Felvonás után azonnal levették a székely zászlót
Néhány órával a Szabadság téri zászlófelvonás előtt értesítették a szervezőket, hogy nem kaptak engedélyt a rendezvény megtartására. Mivel már nem volt lehetőség a résztvevők értesítésére a sajtón keresztül, Tőke Ervin úgy döntött, a helyszínen elmondja, hogy elmarad az ünnepség, de felvonja a zászlót. Végül a rendőrség bekísérte.
[caption id="attachment_30272" align="aligncenter" width="1000"] Üresen áll a zászlórúd. Kinek áll a zászló? Fotó: Daczó Katali[/caption]
A csíkszeredai Szabadság térre az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) kezdeményezésére helyeztek ki székely zászlót évekkel ezelőtt, úgy hogy a szervezet területet bérelt a várostól. Néhány hete azonban eltávolították, mivel a helyére került a Márton Áron-szoborcsoport. Tőke Ervin, a párt csíkszéki elnöke április 20-án tette le a kérést az építkezési engedélyre, miután ismét kibéreltek egy négyzetméternyi területet Csíkszereda városától a Szabadság tér megyeháza felőli oldalán, a Szakszervezetek Művelődési Házával szemben egy zöldövezeti részen.
– Kibéreltünk az idei évre egy négyzetméter területet Csíkszereda városától – mondta Tőke –, ezután végigjártam a szükséges lépéseket, például a környezetvédelmi engedélyért.
Az építkezési engedélyt a múlt héten, kedden kapták meg, és azonnal beszéltek egy építkezési vállalkozóval, hogy öntsék ki a zászlórúd talapzatát. A beton csütörtök estére száradt meg annyira, hogy visszahelyezhessék a gyeptéglákat. Szerdán kértek engedélyt az ünnepélyes zászlófelvonásra – ismertette Tőke az előzményeket, és hirdették meg az eseményt a sajtóban pénteken délutánra.
Pénteken dél körül viszont arról értesítették, hogy nem kapja meg az engedélyt az ünnepségre, végül többszöri egyeztetés után a városi csendőrparancsnokkal abban állapodtak meg, hogy nem tartják meg az eseményt, és erről helyben tájékoztatják az összegyűlt embereket. Ezt meg is tette, és tanúi is vannak rá – mondta Tőke. Hozzátette, ezen túl nem szabhattam meg, hogy a jelenlévő állampolgárok hova állhatnak és hova nem.
Közben telefonon értesítették arról, hogy a prefektus megtámadta az építkezési engedélyt, ez viszont egyrészt nem hivatalos értesítés, másrészt az 1991/50-es törvény 12-es paragrafusa szerint addig érvényes az engedélye, amíg a bíróság ellenkezőjéről nem tájékoztat – vélte. Ezért „befejezte az építkezést”, azaz felvonta a lobogót.
„Mikor nekifogtam a felvonásnak, odalépett hozzám egy rendőr, egy pillanat türelmet kértem tőle, míg elvégzem a teendőm. Ezután két dologra kért meg: igazoljam magam, és vegyem le a zászlót, mert törvénytelenséget követek el. Természetesen igazoltam magam, de azt is elmondtam, hogy én biza a zászlót le nem veszem. Mondta, sebaj, majd leveszik ők, amit meg is tettek a közben összegyűlt tömeg hangos nemtetszése nyilvánítása mellett. Ezután közölték, hogy el kell kísérjem őket a rendőrségre, amit meg is tettem” – emlékezett vissza a történtekre.
Hozzátette, két jegyzőkönyvet állítottak ki a nevére: egyiket be nem jelentett megmozdulás megszervezése miatt és egy másikat a zászló felvonása miatt, ezeket azonban nem írta alá, postázni fogják, így azt sem tudja, hogy mekkora büntetést szabott ki a hatóság. Végül Tőke kijelentette, meg fogják fellebbezni mindkét jegyzőkönyvet, és addig dolgozik, míg visszakerül a székely lobogó Csíkszereda főterére.
Háromszéki Eszter