Benyújtották a felmondást - Alpolgármesterek nélkül
Két olyan csíki önkormányzat is van, amely jelenleg alpolgármester nélkül működik. Csíkpálfalván és Csíkszentkirályon több hónapja már, hogy lemondott a régi alpolgármester, újat még nem sikerült választani.
[caption id="attachment_46730" align="aligncenter" width="2600"] A csíkszentkirályi polgármesteri hivatal. Betöltetlen tisztségek Fotó: László F. Csaba[/caption]
Csiszér Gábor 2008-tól volt Csíkpálfalva alpolgármestere és 2012 végén állapította meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI), hogy 2010. október 27-től összeférhetetlenség állt fenn, ugyanis az alpolgármester nevén egy egyéni vállalkozás (PFA) is létezett. Az RMDSZ-es alpolgármester 2017 februárjában úgy döntött, hogy lemond, tudtuk meg a község polgármesterétől, Ferencz Csabától.
– A múlt havi tanácsülésen már sor kerülhetett volna új alpolgármester választására, de a polgári párti tanácsosok nem igazolták a listán következő RMDSZ-es tanácsosjelölt, Gegő Mihály mandátumát – tájékoztatott a községvezető. – Van javaslat az RMDSZ részéről egy másik alpolgármester személyére, de amíg nincs megerősítve a mandátum, nem lesz választás. Én úgy gondolom, hogy Gegő Mihálynak mint választott személynek törvényes joga élni a mandátumával.
A csíkpálfalvi önkormányzati testületbe 6 képviselő az RMDSZ, 5 pedig a Magyar Polgári Párt színeiben jutott be, az alpolgármester lemondásával öt-öt RMDSZ-es és MPP-s tagja maradt a tanácsnak.
Csíkszentkirály alpolgármestere 2017. január 16-án nyújtotta be lemondását, és február 1-jétől nem tölti be a tisztséget. Döntéséről a helyi lapban, a Csíkszentkirályi Hírmondóban is tájékoztatta a község lakosságát. Bőjte József több mint 12 évig, 2004 júliusától volt a település alpolgármestere. „Döntésem hátterében személyes okok vannak. Nehéz szívvel hoztam ezt a döntést, mert az alpolgármesterként eltöltött 12 év, sikereivel és kudarcaival együtt, életem fontos iskolája volt – fogalmazott Bőjte József. – Tudom, ha becsukódik egyik ajtó, kinyílik egy másik. Bízok abban, hogy szülőfalum tovább halad a fejlődés útján távozásom után is, és ezt a folyamatot lehetőségeim szerint a továbbiakban is segíteni kívánom.”
Amint Székely Ernőtől megtudtuk, új alpolgármestert még Csíkszentkirályon sem sikerült választani.
Csíkszentsimon alpolgármestere, Csató Gábor esetében 2015-ben összeférhetetlenséget állapított meg az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség, azzal indokolva, hogy Csató Gábornak kereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozása van. Csató Gábor kérdésünkre elmondta, többször fellebbezett, ügyét a legfelsőbb bíróság még nem tárgyalta le, de hasonló végkifejletre számít, mint a pálfalvi alpolgármester.
Csíkszentkirály és Csíkpálfalva elöljárói abban bíznak, hogy a márciusi havi tanácsüléseken döntés születik az új alpolgármesterek személyéről.
Daczó Katalin