Beszélnünk kell az elöregedő fákról
Mire tanítanak bennünket a fák? – ezzel a témával tartottak tudományos bemutatót és panelbeszélgetést a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának Nagy Aulájában hétfő délután. A szervező Projekt Bag Egyesület ezúttal a Sapientiával és Csíkszereda Városházával együttműködve indítja el újabb környezetvédelmi programját.
A Projekt Bag Egyesület újabb projektjét mutatták be hétfő délután a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karán tartott tudományos, panelbeszélgetéssel egybekötött tájékoztatón, amihez Csíkszereda Városháza ismételten csatlakozott.
A projekt témája az elöregedő fák sorsa és felhasználási lehetőségei, mondta Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Az erdőmenedzsment hiányosságai miatt Romániában a holt fákat alig használják fel, elsősorban az egészséges fákat termelik ki, a kiszáradt és elöregedett fákat sokszor az erdőben hagyják. A Projekt Bag Egyesület révén talán ezen a helyzeten tudnak változtatni a továbbiakban, sőt a városi zöldövezetek sokkal hangsúlyosabb figyelmet kapnak a szakemberek, de tágabb körben a lakosságtól egyaránt
– vezette be a témába az előadás apropóján összegyűlt résztvevőket Csíkszereda polgármestere.
Romániában kevés az élő faápolási szaktudással rendelkező szakember, hívta fel a figyelmet dr. Hartel Tibor ökológus, a BBTE Környezettudományi és Környezetmérnöki Karának tanára, Magyarosi Károly arborista felvezetése kapcsán.
– A kormányzati vezetők és a helyi lakosság egyaránt jobban kellene figyeljen a városi zöldövezetek állapotának megőrzésére. Érzékenyíteni kell a lakosságot, a zöldövezeteiket becsüljék meg – mondta dr. Hartel.
Magyarosi Károly arborista, faápoló a holtfa fogalmának tisztázásával indította bemutatóját, melyben elmondta, akkor beszélhetünk holtfáról, ha a fát mechanikai sokk, széldöntés vagy egyéb külső fizikai hatás éri, ami kárt okoz. Ennek következtében megjelennek a gombák, melyek elpusztítják a fát.
A falebontó baktériumok is fontosak a körforgásban. A holtfáknak óriási szerepük van a természetben, számos faj és gomba élőhelyéül szolgálnak a későbbiekben
– mondta Magyarosi Károly. Hozzátette: városi környezetben nem egyszerű dönteni arról sem, mely holtfákat kell azonnal kivágni, illetve melyek tarthatók meg.
A városi fák hatványozottabban ki vannak téve a rongálásoknak és a környezetszennyezésnek, ezért is szükséges fokozottabban odafigyelni rájuk, hogy a következő generációk is megcsodálhassák a város értéket képviselő fáit.
A késő délután tartott előadás sok érdeklődőt vonzott, ahol a vége felé számos szakterület képviselője – ökológus, pszichológus, turisztikai szakember stb. – megosztotta egymással és a jelenlevőkkel a saját szakterületén tapasztaltakat a téma kapcsán.