Időutazás fényképekkel
Régi fényképeket gyűjtöttek össze Csíkszentmártonban, digitalizálták, és QR-kódok segítségével elérhetővé tették a felvételeket, amelyek többnyire a 20. század elején készültek. Egykori lakókat, régi szokásokat láthatunk a képeken, amelyek visszavisznek az időbe. A kezdeményezésről az ötletgazda, Potyó Judit helyi lakos számolt be lapunknak.
Csíkszentmártonban indult egy kezdeményezés, amelynek célja, hogy minél több olyan fényképet gyűjtsenek össze és tegyenek elérhetővé, amelyek a falu egykori lakóit és az ő szokásaikat, életüket mutatják be. A fényképeket Both Magdolna helyi lakos gyűjtötte össze, és Potyó Judit ötlete volt, hogy digitalizálják a régi felvételeket, és rendszerezzék aszerint, hogy melyik családnak a tagjai láthatók rajtuk. QR-kódokat generáltak, amelyeket kinyomtattak, és a faluban családi házak kapuira, postaládákra függesztették ki.
A kódokat okostelefonnal lehet beolvasni, így megjelennek a képernyőn az adott porta lakóinak felmenőiről készült digitalizált fényképek. A falu bejáratainál pedig olyan kódokat helyeznek el, amelyek a teljes adatbázishoz navigálják a keresőt. A felvételeket Bodó Ágota helyi lakos digitalizálja és tölti fel egy közösségi oldalra, ahol bárki számára elérhetők a fényképek.
Mint megtudtuk,
a fényképek többnyire a 20. század elejéről származnak, és nemcsak családi képeket gyűjtöttek össze, hanem közösségi eseményekről készült felvételeket is:
esküvők, egyházi ünnepek, kalákák pillanatait is őrzi az adatbázis. Eddig 1600 fényképet gyűjtöttek össze, többnyire a falu lakosaitól, és Potyó Judit elmondása szerint az adatbázis folyamatosan bővül.
Az ötletgazda hangsúlyozta: a kezdeményezés kísérleti jellegű, de céljuk, hogy ezzel is érdekesebbé tegyék a falut a látogatók számára. Mint részletezte, sok ötletük van, hiszen
falunéző program része is lehet a kódvadászat és a fényképkeresés, gyermekeknek akár kincskereső versenyeket is szervezhetnek. A kezdeményezést PosTeleportnak nevezték el,
a névben szereplő Post szó a postaládára utal, amelyre rákerül egy QR-kód, míg a Teleport az időutazást jelenti, amelynek részese lehet az, aki a telefonját a kódra irányítja. Mint Potyó Judit mondta, a kezdeményezéshez szükséges anyagi forrást a Fuss Neki! adománygyűjtő rendezvényen szerezték.