Hirdetés

Az iskolások nyelvén szóltak a függőségekről

A Bukaresti Szervezett Bűnözés Elleni Brigád vezetője és kábítószer-függőséget maga mögött hagyó, ma már egy rehabilitációs központ vezetője osztották meg tudásukat, tapasztalataikat középiskolás diákokkal és oktatóikkal a Drog – út a pokolba című eseményen pénteken Csíkszeredában.

Kovács Andrea
Az iskolások nyelvén szóltak a függőségekről
Tudás- és tapasztalatmegosztás. Ismeretterjesztő előadás a kábítószer-fogyasztás megelőzése és visszaszorítása témájában Fotó: Kovács Andrea

A Drog – út a pokolba címmel szervezett ismeretterjesztő előadást a kábítószer-fogyasztás megelőzése és visszaszorítása témájában a Hargita Megyei Ügyvédi Kamara pénteken a csíkszeredai Művészetek Házában.

Az esemény meghívott vendégei dr. Cătălin Țone egyetemi tanár, a Bukaresti Szervezett Bűnözés Elleni Brigád vezetője és Andrei Ștefan egykori szerhasználó, a Teen Challenge drogfüggőséget kezelő rehabilitációs központ egyik vezetője voltak. Mint dr. Cătălin Țone beszédében rámutatott: az ország valamennyi megyéjében megfordult már, Hargita megye pedig igen aktívnak mondható a drogprevenciós tevékenységek – tudatosító előadások, kampányok – számát tekintve, ami a hatóságok és a különböző egyesületek nyitottságának és tenni akarásának köszönhető. Mint mondta: a kábítószerekről rengeteg információ fellelhető az interneten, véleménye szerint az ő feladatuk az, hogy tájékoztassák a fiatalokat a szerhasználat veszélyeiről, a megelőzés és a segítségkérés lehetőségeiről, arról, hogy milyen alternatívák léteznek.

Felszólalása után a 39 éves Andrei Ștefan állt színpadra, aki 13 évesen vált szerfogyasztóvá, ami fizikai és pszichés függőséget okozott, emiatt nehéz és szélsőséges helyzetekbe került. Ő személyes történetén keresztül osztotta meg tapasztalatait a szerhasználatról és a felépülés útjáról az érdeklődő középiskolás diákokkal.

Az iskolások nyelvén szóltak a függőségekről

A tájékoztató és tudatosító beszédeket kötetlenebb rész követte, ahol oktatóvideókat vetítettek, ismert emberek függőségeit boncolgatták és párbeszédet indítottak a jelenlevőkkel, amely során nem csupán a kábítószerekről, de alkoholról, szerencsejátékokról és az egészséges családról is szó esett. Az eseményre dr. Cătălin Țone elhozta legújabb, Marijuana, zborul spre iad (Marihuána, repülés a pokolba) című könyvét is, a legaktívabb diákokat ezzel ajándékozták meg.

Mint Szász Ferenc ügyvéd elmondta: az esemény abba az országos kampányba illeszkedik, amelyet a Román Ügyvédi Kamarák Országos Szövetsége (Uniunii Nationale a Barourilor din Romania, UNBR) szervez, a Légy ügyvéd az iskoládban! elnevezésű, társadalmi felelősségű projekt része. Ennek célja, hogy már iskoláskortól ösztönözzék a diákokat a törvények tiszteletben tartására, előmozdítva a társadalmi igazságosságot és az állampolgári felelősségvállalást, ugyanakkor az is, hogy bátorítsák a tanulókat a mindennapi életben felmerülő jogi problémákon való elgondolkodásra, valamint az azokról történő véleménynyilvánításra. A Hargita Megyei Ügyvédi Kamara által szervezett pénteki programra a megye több mint tíz iskolájából érkeztek diákok és kísérő tanárok, így összesen több mint háromszázan vettek részt.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!