Félezer osztálytermet korszerűsítenek
Az elmúlt évek legnagyobb iskolai és óvodai beruházására készül a csíkszeredai önkormányzat: az Országos Helyreállítási Terv alapjaiból nyert támogatással megújul a városi tanintézetek tantermi berendezése, az informatikai laboratóriumok, a természettudományi laborok és társadalomtudományi szaktantermek felszereltsége. A szakiskolák pedig a profiljuknak megfelelő gépparkot kapnak.
A Napocska Napközi Otthon kivételével – amely teljesen új felszereléssel működik – a város összes oktatási intézményének tantermei megújulnak a csíkszeredai önkormányzat sikeres pályázata nyomán: az iskolák új padokat, székeket, katedrákat és bútorokat kapnak. A napközi otthonok vezetőivel közösen összeállított „kívánságlistán” a terembútorzaton kívül ruhatároló szekrények is szerepelnek. Vannak olyan intézmények, ahol csak részben szükséges az osztálytermek berendezésének a cseréje, mivel az elmúlt öt évben már volt ilyen beruházás, így a Kájoni János Szakközépiskolában, ahova a segédanyagok tárolására alkalmas szekrényeket vásárol az önkormányzat.
– A bútorzat, valamint a digitális eszközök közbeszerzési eljárása már folyamatban van. Április elejéig nyílt liciten várjuk az árajánlatokat, amelyet követően nyertest hirdetünk. Amennyiben lesz jelentkező, és nem lesz óvás, nyár elején várhatóan át is tudnánk adni az eszközöket az intézményeknek
– tájékoztatott a városháza sajtófelelőse.
Digitális tantermek
A pályázati kiírás kötelezővé teszi, hogy az osztálytermek információ- és kommunikációtechnológiai eszközökkel bővüljenek, 436 tantermet szerelnek tehát fel okos kijelzővel, laptoppal vagy számítógéppel, konferenciakamerával és nyomtatóval.
– A tanintézetek informatika szaktanáraival egyeztetve WiFi-routerekkel egészítettük ki a listát. A digitális eszközök kiválasztásánál, típusainál jó útmutatást, sok segítséget kaptunk a szaktanároktól
– közölte a városháza munkatársa.
A projektben az osztálytermek mellett az iskolák informatikalaborjait is a felsorolt eszközparkkal látják el, azzal a különbséggel, hogy minden szaklabor 21 laptopot fog kapni. A napközik közül csak a Kis Hercegben rendeznek be informatikai labort.
Újraélednek a szaklaborok
Korodi Attila polgármester külön kiemelte, hogy a 26,72 millió lej értékű beruházásból az iskolákban elavult didaktikai eszközökkel működő természettudományi laborok is megújulnak.
– Néhány esetet leszámítva az elmúlt harminc évben nem ruháztak be a szaklaboratóriumok felszerelésébe, ezért kiemelten fontos volt számunkra ezeknek a korszerűsítése. Ez a nagymértékű beruházás hosszú időre megoldja az iskolák didaktikai és működési infrastruktúráját, ennek köszönhetően pedig javulni fog az oktatás minősége is
– mondta lapunknak Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
A városban működő hét középiskola, valamint a József Attila és a Liviu Rebreanu általános iskolák természettudományi szaklaborjai kapnak digitális és didaktikai eszközöket, valamint bútorokat. Legtöbb esetben fizika-kémia-biológia laborokról van szó, de volt tanintézet, amely idegennyelv-szaklabor kialakításához igényelt didaktikai segédeszközöket.
Szintén felfrissülnek a társadalomtudományi tantárgyak kabinetjei, itt a városi tanintézetek termei mellett a Gyermekek Háza, illetve a Sportiskola három-három kabinetje is részt kap a pályázat nyújtotta lehetőségből: előbbinek a zene-, képzőművészeti, valamint sporttermei, utóbbinak a cselgáncs- és erőterme, valamint sportorvosi rendelője.
Az elmúlt évek legnagyobb mértékű iskolai beruházása kiterjed ugyanakkor az iskolapszichológusok irodáinak a korszerűsítésére – esetükben a felújításra szánt keretösszeg nagyobb részét a segédanyagok megvásárlása teszi ki –, illetve a sporttermek felszerelésének frissítésére. Tudni kell, hogy csak a sportteremmel rendelkező intézmények igényelhettek felszerelést, a Napocska Napközi, a Xantus János Általános Iskola, valamint a Venczel József és a Kájoni János szakközépiskolák nem nyújthattak be erre vonatkozó kérést. A Petőfi Sándor Általános Iskola, valamint a Nagy István Művészeti Középiskola esetében, mivel épülőben van a tornatermük, a kiírás megengedi az eszközvásárlást.
A szakoktatás is megújul
A megyeszékhelyen a szakoktatásban jelentős előrelépést jelent a beruházás, az érintett intézmények egyenként legtöbb 10 000 euró értékben állíthatták össze igényléseiket.
A városházától kapott információk szerint mind a négy szakközépiskola a saját profiljának megfelelően olyan nagy teljesítményű és korszerű gépek vásárlását kérte, amelyek jelentősen javítják a szakoktatás minőségét.