Beruházás a középiskolákban - Kamerákkal a biztonságért
Belső és külső térfigyelő kamerák vásárlására különített el pénzt a csíkszeredai önkormányzat a Márton Áron Gimnázium, a Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium, a Venczel József és a Kájoni János szakközépiskolák számára. A tanintézmények vezetői azt állítják, hogy az iskolák személyzeti leépítését követően csak az elektronikus vagyon- és személyvédelmi rendszerek kiépítésével biztosíthatják a diákok biztonságát és az épületek megfigyelését.
[caption id="attachment_46207" align="aligncenter" width="2600"] Kamera vigyázza a Márton Áron Gimnázium hátsó udvarát Fotó: László F. Csaba[/caption]
Első körben az érettségi és országos szintfelmérő vizsgák lebonyolításához használt osztálytermekben kellett kamerát felszereljenek a tanintézmények, az országos szinten elrendelt tanügyi személyzetcsökkentést követően pedig az épületek többségében megszűnt vagy részmunkaidős munkakörre csökkent a kapusszolgálat, ezért térfigyelő kamerákat szereltek fel az intézményekben.
A csíkszeredai önkormányzat által az Európai Regionális Program keretében felújított Márton Áron és Segítő Mária gimnáziumoknak otthont adó épület felújítását követően az iskolák vezetősége külső térfigyelő kamerákkal biztosította a hátsó udvar biztonságát.
– A hátsó udvarban parkolnak autójukkal a tanárok, itt zárják le kerékpárjukat a diákok elsősorban, tehát vagyonvédelmi szempontból tartottuk szükségesnek a kamerák felszerelését. Most az udvar többi részére szeretnénk kamerákat vásárolni, ehhez kaptunk támogatást az önkormányzattól – tájékoztatott Varga László.
A gimnázium igazgatója szerint csak a térfigyelő kamerákkal tudják az épület fő- és hátsó mellékbejáratán közlekedő személyek kilétét követni, megfigyelni.
A Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban a vizsgatermeket fogják új kamerákkal ellátni.
– Nem értek egyet azzal a tanárokkal és diákokkal szembeni bizalmatlansággal, amit a vizsgatermek bekamerázása jelent. A pedagógiában alapkövetelmény a személyesség megőrzése, ennek mondanak ellent a kamerákkal felügyelt vizsgatermek, mindemellett kötelező – mondta Tamás Levente, az intézmény igazgatója.
A Kájoni János Szakközépiskola vezetősége 2015 óta kártyás beléptető rendszeren követi szemmel a diákok napi jelenlétét, Sükösd Annamária szerint a jelenlétkövető rendszert biztonsági okokból vezették be a középiskolába, idén pedig az épületben lévő osztálytermeket is szeretnék bekamerázni, sőt riasztórendszert is vásárolnának a főbejárat biztosítására.
– Három iskola működik a campusban, ezenkívül a Pedagógusok Háza, egyéb irodák, raktárhelyiségek, nem tudjuk figyelemmel követni, hogy ki és milyen szándékkal jön be az épületbe, nekünk azonban kötelességünk a diákok biztonságának és testi épségének a védelme – közölte lapunkkal Sükösd Annamária.
A Venczel József Szakközépiskola igazgatója is a kártyás beléptető rendszer kiépítésén gondolkodik, egyelőre azonban a belső és külső térfigyelő kamerák vásárlására kaptak anyagi támogatást.
– A folyosókat és az udvart szeretnénk bekamerázni, a tanintézményekre vonatkozó biztonsági előírás is megköveteli, hogy kamerákkal lássuk el az épületet – tudtuk meg Bálint Gabriella igazgatótól.
Azt pedig, hogy a kamerákkal felszerelt osztálytermek, folyosók, udvarok milyen hatással lehetnek a diákok közérzetére, a megyei pszichopedagógiai tanácsadó központ munkatársaitól kérdeztük. Szabó Irén Ottilia igazgató szerint erre vonatkozóan az elmúlt években nem készült felmérés, így erre nem tudnak körültekintő választ adni.
A csíkszeredai önkormányzat beruházási listája szerint idén riasztórendszert vásárol a Liviu Rebreanu Általános Iskola is, illetve új kamerákat szerelnek fel az Octavian Goga Gimnáziumban. Az önkormányzat idén több mint 130 ezer lejt fordít az említett iskolák biztonsági rendszerének a beszerzésére.
Pál Bíborka