Hirdetés

Jó helye lesz a 117 ezer lejnek

Digitális zongorát, mágneses táblákat, mentőfelszereléseket és speciális, orvosi használatra kifejlesztett VR-szemüvegeket vásárol a Csíki Vállalkozók Egyesülete és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa a novemberben megszervezett Jótékonysági Katalin-bálon összegyűlt pénzből. Az adományokat várhatóan jövő év elején adják át.

Fazakas Bea , Kovács Andrea , Pál Bíborka
Jó helye lesz a 117 ezer lejnek
A bál fontos része a jótékonysági aukció. 52 ezer lejt meghaladó összeg gyűlt rajta Fotó: Borbáth Áron

A Nagy István Művészeti Középiskola zene szakos diákjai tantermeinek és felszerelésének korszerűsítése; a „Magor projekt” működtetéséhez szükséges mentőautó felszerelése, azaz kisgyermekek sürgősségi szállítására alkalmas életmentő eszközök beszerzése az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Mentőcsapata számára; a Páduai Szent Antal Egyesület a Kritikus Betegekért által kezdeményezett, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás osztályán fekvő betegek számára orvosi használatra kifejlesztett speciális VR-szemüvegek megvásárlása – erre a három jó célra fordítja a Csíki Vállalkozók Egyesülete (CSVE) és Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa a no­vemberi Jótékonysági Katalin-bálon összegyűlt 117 ezer lejt. 
Hogy miért pont ezeket a törekvéseket támogatják, arra Bakcsy Tünde, a CSVE ügyvezetője adott magyarázatot. Mint rámutatott, a kezdeményezés eredeti lényege – ami mondhatni hagyománnyá vált –, hogy a vállalkozók közösségi összefogással minden évben segítsenek néhány jó ügyet. A különböző alapítványok és intézmények az év során kérést nyújtanak be, amelyben megjelölik, hogy milyen segítségre, eszközre, mekkora anyagi támogatásra lenne szükségük. A szervezők célja, hogy a haszonélvezők köre minél szélesebb legyen, ezért kiválasztanak 2-3 célt, amelyeket felkarolnak, a bálra jelentkezők pedig megjelölik, hogy anyagi hozzájárulásukkal melyiket támogatják.
– Első alkalommal a megyei kórház – az újszülöttosztály – megsegítése volt a cél, az akció jól sikerült. Egyébként a mai napig vannak olyan szükséges eszközök, melyeket nem tudnak közbeszerzések révén megvásárolni, így majdnem minden évben támogatjuk a kórház valamelyik osztályát. Idén a Páduai Szent Antal Egyesület a Kritikus Betegekért által kezdeményezett cél megvalósítását az intenzív terápiás osztályon fekvő betegek fogják élvezni – ismertette.

Iskolai eszközfejlesztés

A 117 ezer lejes összegből 15 ezer lejt a Nagy István Művészeti Középiskola eszközeinek fejlesztésére fordítják: egy digitális zongorát és húsz darab mágneses táblát vásárolnak. A tanintézetben évente több mint hatszáz fiatal szerezhet zenei és képzőművészeti alap- és középiskolai ismereteket. A zene szakos hallgatók szervesen részt vesznek a város zenei kulturális életében, így például az adventi időszakban is több helyszínen adtak hangversenyt, a képzőművészeti szakokon tanuló fiatalok is számos országos és nemzetközi versenyen jeleskednek, illetve munkáikat kiállítás keretében is bemutatják a nagyközönség előtt.
– Saját költségvetésünkből nem lenne lehetőségünk megszerezni ezeket az eszközöket, amelyek birtokában jelentősen megváltozik az elméleti órák minősége, hiszen a mágneses táblák lehetőséget teremtenek új, interaktív foglalkozások bevezetésére. A zongorának köszönhetően pedig nyolc hangszer szakos diáknak tudunk a délutáni időszakasz helyett már délelőtt hangszerórát biztosítani, ami azért fontos, mert így a tanulók nem kell az elméleti tanórák után is visszajöjjenek az iskolába – mondta lapunknak Ravasz Gyöngyike, a tanintézet igazgatója.

Jó helye lesz a 117 ezer lejnek

További támogatást is kapnak

A fennmaradó 102 ezer lejt elosztják a másik két kedvezményezett között. Emellett több CSVE-tag vállalkozás vezetősége is jelezte már, hogy további pénzösszeggel készülnek közvetlenül támogatni a „Magor projektet” és a Páduai Szent Antal Egyesület a Kritikus Betegekért célkitűzését. A támogatói szerződéseket és a bálon begyűlt támogatásokat összeadják, így nagyobb összegből tudnak gazdálkodni, bíznak benne, hogy mindent hiánytalanul be tudnak szerezni, tette hozzá Bakcsy Tünde.
A „Magor projektet” az Erdély Mentőcsoport Csíkszéki Mentőcsapata, a Hargita Megyei Mentőszolgálat és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház hívta életre – a most kapott összegből mentőfelszereléseket és -eszközöket szereznek be a csecsemők és gyermekek sürgősségi szállítására alkalmas mentőautóba. Mint Péter Szilárd, a mentőcsapat tagja érdeklődésünkre elmondta: inkubátorra (80 700 lej), lélegeztetőgépre (62 500 lej), defibrillátorra (19 500 lej) és megfigyelőrendszerre (23 ezer lej) van szükségük, ezek összértéke 185 ezer lej fölött van (plusz áfa).
– Kiemelten fontos lenne egy mentőautó megfelelő felszerelése, ugyanis gyakran előfordul, hogy gyermekeket külföldre kellene szállítanunk vagy onnan kellene behoznunk, amit egyelőre nem tudunk megtenni. A törvény alapján ha mi nem tudjuk a szállítást biztosítani, akkor más megyéből kell segítsenek nekünk. A Hargita Megyei Mentőszolgálatnak egy inkubátora van, és bár idén a minisztériumtól kértünk pénzügyi finanszírozást két további megvásárlására, nem kaptunk választ – részletezte.

Az eszközök év elején érnek célba

A Páduai Szent Antal Egyesület a Kritikus Betegekért idén januárban jött létre, alapító tagjai a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás osztályának munkatársai. Első projektjük keretében innovatív, egészségügyben biztonságosan használható VR-szemüvegeket szeretnének beszerezni, amelyek segítenek csökkenteni a betegek szorongását és fájdalmát. A bálon összegyűlt pénzösszeg egy részét a szervezők arra fordítják, hogy három darab, magyar szoftverrel is ellátott VR-szemüveget vásároljanak, ezek összértéke 112 500 lej.
A kedvezményezettek által igényelt eszközöket a bál szervezői vásárolják meg az intézmények javaslatai alapján, az iskola várhatóan jövő év elején, a mentőcsapat és az egyesület tavasszal kapja meg azokat.
Bakcsy Tünde továbbá kifejtette: a bálon a jótékonysági tombolajegyek értékesítéséből 13 ezer lej, a jótékonysági aukcióból pedig 52 ezer lejnél nagyobb összeg gyűlt be. A legmagasabb összeget – 8600 lejt – Csomortáni Gál László műalkotásáért ajánlották, illetve 5600 lejért kelt el a Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa által felajánlott Zsolnay orchidea bonbonier és váza szett. A következő, XII. Jótékonysági Katalin-bált 2025. november 22-én tartják majd.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!