Hirdetés

Egyre népszerűbb az Ákovita – Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny

147 arany, 278 ezüst és 204 bronz minősítést osztott a szakmai zsűri az idei Ákovita – Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny pénteki díjátadó gáláján.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 4 perc
Egyre népszerűbb az Ákovita – Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny
Egészségünkre! Minőségi, díjazott párlatok Fotó: László F. Csaba

Nagy népszerűségnek örvendett a negyedik alkalommal megrendezett Ákovita – Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny. A Székely Gazdaszervezetek Egyesülete és partnerei szervezésében lebonyolított verseny díjátadó gáláját pénteken tartották a csíkszeredai Hunguest Hotel Fenyőben.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


200 nevező
Az idei vetélkedőre több mint kétszáz pálinkafőző mester nevezett közel ezer párlat- és pálinkamintával nemcsak Székelyföldről, Erdélyből, hanem az anyaországból, Felvidékről, az egész Kárpát-medencéből. Hargita megyéből 53-an neveztek 388 mintával. A szakmai zsűri összesen 147 arany, 278 ezüst és 204 bronz minősítést osztott ki, mindemellett pedig számos különdíj is gazdára talált. A sajtó különdíját Barabás Attila pálinkafőző mester vehette át feketeberkenye-pálinkájáért. Az oklevelet a Hargita Népe karikaturistája, Para István adta át egy munkája kíséretében.

Egyre népszerűbb az Ákovita – Nemzetközi Párlat- és Pálinkaverseny
Para István adta át a díjat Barabás Attila pálinkafőző mesternek


Növekvő népszerűség
Az Ákovita története négy évvel ezelőtt kezdődött, népszerűsége évről évre növekszik. A verseny elsődleges célja a kulturált párlat- és pálinkafogyasztás népszerűsítése Erdélyben, különös figyelemmel az évszázados hagyományokra és a jelen minőségi követelményeire. Az érzékszervi minősítés június 23–25. között zajlott Csíkszeredában, ugyancsak a Hunguest Hotel Fenyőben.
– Az Ákovita lehetőséget nyújt arra, hogy a szakma találkozhasson, tapasztalatot cserélhessen, fejlődhessen, mert fontos, hogy sikeres pálinkafőzdéink legyenek, ahol minőségi párlatok készülnek, ezáltal kereskedelmi tétellé tudjanak válni, így gyakorlatilag is meg tudnak jelenni a piacon. A cél, hogy a fogyasztókhoz egyre jobb, minőségibb pálinkák jussanak el – közölte érdeklődésünkre Becze István szervező, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke.


Gyarapodó szaktudás
Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere köszöntőjében hangsúlyozta, a rendezvényen évről évre érdemes megjelennie a szakmának.
– Az Ákovita az agráriumot erősítő platform, amely értéket teremt Székelyföldön – fogalmazott az elöljáró.
Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint az elkezdett munkát folytatni tudják, bővítve a tudást, javítva a minőséget. Hajdu Gábor parlamenti képviselő kiemelte, hogy Székelyföld felkerült az úgynevezett pálinkatérképre, erre pedig büszkék lehetünk. Felszólalt még Tánczos Barna szenátor; Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, valamint Mészáros Balázs, a Magyar Agrárminisztérium Kárpát-medencei Együttműködések Főosztályának főosztályvezetője, valamennyien kiemelték, hogy a pálinkának nagy múltja és nagy jövője van, határon átnyúló nemzeti értéket generál.
A szakmaiság biztosítása érdekében a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Pálinkamester-képzést indított, ennek köszönhetően négy helyi szakember – Bilibók Róbert, Köllő Csaba, Lunczer János és János András Előd – aki egyben a verseny szakmai elnöke is volt – az est folyamán vehette át ünnepélyes keretek között oklevelét az egyetem rektorától, dr. Gyuricza Csabától és dr. Friedrich Lászlótól, az egyetem Élelmiszertudományi és Technológiai Intézetének igazgatójától.
 





Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!