Hirdetés

Fiatalok a középpontban

Az ifjúság éve kapcsán a moldvai csángó fiatalokra hívták fel a figyelmet a 21. Csángó Napon. A rendezvénysorozaton folklórműsorra, táncházba, kiállításra, csapatjátékokra és szentmisére várták a moldvai fiatalokat és érdeklődőket.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 2 perc
Fiatalok a középpontban
Moldvai csángó fiatalok Fotó: László F. Csaba

Az anyanyelvük, szokásaik, hagyományaik megtartásáért küzdő moldvai csángók tiszteletére 2000-től tartanak minden év novemberében Csángó Napot Csíkszeredában. A Hargita Megyei Kulturális Központ és partnereik péntektől vasárnapig immár a 21. rendezvénysorozaton hívták fel a figyelmet a moldvai csángók sajátos kultúrájára és helyzetére. Ferencz Angéla, a szervező kulturális központ vezetője lapunk érdeklődésére kiemelte: a 2000-es években nagyon sokat változott jó irányba a csángók helyzete, kitűnő programokat szerveztek Moldvában, nagyon jó a magyar oktatás is, de a kulturális központ és partnereik ragaszkodnak ahhoz a célhoz, amelyet egykor a csángó cselekvési tervben megfogalmaztak. Éppen ezért minden ősszel megszervezik a Csángó Napot. 

László F. Csaba
– A székelyföldi váro­sok közül immár Csíkszereda az egyedüli, ahol megszervezik a Csángó Napot. Ez annak is köszönhető, hogy Borbáth Erzsébet pedagógus szívén viselte és nyugdíjba vonulása után is szívén viseli a moldvaicsángó-ügyet. Ránk bízta a Csángó Napok szervezését, amelyet egykor a Domokos Pál Péter Egyesület szervezett. Mi azóta is nagy tisztelettel és odafigyeléssel, minden évben bevonva újabb partnereket, mindig újragondolva valóban igyekszünk a figyelmet ráirányítani a csángókra. Idén az ifjúság évét tartjuk, nagyon sok programunk szól a fiataloknak, a fiatalokról, és azt néztük, hogyan lehetne az ifjúsági témával összekapcsolni a csángó napot. A csíkszeredai bentlakásban nagyon sokan vannak Moldvából és Gyimesből, úgy gondoltuk, idén rájuk irányítjuk a figyelmet, illetve a város és környéke lakosságára, azokra az iskolákra, ahol ők tanulnak – részletezte Ferencz Angéla.
Péntek este a Zengő Térben a csángó kollégium moldvai, kosteleki és gyimesbükki diákjai mutatták be folklórműsorukat, az előadást táncház zárta. 
Szombaton a dévai Szent Ferenc Alapítvány csíksomlyói Szent István Kollégiumában csapatépítő programon vettek részt a moldvai diákok, illetve megtekintették a Kájoni János szabadtéri kiállítást is. 

László F. Csaba
Tegnap délelőtt a moldvai csángókért szólt a Millenniumi-templom harangja. Ünnepi szentmisére gyűltek össze a fiatalok. 
Becze Márta Antónia, pusztinai diák lapunk érdeklődésére elmondta, ritkán vehet részt szülőfalujában magyar nyelvű szentmisén.
– Nagyon szép volt ez az ünnep, egy kicsit fárasztó, de nagyon szép. Különben itt lakom a csángó bentlakásban. Egy kicsit nehéz magyarul tanulni, de jó – mondta a Csíkszeredai Csángó Kollégium diákja. 
– Tizenegyedik osztályos tanuló vagyok, így immár a harmadik éve itt lakom Csíkszeredában. Otthon románul tanultunk, de megszoktuk, és jó. Magyarfaluban már nincs magyar mise, de havonta egyszer van Bákóban. Az elején nem nagyon értettem a magyar mise szövegét, de logikusan gondolkodva meg lehet érteni. Jó volt minden tevékenység: a táncház és a szentmise is. Egy kicsit fárasztó volt, de jó volt – ezt már Biró Mária Denisa mondta. 
A vasárnapi szentmise végén Borbáth Erzsébet nyugdíjas pedagógus, a Csán­gó Napok kezdeményezője és egykori szervezője szavalatával tette meghittebbé az ünnepet, majd köszönetet mondott a szervezésért. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!