Győzelem minden magyar szó
Kossuth Lajos portréját ábrázoló bronz domborművet avattak és magyar színekbe burkolták a Mikó-várat Csíkszeredában az 1848–49-es magyar forradalomra és szabadságharcra emlékezve péntek délután.
Az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 176. évfordulójára emlékeztek Csíkszeredában péntek délután. Az ünnepségen elsőként Gál Sándor mellszobrát koszorúzták meg. A szobor melletti téren Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere és Tőke Ervin, az Erdélyi Magyar Szövetség önkormányzati képviselője köszöntötte az egybegyűlteket, amit a Gerendely férfikórus előadása követett.
Felavatták a Kossuth Lajos-emlékplakettet
Az ünneplő tömeg ezután az esemény következő állomásához, a Nagy István Művészeti Középiskolához ment, ahol leleplezték a Kossuth Lajos portréját ábrázoló bronz domborművet. Előtte Tánczos Barna szenátor szólalt fel, aki szerint elődeinkre, nagyjainkra emlékezni kötelességünk, az olyan bátor gondolkodók, mint Kossuth Lajos, ma is megállnák helyüket az európai politikai élet porondján.
– Mi lehet a győzelem, ha nem az, hogy itt vagyunk több mint 170 év után is, magyarul ünneplünk, magyarul éneklünk, magyar jövőben bízunk? Győzelem minden magyar szó, ami elhagyja ajkunkat
– emelte ki.
Ezt követően Ujházi György osztotta meg ünnepi gondolatait, aki Csíkszereda testvérvárosa, Cegléd képviseletében volt jelen, ugyanis az emlékplakettet Cegléd önkormányzata, a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium öregdiákjai és a Kossuth Múzeum állíttatta. Az emlékplakett-avatást Kirmájer Enikő, a Nagy István Művészeti Középiskola tanárának beszéde és az iskolakórus műsora zárta.
Magyar színekbe öltözött a Mikó-vár
A nemzeti ünnep központi helyszíne idén is a Vár tér volt, ahol a Csíkszentsimoni Ifjúsági Koncert Fúvószenekar kíséretében csendült fel a magyar himnusz. A Mikó-vár előtti téren zajló eseményen elsőként Korodi Attila polgármester beszédét hallhattuk. Az elöljáró rámutatott: 1848. március 15-e a magyar történelem egyik legkiemelkedőbb napja, jelentőségét, hatásait a mai napig vesézzük, vezéralakjai jellemére példaként tekintünk. 176 éve ezen a napon emlékezünk, erőt gyűjtünk, töltekezünk. Elhangzott: a város vezetője azt szereti legjobban Csíkszeredában, hogy makacsul ragaszkodik hagyományaihoz, közben nyitott az innovációra és az újdonságra. Ezt jelenti a szabadság ma.
– Mi, csíkszeredaiak igenis jól tudjuk, mit jelent a szabadság, és ha kell, ma is harcolunk érte. Tavaly nyáron korábban nem tapasztalt gazdasági megszorításokkal állt elő a kormány, és igen, szoríthatnak minket gazdaságilag, de nemzeti identitásukban soha! Felemeltük a hangunkat az intézkedések ellen, és megmentettük kulturális intézményeket, megvédtük a magyar kultúrát – fogalmazott Korodi Attila.
A megemlékezésen beszédet mondott Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki nyomatékosította:
a harc mindig meghozza az eredményét, a kitartó küzdelem és az értékeink melletti következetes kiállás soha nem volt hiábavaló.
Majd Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének gondolatait tolmácsolta.
Az ünnepség hangulatát a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes néptáncelőadása, a Csíki Játékszín művészeinek vers- és dalelőadásai, illetve a Petőfi Sándor Általános Iskola kórusának dalai emelték, közreműködött a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület. A jelenlevőket Bálint Emil felcsíki főesperes, a csíkszeredai Szent Ágoston Egyházközség plébánosa, Solymosi Alpár unitárius lelkész és Szatmári Szilárd református lelkész hívta közös imára.
A Vár téren szervezett rendezvényt koszorúzás és a székely himnusz közös eléneklése zárta, az ünnep megkoronázásaként pedig, már hagyományosan, piros-fehér-zöld színekbe burkolózott a Mikó-vár, a szabadságharc emlékét a „Győzzenek a magyarok!” felirat hirdette.