Akár már idén használhatjuk Csíkszereda terelőútját
Javában zajlik Csíkszereda észak–kelet és észak–dél irányú terelőútjának aszfaltozása, és amennyiben az európai úttal való kereszteződés csomópontjának közbeszerzését illetően nem lesz óvás, akár már idén teljes hosszában használhatóvá válhat a megyeszékhely forgalmát jelentősen tehermentesítő „csonka körgyűrű”. A közel 12,2 millió lej értékű beruházás átszabja a város forgalmát.
[caption id="attachment_55394" align="aligncenter" width="1000"] Ráduly szerint hosszas beruházásnak bizonyult. Célegyenesben Fotó: László F. Csaba[/caption]
Csíkszereda taplocai lakosai kezdeményezték a teherforgalom „száműzését”, a nyomvonallal kapcsolatos viták lezárása után pedig a városi tanács – immár több mint 6 éve – határozatában szentesítette a terelőút megvalósítását. A megvalósíthatósági tanulmányban 15,4 millió lejre becsült munka kivitelezését az Ing Service-re bízták, amely 2012-ben 4,2 millió lejből elvégezte az úttest megalapozását, 2015-ben pedig 5,8 millió lej értékben az aszfaltozás kivitelezési szerződését is aláírták. A munka azonban megtorpant.
Néhány év „tökölés” után célegyenesben
Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere és Füleki Zoltán alpolgármester tegnap helyszíni sajtóértekezleten ismertette a beruházás helyzetét. A polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy mocsaras szakasz lévén, indokolt volt a makadám „elhelyezkedésére” szánt idő, ugyanakkor „tökölésnek” nevezte azt az időszakot, amelyet – a hivatali felfüggesztése idején – a kisajátítási procedúrával eltöltöttek a városházán.
– Eleinte adásvételi szerződéssel akartuk megvásárolni a nyomvonalon található területeket, csak később döntöttünk a kisajátítás mellett. Ez a módszer hatékonyabb volt, mert a terület értékét így is megkapták a tulajdonosok, a sok topográfiai felméréssel azonban nem kellett foglalkoznunk – közölte a polgármester.
A körforgalom a gyenge pont
A többszakaszos munkálat legkényesebb eleme az 578-as európai úttal való csomópont kialakítása. Itt jelentős a szintkülönbség is, a rossz megoldás balesetveszélyt teremthet, ezért kulcsfontosságú a megfelelő kivitelezése.
– Az építkezési engedély már megvan, a kivitelezési közbeszerzés pedig augusztus 28-án jár le. Amennyiben nem lesz óvás, optimista forgatókönyv szerint novembertől teljes egészében használhatóvá válhat a terelőút, a Gyimesek felé vezető 12A jelzésű országúttól a Rét utcáig – mondta Ráduly Róbert Kálmán. A körforgalom becsült értéke egyébként 1,7 millió lej.
Az útügy a Rét utcával való találkozáshoz is körforgalmat akar, míg a városvezetés ezen a ponton átszervezné a forgalmat: gondolkodnak a Rét utca terelőútig tartó egyirányúsításán, és eszközölnék, hogy a terelőút élvezzen elsőbbséget. Az egyirányúsítástól függetlenül is: a vasúti átjáró bonyolítja a helyzetet, ezért leállósávot biztosítanának, ahol várakozhatnak a sorompó miatt megálló autók. Ezen a szakaszon egyelőre nem dolgoznak.
A 12A országúttal – Ráduly megfogalmazásában „annak minden előnyével és hátrányával” – egyszerű, T-alakú csomópontban találkozik a terelőút.
Két irányba is meghosszabbítanák
A kivitelezés alatt álló terelőút mindkét végén meghosszabbítható, és ennek érdekében már lépéseket is foganatosítottak.
– A Rét utcától a vasútvonal mentén folytatnánk a terelőutat, a Három Székely Fogadónál csatlakozna a főútba. A makadámborításra vonatkozó közbeszerzés most indul el, és a tervező javaslatára már ennek megvalósulása után ráengednénk a forgalmat. Ennek az 1,2 km-es szakasznak is jelentős része mocsaras helyen halad át, kiemelten fontos, hogy már a makadámot is használjuk – fogalmazott az elöljáró. A makadám a következő esztendőben valósulhat meg, aszfalt pedig legkorábban 2019-ben kerülhet a terelőút meghosszabbított szakaszára. Ezzel teljes észak–dél irányú útszakasz segítené elő a város elkerülését, és a folyamatosan rossz állapotban lévő vasúti felüljárót is tehermentesítené.
A másik irányba Csíksomlyóig hosszabbítanák meg az utat, Delne és Pálfalva elkerülésével csatlakoznának a somlyói útszakaszba. Mindez ahhoz a távlati tervhez is hozzájárulna, hogy a Jakab Antal Tanulmányi Háztól a Nagymező utcával való kereszteződésig (a vegyesüzletig) tartó szakaszon megtiltsák az autós forgalmat, és csakis gyalogosok, kerékpárosok, valamint a „megizmosodott” tömegszállítás számára tegyék használhatóvá.
A terelőút jelenleg kivitelezés alatt álló szakaszának összköltsége egyébként 12,2 millió lej, ebből a kivitelezés értéke 10,8 millió lej. A mostani aszfaltozás ezen belül 5,84 millió lejes szerződésből történik, és a Rét utcával való csomópont – ahol egyébként már lámpatestek is állnak –, valamint a már említett körforgalom kivételével a szóban forgó szakasz teljes aszfaltozását fedezi. A terelőút hossza 3050 méter.
Kovács Hont Imre