Hirdetés

Az igazgatók nem tartják hatékonynak a módszert

A csíkszeredai általános iskolák többségében nincs és nem is lesz a fegyelmezetlen diákok számára kialakított ún. „büntetőszoba”. A tanintézetek vezetőinek egy része nem tartja indokoltnak ezt a fegyelmezési módszert, mások helyiség vagy felügyelő személyzet hiányában tekintenek el ettől az idei tanév elején bevezetett lehetőségtől.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Az igazgatók nem tartják hatékonynak a módszert
Büntetőszoba a Kós Károly Szakközépiskolában. Nincs rá igény Fotó: László F. Csaba

Szeptembertől a diákok jogállását szabályozó új miniszteri rendelet lehetővé teszi, hogy a tanórán rendetlenkedő diákokat egy külön erre a célra fenntartott „elkülönítő” terembe küldje ki a pedagógus. A teremben kamera kell legyen, a tanulót pedig – aki feladatot kap – az éppen lyukasórán lévő tanárnak vagy kisegítő személyzetnek kell felügyelnie. A megyeszékhely iskolaigazgatóinak jelentős hányada nem tartja megfelelő pedagógiai módszernek a fegyelmezetlen diákok tanóráról való kiküldését, mint ahogy a „büntetőszoba” alkalmazását sem.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Senkit nem küldenek ki 

A csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnázium igazgatója és az iskola vezetőtanácsa is határozottan elveti annak a lehetőségét, hogy az általuk vezetett tanintézetben ilyen elkülönítőbe kerüljenek azok a tanulók, akik fegyelmezetlenül viselkednek vagy zavarják az órát. 
– Tanóráról nem rakunk ki diákot. Ha súlyosabb viselkedési problémák merülnek fel, azt személyesen, az osztályfőnök, illetve a megfelelő személyek jelenlétében megbeszéljük, de „büntetőszobát” nem alakítottunk ki – nyilatkozta lapunknak Tamás Levente iskolaigazgató.
Hasonló véleményen van az üggyel kapcsolatosan a Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója is, aki azt mondja, minden diáknak joga van a tanuláshoz, a viselkedési problémákat pedig más eszközökkel orvosolják az iskola pedagógusai. 
– Az oktatási intézmények vezetői maguk döntik el, hogy élni szeretnének-e ezzel a lehetőséggel, a rendelet nem kötelezi az iskolákat az elkülönítő terem kialakítására és használatára. Egyébként úgy látjuk, a megyében nem sokan élnek ezzel a megoldással – nyilatkozta lapunknak Demeter Levente főtanfelügyelő. 

Körülményes a „büntiszoba” használata

A csíkszeredai általános iskolák közül egyedül a József Attila Általános Iskolában jelöltek ki külön helyiséget, ahova a tanórát zavaró tanulókat kiküldhetik a pedagógusok, a felügyeletüket azonban nem sikerült megoldani, ezért egyelőre itt sem működik még ez a módszer.
– Nevelő jelleggel fenntartott fegyelmi szoba hét-nyolc évvel ezelőtt is működött az iskolánkban, erre alkalmas termünk tehát van, ha sikerül megoldanunk a tanóráról kirakott tanulók felügyeletét is, alkalmazni fogjuk a rendelet által biztosított módszert – mondta Kedves Tihamér iskolaigazgató.
Az általunk megkeresett szakközépiskolák többségében sincs elkülönítő szoba, aminek egyrészt adminisztratív és szervezési okai vannak: az intézmények nem rendelkeznek erre alkalmas üres helyiséggel, illetve az óráról kirakott diákok felügyeletét sem tudják megoldani. Másrészt az iskolák vezetői több helyen úgy vélik, nem biztos, hogy a tanulók viselkedési problémáit ilyen módon hatékonyan meg lehet oldani. 
Kijelölt egy erre alkalmas helyiséget ugyanakkor a Kós Károly Szakközépiskola vezetősége, és az ide kerülő diákok felügyeletére vonatkozóan is összeállított órarendet, de ahogy Szén János iskolaigazgató mondta, eddig senkit nem kellett tanóráról kiküldeniük a tanároknak. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!