Az ország ásványkincseit mutatják be
Bár tárlatvezetés csupán román nyelven kérhető, mégis több száz érdeklődőt vonzott eddig a Románia ásványi kincsei című kiállítás Csíkszeredában. A több múzeumtól kölcsönzött kiállítás anyaga még két hónapig tekinthető meg.
Még két hónapig, június 12-ig látogatható a Románia ásványi hozománya című vándorkiállítás a csíkszeredai Petőfi Sándor utcai Felső Olt és Maros Múzeumban. A tárlat 122 ásványt vonultat fel, és célja, hogy bemutassa a nagyközönség számára eddig ismeretlen hazai ásványtani örökséget. Mint a tárlatvezetők elmondták: kevesen tudják, hogy mintegy 38 olyan ásvány létezik, amelyet a világon először Romániában fedeztek fel és dokumentáltak, és ezeket a Nemzetközi Ásványtani Világszövetség (International Mineralogical Association) is elismerte. Emellett olyan értékes ásványtársulásokat is megfigyelhetünk, amelyek emblematikusak az ország geológiai terében.
A Románia ásványi hozománya című vándorkiállítást a tudományos és muzeográfiai szempontok alapján kiválasztott, az országból származó ásványok mellett fényképek és tudományos információk, térképek is kiegészítik, így az érdeklődők részletesen tájékozódhatnak a témával kapcsolatban. Láthatunk többek között barit, kalcit, pirit, kvarc ásványokat is.
Bár a tárlatvezetés és az információk csupán román nyelven érhetők el, a kiállítás mégis sikeresnek mondható, ugyanis másfél hónap alatt több mint hétszáz érdeklődő tekintette meg. A megyeszékhely iskoláiból szervezett csoportok érkeztek, de egyénileg is mindenkit készségesen körbevezetnek, vázolták a tárlatvezetők.
A kiállított ásványok az ország különböző gyűjteményeiből, múzeumaiból és felsőoktatási intézményeiből származnak, a kiállítást a sepsiszentgyörgyi Keleti-Kárpátok Nemzeti Múzeum, a nagybányai Victor Gorduza Megyei Ásványtani Múzeum munkatársai és utóbbi partnerei – a Bukaresti Egyetem (UB), a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE), a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Egyetem (UAIC), valamint a bukaresti Geológiai Múzeum (MNG) képviselői – állították össze.
A tárlat június 12-ig látogatható a Petőfi Sándor utca 23. szám alatt található Felső Olt és Maros Múzeumban keddtől csütörtökig délelőtt 10 és délután 4 óra között.