Ezerhetvenhéttel kevesebben
Fokozatosan csökken a Gyulafehérvári Főegyházmegyéhez tartozó római katolikus közösségek lélekszáma, tudtuk meg Msgr. Potyó Ferenc általános érseki helynöktől. A Gyulafehérvári Főegyházmegye közelmúltban elkészült statisztikája arról tanúskodik, hogy 2015-ben 1077-tel haladta meg a temetések száma a keresztelésekét, ami még az előző évi 1001 főnél is jelentősebb fogyatkozás. A Hargita megyét magába foglaló főesperesi kerületek közül elsőként az alcsík-kászoni főesperesi kerület adatait ismertetjük.
[caption id="attachment_22978" align="aligncenter" width="1000"] A csatószegi templom. A Gyulafehérvári Főegyházmegyében ezerrel több temetés volt, mint keresztelő Fotó: Balázs Árpád[/caption]
Az alcsík-kászoni főesperesi kerületnek 2015 végén 23 503 híve volt. 283 keresztelés, 250 elsőáldozó, 80 házasságkötés (ebből 71 katolikus és 9 vegyes), és 340 temetés szerepel a statisztikában. A főesperesi kerület legnépesebb egyházközsége Csíkszentgyörgy 4000 katolikus lélekkel, ezt követi a 2400 lelkes csíkszentkirályi, a 2139 lelkes csíkszentsimoni és a 2098 lelkes nagykászoni egyházközség. A kerület legkisebb egyházközsége a 225 lelket számláló Lázárfalva. A legtöbb keresztelés (28) Nagykászonban volt, majd sorrendben Csíkszentgyörgy (26), Csíkszentkirály (24), Csíkszentsimon és Csíkszentimre (23) és Kozmás község (20) következik. Kászonjakabfalván és Tusnádfürdőn 6-6 személyt kereszteltek. A főesperesi kerületben 192 gyereket az 1 éves kor betöltése előtt, 82-t 1 és 7 év között kereszteltek meg. Összesen kilenc 7 évnél idősebb személy részesült a keresztség szentségéből.
Csíkszentgyörgyön és Csíkszentkirályon 12-12 pár esküdött örök hűséget egymásnak, Csíkszentimrén 9, Csíkszentmártonban 8 házasságot kötöttek a római katolikus egyház szertartása szerint.
A legtöbb temetés – 48 – Csíkszentgyörgyön volt, Csíkszentsimonban 42, Csíkszentmártonban 32 és Nagykászonban 30 személyt helyeztek örök nyugalomra a katolikus hívek közül. A statisztikából kiderül, hogy valamennyi csatószegi (12) és csíkszentléleki (6) elhunyt személy szentségekkel ellátva távozott.
Bár a főesperesi kerület lélekszáma 57 fővel csökkent 2015-ben, néhány egyházközségben pozitív volt a mérleg: Csíkszentléleken 11, Csatószegen 7, Lázárfalván 6, Kozmáson 5, Csíkszentkirályon 2 fővel többet kereszteltek, mint temettek.
Ezzel ellentétben Csíkszentgyörgyön 22, Csíkszentsimonban 19, Csíkszentmártonban 15 személlyel többet temettek, mint amennyi új híve lett a katolikus egyháznak.
– Sok fiatalabb korú is meghalt – elemezte Pál Vilmos Barna csíkszentgyörgyi plébános, az alcsík-kászoni főesperesi kerület főesperese a szomorú települési statisztikát. – Csíkszentgyörgyön az elhalálozottak átlagéletkora 67 év volt, fiatal öngyilkos is volt kettő, és gyerek is halt meg. Emellett azt tapasztaljuk, hogy a családok általában kevesebb gyereket vállalnak, és a szülőkorú fiatalok, a 23–30 év közöttiek jó része külföldön van. Ez csak Csíkszentgyörgy esetében 100-150 személyt jelent. Idén 12 házasságkötés volt Csíkszentgyörgyön, de ebből csak két pár él helyben: részint más községbe vitték el a lányt, de legalább 3-4 pár visszament külföldre dolgozni.
A főesperes elmondta, hogy a külföldön dolgozó párok többnyire halogatják a gyermekvállalást, de az is gyakran előfordul, hogy előbb a gyerek születik meg és a keresztelővel egyszerre tartják az esküvőt. Mindenképpen egyre inkább kitolódik a keresztelés időpontja is, a gyerekeket leginkább egyéves kor körül tartják keresztvíz alá. Érdekesség, hogy Csíkszentkirályon tavaly a 24 gyerekből egyet sem kereszteltek meg egyéves kora előtt.
Daczó Katalin