Az örmény múlt keresztmetszetét mutatja be az emlékház felújított állandó kiállítása
Megnyitották a Szépvízi Örmény Emlékház felújított állandó kiállítását szombaton délután. A Csíkkörzeti Magyarörmény Szentháromság Alapítvány rendezvényét az örmény családok találkozóján tartották. Az ünnepélyes megnyitón elhangzott: a kiállítás a múltról szól, de a jelen technikai adottságait használja mindazért, hogy vonzó legyen a látogatók számára.
Évente Szentháromság napján szervezik az örmény családok találkozóját Szépvízen. A szépvízi örmény családok utódai nemcsak a találkozóra, hanem a Szépvízi Örmény Emlékház felújított állandó kiállításának megnyitójára gyűltek össze vendégeikkel együtt.
Az ünnepélyes kiállításmegnyitó résztvevőit köszöntő Zakariás István, a Csíkkörzeti Magyar Örmény Szentháromság Alapítvány képviselője azt mondta, a kései utódok olyan örökség birtokosai, akik méltán büszkék lehetnek elődeik munkásságára.
– Az elmúlt három év munkája (szerk. megj.: 2021-ben kezdték el az előző kiállítás anyagának felújítását) arról győzött meg, hogy három évszázadnyi erdélyi létünk történéseit még mindig csak mozaikszerűen ismerjük. A gazdasági, kulturális gasztronómiai örökség pedig tényleg megérdemli, hogy átmentsük az utókornak. 1730-ban, amikor első alkalommal bejegyezték a Szentháromság Alapítványt, akkor főként szociális jelleggel bírt. Fedezte a templom és az egyházi személyzet költségeit, segítette a szegényeket, és évenként bizonyos összeget osztott ki a főiskolás és középiskolás ifjaknak. Mára a feladatunk teljesen átértékelődött. Az egykor ötszáz lelket számláló közösség mára elfogyott, mégis többen vannak itt, akik hazajárnak Szépvízre
– tette hozzá, azt is kiemelve, bár az örmények lélekszámban megfogyatkoztak, mégis jelen vannak a hétköznapokban, az épített örökségük, a kaszinó, a családi kereskedőházak, mind az örmény múltról mesélnek.
Megjegyezte: tíz év munkája és 42 pályázat eredményeként felújították a templomot és a kiállításnak otthont adó emlékházat. Az elmúlt három év munkájának eredménye pedig az emlékház kiállítása, amely a múltról szól, de a jelen technikai adottságait használja mindazért, hogy vonzó legyen a látogatók számára.
Ferencz Tibor, Szépvíz község polgármestere rámutatott, kettős célból gyűltek össze, egyrészt az örmények találkozóját, másrészt a kiállítás megnyitását ünneplik.
– A létesítmény emléket állít, bemutatja a néhai örmény családok, ezen polgári közösség életformáját, mindennapjait. Az örmények egy olyan közösség utódaiként vannak jelen, akiknek az elmúlt századokban meghatározó szerepük volt a település fejlődésében, annak irányt szabva, lendületet adva. Jelenlétükkel, életformájukkal kiemelték Szépvízt a hagyományos székely települések sorából térségi szerepet adva neki. Mi sem bizonyítja jobban, mint az örökségük, a polgári épített kereskedőházak a központban. Remélem, mindnyájuk megelégedésére elmondhatom: hála Istennek, az örökséget nemcsak megőriztük, megvédtük, de méltóképpen helyre is állítottuk. Kijelenthetem, a néhai polgári örmény közösség is, amelyet a szocializmus kisemmizett büszke lenne, ha látná
– hangsúlyozta a községvezető. Hozzátette: ellenszélben sikerült a településközpontot régi fényébe visszarendezni és élettel megtölteni.
Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője, néprajzos a község lakosaként köszöntötte az állandó kiállítás megnyitóján megjelenteket, majd Daczó Katalin újságíró, helytörténeti kutató, a Szépvízi Örmény Emlékház kiállítási munkálatainak koordinátora ismertette a kiállítást.
Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke örmény apostoli kormányzói minőségében köszöntötte az egybegyűlteket és megáldotta a felújított kiállítást.
A Szépvízi Örmény Emlékháznak otthont adó épületet 1862 körül építették kereskedő és lakóháznak. 1924-ben megvásárolta a Szentháromság Segélyegylet, bolt, gyógyszertár, majd orvosi rendelő, illetve az 1950-es 1960-as években szülőotthon kapott helyet benne. 1949-től a helyi plébánia tulajdona. 1961-ben Baricz Vilmos népjóléti igazgató kérte az ingatlan átadását az aggmenház céljára. Ekkor összevonták a szomszédos Dajbukát-féle házban létrehozott öregotthonnal, az épületben betegszobákat rendeztek be. A 2000-es években az öregotthon elköltöztetése után ismét birtokba vette a Csíkkörzeti Magyarörmény Szentháromság Alapítvány. A részleges felújítás után 2010-ben rendeztek be először kiállítást, amelynek felújításáról 2021-ben döntöttek. Jelenleg öt szobában kisbolt, konyha és szoba, illetve a kaszinó rekonstrukcióját, egyházi kellékeket lehet megtekinteni. A tárgyi emlékek mellett kisfilmekkel és VR-szemüveggel szemléltetik az örmény múltat.