Káposztavágásra készülődnek Szépvízen
Immáron tizenhatodik alkalommal szervezik meg Szépvíz község Nád-dűlőjében a káposztavágást és vásárt, amelyet Szent Gál napján vagy a hozzá legközelebbi szombaton tartanak. Az egyre népszerűbb rendezvényre az idén Csíkszereda városa kapott különmeghívást.
Jó közepes káposztatermés ígérkezik az idén Szépvízen, ahol a helyi gazdák a Nád-dűlőben termesztik meg a messze földön híres káposztáikat, aminek jellegzetessége, hogy laposabb a feje, vékonyabb a levele, és a savanyításra eltett fejek már karácsonyra megérnek. A betakarítás szombaton lesz, ünnepélyes keretek között.
– Amióta szervezzük ezt a különleges fesztivált, minden esztendőben meghívunk egy környékbeli települést, ahonnan hozzák hagyományőrzőiket, néptáncosaikat, és a programok jelentős részét ők biztosítják. Ezt a tradíciót követve az idén Csíkszeredára esett a választás, így ők lesznek a díszvendégek az idei rendezvényen – tudtuk meg Ferencz Tibortól, Szépvíz község polgármesterétől, aki elárulta, hogy bemutatkozik a Csíkszeredai Fúvószenekar, valamint a Clarinetto Kamarazenekar is.
A káposztatermesztés és -vágás hagyománya évszázadokra nyúlik vissza Szépvízen.
Már a 18. században bizonyíthatóan termesztették a magyar konyha számára nélkülözhetetlen zöldséget a település Nád-dűlőjében, amit egy, a Gyulafehérvári Érseki Levéltárból előkerült, 1748-ban köttetett földcseréről szóló dokumentum is alátámaszt, amelynek szövegében már káposztaföldnek nevezik Szépvíz „falukertjét”.
A rendszerváltást követően, a kollektivizálás megszűnésével lassan, de biztosan – a helyi önkormányzat ösztökélésére és támogatásával – újra feléledt a káposztatermesztés hagyománya. A parlagon hagyott kis parcellákat, amelyek művelése nehézkes volt, apránként újra beültették, követve a régiek szabályait, szokásait, például a palántaültetést a júniusi Szent László hetéhez időzítették, a vágást pedig Gál napjához.
Öntözőrendszer biztosítja a jó termést
– Az idén a csapadékos nyárnak köszönhetően nem volt szükség a káposztáskert öntözésére, viszont, az ínséges évekre gondolva, néhány évvel ezelőtt a község önkormányzata öntözőrendszert épített ki a Nád-dűlőben, hogy szárazság idején locsolni lehessen a nagy vízigényű zöldségeket. Aszályos periódusban a palánták „nem élnek meg”, ezért, hogy megfokadjon s fejlődni kezdjen, fejet eresszen, nélkülözhetetlen a rendszeres öntözés. Így a gazdák kérésének eleget téve, az önkormányzat a Nád-dűlőben 2017-ben kiépítette saját öntözőrendszerét, amiből „ingyen és bérmentve” biztosítják az öntözővizet a gazdáknak – mesélte érdeklődésünkre a polgármester. Ferencz Tibor elmondta: az öntözőrendszer kiépítése egy folyamat része volt, ami azzal kezdődött, hogy rendet teremtettek a falu káposztáskertjében, és a rendszerváltást követően a parlagon heverő, nehezen kezelhető kis parcellákat – némi ösztönzésre – újra művelésbe fogták a tulajdonosok, amihez segítséget biztosít az 1,6 kilométer hosszan kiépített vízrendszer is. A csöveket a földút alatt fektettük le, és huszonkét aknát építettünk ki tűzcsapokkal, aknánként pedig huszonnégy csatlakozó ad lehetőséget a gazdáknak arra, hogy szükség esetén öntözzék földjeiket. Az önkormányzat azokat a parcellákat, amelyeket ilyen-olyan okból nem művelnek meg, bérbe veszi, és azon termeszt káposztát és magot. Ez jelenleg közel 12 áron történik – jegyezte meg az elöljáró hozzáfűzve, hogy az idén a kedvező, csapadékos időjárásnak köszönhetően nem kellett öntözni, viszont az elmúlt években nagy hasznát vették a gazdák a rendszernek.