Frissen végzettek ismerkedtek a megyei kórházzal
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházzal, jövendőbeli kollégáikkal, feletteseikkel ismerkedtek meg a múlt héten a november 20-i rezidensvizsgát sikeresen vett friss orvosis végzősök. A kilenc rezidensorvost a kórház vezetősége és dolgozói mellett a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője, dr. Tar Gyöngyi is köszöntötte. Ugyanakkor a Sapientia – EMTE oktatói is jelen voltak, akik kutatási lehetőségekről számoltak be.
[caption id="attachment_40867" align="aligncenter" width="1000"] Rezidens orvosok és házigazdáik Fotó: Márk Boglárka[/caption]
A találkozó megszervezésével a kórház vezetőségének célja meghozni a fiatalok kedvét ahhoz, hogy valóban ebben a kórházban foglalják el a megszerzett helyüket, miután lejár az egyetemi központokban zajló rezidensi képzésük. Ugyanakkor arra is bátorították őket, hogy már mostantól kezdve tartsák a kapcsolatot a későbbi munkahelyükkel, hiszen ez mind a kórházi részleg számára, mind pedig a fiatal végzős szakmai fejlődésének a szempontjából előnyös – mondta köszöntőjében dr. Demeter Ferenc kórházigazgató, míg dr. Konrád Judit orvosigazgató a majdani kollégákat üdvözölte személyükben.
Tar Gyöngyi beszámolt arról, Hargita megyében minden évben törekednek arra, hogy minél több helyet tudjanak meghirdetni, viszont a bejelentkező rezidenseknek általában a fele kerül majd valóban ide.
– Mindannyiuktól őszinteséget várunk el, ugyanis a kórház évekre előre elkészíti a stratégiáját, amelyet könnyen felboríthatnak azok a rezidensek, akik végül nem itt foglalják el a fenntartott helyüket. Szeretnénk elérni, hogy rezidensképzést ne csak egyetemi központokban végezhessék a fiatal orvosok, hiszen ez mindenkinek hátrányos. A központokban sokuknak nincs valós lehetősége a betegekkel foglalkozni – mutatott rá a legnagyobb gondra az egészségügyi igazgatóság vezetője.
Hozzátette, Csíkszereda élhető város, a megyei tanács pedig sokat dolgozik azon, hogy a fiatal orvosokat idevonzza. Hangsúlyozta továbbá, hogy a magyar nyelv ismerete előnyt jelent főleg azokban a szakágakban, amelyekben kommunikálni kell a beteggel.
A Sapientia – EMTE Biomérnöki Tanszékének oktatói, Miklossy Ildikó és Lányi Szabolcs is jelen volt a diákok fogadásán, az oktatók a tanszéken folytatott génsebészeti képzés keretében végzett kutatásokról beszéltek. Arra biztatták a fiatal orvosokat, hogy vegyenek részt a kutatásokban, hiszen az együttműködés hasznosnak bizonyulhat.
A kilenc jelen lévő rezidensből heten magyarok, László Emőke Barbara gyermekorvos szeretne lenni és Székelyudvarhelyről érkezett. Gál Réka sepsiszentgyörgyi és a fül–orr–gégészeten dolgozik majd. A madéfalvi Szőcs Hunor urológus lesz, a dánfalvi Balázs Paula pedig gasztroenterológus. A csíkszentdomokosi Kedves Beáta újszülött-gyógyász lesz, a siménfalvi Bálint Sándor érsebészetet tanul a továbbiakban, míg a Maros megyei Szentháromságból érkező Asztalos Csongor ideggyógyászatot tanul majd. Mindannyian kijelentették, hogy a Székelyföldön látják a jövőjüket, és Csíkszeredába szívesen jönnek majd.
Márk Boglárka