Azért dolgoznak, hogy a megnyert EU-s pénzek maradjanak a megyében
Hargita megyébe több millió euró érkezik a megnyert projekteken keresztül, ezért a megyei önkormányzat minden erejével azon dolgozik, hogy ne vesszen el egy eurócent se – hangzott el a Központi Fejlesztési Régió Tanácsának ülése előtt megrendezett sajtótájékoztatón hétfőn Homoródfürdőn. A megbeszélések középpontjában a 2014 és 2020 közötti időszakban a Regionális Operatív Program által finanszírozott projektek zárótevékenysége állt.
A Központi Fejlesztési Régió Tanácsa (CDR Centru) ülésezett tegnap Homoródfürdőn a Lobogó Komplexum konferenciatermében. A tanácskozásra meghívást kaptak Fehér, Brassó, Szeben, Hargita, Kovászna és Maros megye tanácsának elnökei, megyei jogú városainak polgármesterei, valamint községek kijelölt képviselői. A megbeszélések középpontjában a 2014 és 2020 közötti időszakban a Regionális Operatív Program által finanszírozott projektek zárótevékenysége állt, különös tekintettel a program által kiosztott vissza nem térítendő európai források teljes körű felhasználására, valamint az egyéb, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR) által átvett programok finanszírozásának bemutatására.
Az év utolsó munkatalálkozóját megelőzően Hargita megye önkormányzatának elöljárói sajtótájékoztatóra hívták a média képviselőit, amelyen Borboly Csaba elnök és Bíró Barna Botond alelnök mellett jelen volt Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség (ADR Centru) vezérigazgatója. A megyei elöljárók örömüknek adtak hangot, hogy a fejlesztési ügynökség csapatával a gazdasági nehézségek ellenére is jól tudtak együttműködni, és megtalálták a közös hangot a megoldáskeresésben.
– Nagyon nehéz időszakot zárunk, hisz folyamatosan változtak a törvények, sőt mi több, a minisztériumok egymással versengve „egymás embereit lopták el” kicsivel több fizetésért, így padlóra kerültek a dolgok
– értékelte a többi között az elmúlt időszakot a média munkatársainak Borboly Csaba. A megyeelnök megjegyezte: Romániában mindenféleképpen katasztrófa, ahogy az EU-s pénzek lehívását kezelték. – Persze mindezt a politikai krízis, a háború, a pandémia, az árnövekedés negatívan befolyásolta. Ugyanakkor annak örvendek, hogy a Központi Fejlesztési Régió csapatával rendkívül jó az együttműködés, hogy még ilyen lehetetlen körülmények között is megoldásokat tudunk találni a felmerülő problémákra, hogy a megnyert EU-s pénzek maradjanak a megyében. A tanulságokat le kell vonni, azon kell dolgoznunk, hogy minél jobban felkészüljünk az elkövetkező kiírásokra. Itt mindenkinek tudnia kell, hogy az idővel versenyezünk ebben a pillanatban, hisz a programokat rövidebb határidőkkel fogják zárni, ezért meg kell találni a legmegfelelőbb megoldásokat. Hargita megyébe több millió euró érkezik a megnyert projekteken keresztül, ezért a megyei önkormányzat minden erejével azon dolgozik, hogy ne vesszen el egy eurócent se – fogalmazott Hargita Megye Tanácsának elnöke.
Összekötött lábbal nem lehet szaladni, példálózott a pillanatnyi helyzet kapcsán a megyei tanács alelnöke. A kormány negatív intézkedéseit kritizálva Bíró Barna Botond kifejtette:
mindannyian a kiszámíthatóságot szeretjük, a kormány viszont letiltotta azt, hogy a 2023-as év utolsó két hónapjában új szerződéseket kössenek az önkormányzatok, és ez nagyban megnehezíti a munkájukat,
hisz vannak olyan benyújtott pályázataik, amelyek már sikeresen túl vannak bizonyos kiértékeléseken, és most kerül abba a fázisba, hogy a technikai terveket le kellene adni, amelyek elkészítését ki kellene szerződni.
– Az elmúlt három évben Hargita Megye Tanácsa egyéves költségvetését sikerült behozni külső forrásból, ennek jó része európai pénz.
A megyei tanács és a Központi Fejlesztési Régió Tanácsa között jó az együttműködés. A régió pályázataiból sikerül megépíteni a székelykeresztúri és a balánbányai inkubátorházat, ami az induló vállalkozásoknak fog hathatós segítséget nyújtani. Az elmúlt esztendőkben mind Románián, mind Európán több krízis is végigsöpört, ami gazdasági válsággal, árnövekedéssel járt, és mindez oda vezetett, hogy a projektek veszélybe kerültek, hiszen december 31-ig le kellene zárni őket.
Most azon dolgozunk, hogy miként tudjuk ezeket a projekteket átmenteni a következő költségvetési időszakra, talán még úgy is, hogy a megye nyerjen ebből. Értve ezalatt, hogy a korábban benyújtott pályázatokat 50 százalékban finanszírozták, de mivel az árak megnőttek, az utóbbi időszakban ez már csak 20-25 százalékos uniós finanszírozást jelent, ezt megpróbáljuk úgy újra benyújtani a jövő év elején, hogy a 25 százalékból ismét 50 százalék legyen, és a realitásokhoz alakítsuk a finanszírozást –
avatott be a részletekbe Bíró Barna Botond.
Simion Crețu, a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség vezérigazgatója ugyancsak a jó együttműködést emelte ki, örömének adva hangot, egyúttal megköszönve Hargita Megye Tanácsa elnöke, Borboly Csaba hozzájárulását az esemény megszervezéséhez. A többi között megjegyezte:
a projektek révén sikerült tetemes összegeket Hargita megyébe hozni, ami hozzájárul a térség fejlődéséhez,
ugyanakkor mivel a régiók különböznek egymástól, fontos, hogy specifikus programjaik legyenek, ami egyedivé teszi őket.