A városközponti medve, amire nem adnak ki riasztást
Ásványvizes, botanikai, zoológiai, ásványi és kőzetes, valamint archaeozoológiai alegységekre van felosztva a Csíki Székely Múzeum természettudományi gyűjteménye, amelyet dr. Kelemen Imola archaeozoológus kezel. A szakértővel a ritkán látott gyűjtemény történetéről, érdekességeiről beszéltünk.
Többnyire a Csíki-medencében és Erdélyben fellelhető állatokat, növényeket, ásványokat, kőzeteket őrzi meg az utókor számára a Csíki Székely Múzeum természettudományi gyűjteménye, de távolabbi vidékekre jellemző ritkaságok is fellelhetők benne, mondja Kelemen Imola archaeozoológus. A legősibb koroktól – miocén, pliocén – kezdve szinte a jelenkorig vannak benne tárgyak.
Sokoldalú gyűjtemény
A múzeum falai között megannyi kitömött állat, szárított és préselt növény, ásvány és kőzet, illetve megkövesedett fosszília, állat- és növénylenyomat található, illetve egy archaeozoológiai összehasonlító gyűjtemény is. Mindezt dr. Kelemen Imola archaeozoológus, gyűjteménykezelő, a múzeum munkatársa kezeli. A természettudományi gyűjteményt öt alkategóriára lehet felosztani: ásványvíz, botanika, zoológia, ásványok és kőzetek, valamint az archaeozoológiai összehasonlító gyűjtemény. Az ásványvíz kategóriába tartoznak a régi ásványvíz-palackozó üzemek reklámcímkéi, reklámtáblák, üvegek, korsók, üvegmosó berendezések. A botanika alkategóriába famaradványok, de leginkább különböző herbáriumok, szárított és préselt növények kerültek, a zoológiához pedig preparált, kitömött állatok, emlősök, madarak tartoznak. Az ásványok és kőzetek közé sorolták a paleontológiai tárgyakat is, hiszen sok esetben azok szintén megkövesedett kagylók, csigák, fosszíliák vagy állat- és növénylenyomatok. A legújabb alkategória az archaeozoológiai összehasonlító gyűjtemény, amelyet Kelemen Imola a munkája megkönnyítésére hozott létre, mert a régészeti állatcsontanyag fajok szerinti azonosítása ennek segítségével a legkönnyebb.
– A régészeti ásatásokról a legritkább esetben kerülnek elő ép, egész állatcsontok, leginkább töredékekből kell a szakembernek azonosítania, hogy azok milyen fajból származnak, milyen nemű, korú állatból. Ehhez van segítségünkre az összehasonlító gyűjtemény, amelyben egy adott csonttípusból igyekszünk minél többféle fajhoz tartozó darabot begyűjteni és egymás mellett tárolni, hogy amikor egy töredékkel a kezünkben keressük a választ a kérdésre, hogy vajon az milyen állatból származik, az ép darabokkal összehasonlítva jó eséllyel meg is kapjuk – részletezi Kelemen Imola.
A gyűjtemény egyes tárgyait olykor a nagyközönség is láthatja: sokszor más tematikájú kiállítások részét képezik, illetve néhány tárgy látható az Útkereszteződésben című várostörténeti kiállítás első termében is. Néha előkerül egy-egy tárgy a múzeum A hónap tárgya sorozatában is, tavaly májusban például egy méretes kitömött barna medve volt kiállítva, amely 1972-ben került a múzeumba több más preparált állattal együtt.
Különlegességek tárolása
Szinte minden alcsoportból ki lehetne emelni néhány különlegességet. Izgalmas az ősmaradványok látványa: egy mamut állkapcsa vagy lábszárcsontja, a fűrészcápa orrcsontja. Az ásványok és kőzetek közül a szakember a Kelemen-havasokból származó, vulkáni eredetű, sárgásbarna színű, nagy méretű kéndarabot emelte ki, amelyet a gyergyói geológustól, dr. Jakab Gyulától vásárolt a múzeum 1977 őszén. Szintén különleges az a grafitdarab, amely 1988-ban került a múzeumba, és a Páring-hegységből származik.
A természettudományi gyűjtemény a múzeumon belül három nagy helyiséget foglal el: két emeleti termen kívül az ásványokat és kőzeteket –súlyuk miatt – a Mikó-vár egyik pincéjében őrzik. A pincében internetre kapcsolódó mérő ellenőrzi a páratartalmat és hőmérsékletet, hárompercenként rögzíti az értékeket, ami applikációval követhető. Ez azért fontos, mert az ásványok, kövek tárolásához az ideális páratartalom 45–55 százalék, a hőmérséklet 15–25 Celsius-fok közötti.
Lassan, de gyarapodik
Kelemen Imola szerint viszonylag kalandos múltú gyűjteményről van szó, hiszen nem volt mindig stabil kezelője. Bár a Csíki Székely Múzeumnak a Mikó-vár előtti székhelyén – a Zakariás-házban, már 1959-től – volt természetrajzi kiállítása, a tárgyak nagy többsége 1971–88 között került be a múzeumba, ekkor történtek a nagyobb gyűjtések, vásárlások, leltározások. Ebben az időszakban tevékenykedett itt Miklóssy-Vári Vilmos természetrajztanárból lett muzeológus, neki köszönhető a gyűjtemény rendszerezése. 1988 után egy ideig gazdátlan maradt a természettudományi gyűjtemény, majd 1996–2005 között Kelemen Sándor geológus vette gondozásába, ő leginkább az ásványok és kőzetek szakértője volt. Később sokáig épp csak fennmaradt a gyűjtemény, nem történt gyarapodás. Jelenleg lassú tempóban ugyan, de gyarapodik, főleg a már említett összehasonlító archaeozoológiai gyűjtemény része, amelybe Kelemen Imola igyekszik mindenféle úton-módon újabb darabokat gyűjteni, akár régészeti ásatásokból, akár megrendelt preparálás útján.
A gyűjtemény kezelőjének is sokoldalúnak kell lennie, jegyzi meg, hiszen nem elég tudnia, hogyan kell bánni a műtárgyakkal, hanem értenie kell a természettudományokhoz, biológiához, geológiához, szinte mindenhez egy kicsit. Kelemen Imola régész szakot végzett, majd archaeozoológiára szakosodott, amely a régészet és a zoológia közös, multidiszciplináris tudománya.
– Hamar kiderült, hogy a régészek eléggé megerőltető fizikai munkája mindenféle időjárási viszontagságok közepette nem nekem való, úgyhogy a doktori fokozat megszerzésével gyakorlatilag sokkal inkább éreztem magam zoológusnak, mint régésznek – teszi hozzá.
Részben ennek köszönhető, hogy ő lett a gyűjtemény kezelője, illetve annak is, hogy szembesült a gyűjtemény hányattatott sorsával, és úgy érezte, szívesen lenne a megmentője. Ezt mosolyogva teszi hozzá, és úgy érzi, nagy fába vágta a fejszéjét, de mint mondta, haladnak a teendőkkel.
Munkájának része az állagmegőrzés, a gyűjtemény gyarapítása, leltározása, felértékelése. Adott esetben kiszolgálja a kutatókat, raktárlátogatókat, de úgy gondolja, a munka izgalmas és kihívásokkal teli része az, ha a nagyközönségnek kell bemutatni a gyűjteményt.