Akiknek a város szépítése a feladatuk
Ösztönző hatása van, és magasabbra tette a mércét Csíkszereda városi kertészete számára a tavaly elnyert ezüst minősítés az Európai Virágos Városok és Falvak nemzetközi versenyen, mondta Burista Csilla, a kertészet igazgatója, akit a kora tavaszi munkálatokról és arról is kérdeztünk, hogy milyen alapelvek szerint és hogyan dolgoznak azon, hogy évről évre virágosabb legyen Csíkszereda.
Kora tavasszal az évelő ágyások karbantartásával dolgoznak, rózsafákat metszenek, facsemetéket ültetnek a csíkszeredai városi kertészet munkatársai, és egyes fák metszését is ekkorra időzítik. Munkájuknak köszönhetően szépülnek Csíkszereda közterei, és miután tavaly ősszel a város ezüst minősítést és különdíjat is kapott az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) nemzetközi versenyen, még igényesebben végzik munkájukat, újdonságokkal készülnek, és még több virágot, dísznövényt ültetnek el városszerte, közölte érdeklődésünkre Burista Csilla, a városi kertészet igazgatója. Idén 1,5 millió lejből gazdálkodik a városi kertészet, fenntartási költségeiket fedezik ebből, tudtuk meg, és céljuk, hogy továbbra is résztvevői legyenek az évente meghirdetett Virágos Magyarország nemzetközi versenynek és a kétévente zajló Európai Virágos Városok és Falvak versenyének is.
– Ösztönző hatása van ennek az eredménynek, és magasabbra teszi a mércét. Látván, hogy a szakmabeliek más városokban hogyan dolgoznak, még több ötletünk van, hogyan tehetnénk még szebbé a zöldövezeteket
– mondta Burista Csilla.
Ahol virág van, ott rend van
Idén tavasszal 260 facsemetét ültetnek el városszerte, tette hozzá, ezek között többféle mutatós díszfa van: japáncseresznye, galagonya és vérszilva is.
– Lépésről lépésre próbálunk rendet tenni, és úgy ültetni a fákat, hogy egy utcában két fajból álljon egy fasor. Azokból a fajokból válogatunk, amelyeket a szakma erre a célra ajánl, ugyanis régen a városban több olyan fát is ültettek, amelyek szépek, de nem városba valók
– mondta a városi kertészet igazgatója.
Növényültetés terén a városi kertészet alapelve, hogy a közterületeken, zöldövezeteken, minden öt–tíz négyzetméternyi területen legyen olyan növény, amely virágzik. Ez rendezettebb városképet eredményez, a füves területekre ugyanis inkább jellemző, hogy a gyalogosok letapossák, átmennek rajta, viszont a virágokra, dísznövényekre jobban vigyáznak, közölte Burista Csilla.
Gazdaságos tervezés a virágos városért
A virágágyásokba többnyire évelő virágokat ültetnek, és kevesebb egynyárit, amelyekkel jóval több a tennivaló, mint az előbbivel. Arra is figyelnek, hogy új, akár érdekességnek számító fajokat is ültessenek, és többféle növényt is kipróbálnak. Kísérleteznek, hiszen egyre több olyan faj él meg Csíkszeredában, amelyek számára korábban nem voltak megfelelők az időjárási körülmények.
Az évek során úgy alakították ki a köztereken levő virágágyásokat, hogy szinte mindig legyen valamilyen növény, amely épp virágzik: az ágyásokban így évelő és egynyári virágok is helyet kapnak. Az utóbbiak rövidebb ideig élnek, viszont nagyobb a díszítőértékük, mondta Burista Csilla, mert ugyanabban az évben virágoznak is és magot is hoznak.
Igyekeznek gazdaságosan megújítani és gyarapítani a virágkészletet: mivel az egynyári virágoknak nagy a díszítőértéke, ezért azokból, amelyek beváltak, apró palántákat szereznek be, és ezeket a kertészetben gondozzák, ott nevelik fel őket. Az évelő virágokból is magot fognak, amelyet elültetnek, a palántákat pedig a kertészet munkatársai gondozzák, amíg ki lehet ültetni azokat. Mindez nemcsak gazdaságos megoldás, hanem ennek köszönhetően rózsatöveket, árvácskákat, kasvirágot, léggömb- és harangvirágot, illetve sövényeket is tudnak adni azoknak a lakosoknak, akik vállalják, hogy a tömbházak környékén vagy magánházuk előtt, az utcán elültetik és gondozzák a virágokat. Mint Burista Csilla mondta, tavalyelőtt hirdették meg először ezt a környezetszépítő akciót, és évről évre egyre többen jelentkeznek.