke-ot szenvedett személy nem kap idejében orvosi ellátást, az akár maradandó károsodással is járhat.
A „Válj te is mesehőssé!” kezdeményezés egy nemzetközi projekt része, elérhető erről szóló többnyelvű tájékoztató anyag, mely ismeretterjesztő könyvet, feladatokat, kisfilmeket tartalmaz.
A program során egy hónapon keresztül, minden héten fél órát töltött a csapat az óvodákban. A gyermekek megkapták az anyagot és házi feladatként azt, hogy megtanítsák szüleiknek, nagyszüleiknek, mi a teendő, ha a stroke tüneteit észlelik.
– Bízom benne, hogy a gyermekeken keresztül az információ eljut a nagyszülőkhöz, mert ők hajlamosak arra, hogy ha valami baj van, nem hívnak segítséget. Sokan arra gondolnak, hogy „majd meggyógyulok”, és az a projekt lényege, fő mondandója, hogy ne halogass, hanem kérj segítséget. A kellő időben eljutott segítség életeket menthet – fogalmazott Péter Szilárd.