Kamionosok parkolópályán: Fontos a felelősségteljes hozzáállás
Március közepén több logisztikai vállalat alkalmazottja azt a hírt kapta alkalmazójától, hogy a koronavírus okozta szigorítások következményeként csökkentik tevékenységüket, mivel több külföldi cég bezárta kapuit és nem fogadja a szállítmányokat. Számos erdélyi alkalmazott kénytelen volt munka híján hazautazni. Közülük sokan önként vállalták a házi karantént, hogy környezetük biztonságban érezhesse magát.
A koronavírus terjedése a gazdasági életben is érezteti hatását. Számos cég, vállalkozás jobbnak látta, ha alkalmazottaik és saját biztonságuk miatt bezárják kapuikat, vagy éppen tevékenységeik lehetetlenültek el. Ennek következményeként egyes áruszállító vállalatok forgalma is lecsökkent, számos külföldi cég, akivel együtt dolgoznak ugyanis úgy döntött, hogy bizonyos időre leállítja a munkát.
Kozma István, Csíkszentsimon polgármestere lapunknak elmondta: a március közepe körül hazatérő kamionsofőröknek még nem volt kötelező a házi karantén. A határon kitöltötték a nyilatkozatot, hogy honnan érkeztek és milyen céllal utaznak haza. A közegészségügyi hivatal felhívta őket hazatérésük után, mégsem volt kötelességük, hogy házi karanténba vonuljanak, hacsak nem voltak betegségre utaló tüneteik vagy nem vörös zónából érkeztek haza (akkor még csak Olaszország számított annak).
– A Csíkszentsimonba és Csatószegbe hazatérő kamionsofőrök azonban felelősségteljesen önként vállalták a házi elkülönítést családjaikkal együtt, hogy ne tegyék ki környezetüket, a helyi közösséget semmilyen veszélynek – nyomatékosította az elöljáró.
László Csaba csíkszentsimoni lakos három éve az egyik piacvezető logisztikai cég alkalmazottja, egyike volt azon kamionsofőröknek, akiknek a tervezettnél korábban el kellett hagyniuk munkahelyüket. Lapunk megkeresésére elmondta: már januártól külföldön tartózkodott, és csak húsvétra állt szándékában hazautazni, addig dolgozni szeretett volna, de a kialakulóban lévő helyzet miatt korábban haza kellett térnie.
– Munkánk során ritkán érintkezünk másokkal, az áruszállítás a feladatunk, ami azt jelenti, hogy amikor megérkezünk a kijelölt úti célunkhoz, a szállítmányt kipakolják, nekünk csak egy papírt kell aláírni, hogy átadtuk az árut, így aligha kerülünk közeli kontaktusba másokkal. Hozzátette: a töltőállomások is kijelölt helyeken vannak, kimondottan kamionsofőröknek, a vírus terjedése óta pedig még attól is óvakodott, hogy étteremben étkezzen, inkább megkészítette magának az ennivalót. Elmondása szerint önként vállalta a házi karantént feleségével együtt. Mivel szomszédai és falustársai is tudták, hogy most érkezett haza külföldről, ezt a megoldást látta a legjobbnak, az esetleges veszély elkerülése érdekében.
– Számomra az itthon tartózkodás nagyobb szabadságot jelent, mint a kamionban ülni, itt sokkal nagyobb a mozgásterem – jegyezte meg Csaba. Mivel tavasz van, sok a tennivaló az udvaron, megmetszik a fákat, rendbe teszik a ribizlist és a benti tavaszi nagytakarításban is segédkezik feleségének. Elmondása szerint a polgármester többször érdeklődött, hogy valamiben segíthet-e, a rendőrség is naponta ellenőrzi, hogy valóban otthon tartózkodik-e. Mindennek ellenére örül, hogy ennyi idő távollét után végre a feleségével is időt tölthet és otthon lehet, de reméli, hogy hamarosan javul a helyzet a vírust illetően, és visszaállhat minden a régi kerékvágásba.
Még ünnepkor sem volt ennyit együtt a család
18 éve ugyanannak a logisztikai vállalatnak az alkalmazottja a csíkszentmártoni N. E. is, aki ugyancsak saját elhatározása szerint vonult házi karanténba.
– Amikor meghallottam, hogy megjelent a vírus, arra gondoltam, nem jövök haza, meghosszabbítom a munkaidőmet, hogy ne kelljen a család miattam otthon maradjon, mert már akkor az a hír járta, hogy a külföldről hazatérők karanténba kell vonuljanak – mondta lapunknak a csíkszentmártoni kamionsofőr. A helyzet azonban azt követelte, hogy munkáját abbahagyva hazatérjen, s miután felesége fodrász, fia a vendéglátásban dolgozik, és az ő munkájuk is szünetel, úgy döntöttek, együtt vállalják a két hét házi elkülönítést.
– Elsősorban azért tartottam fontosnak az itthon maradást, hogy környezetem biztonságban érezhesse magát, másodsorban pedig sosem tudhatjuk, mi lappang bennünk – nyilatkozta a fiatalember. Hozzátette: nagyon örül, hogy családjával lehet, mert még ünnepekkor sem töltenek ennyi időt együtt, most van idő a ház körüli elmaradt munkákat bepótolni, és sokat beszélgetnek esténként.
– Nem a vírustól félek, hanem attól, ami ezután jöhet. Ha ugyanis hosszabb ideig leállnak a cégek és nem lesz munkahely, az gazdaságilag sok nehézséget jelenthet, amiből nehéz lesz kilábalni – fűzte hozzá a kényszerű szabadságát töltő kamionsofőr.
Barabás Emőke