Tanulás és munka: a gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő fiatalok lehetőségeit ismertették
A gyermekvédelmi rendszerben élő, 17 éven felüli fiatalok informálása céljából szervezett péntek délelőtt fórumot a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság. A Hogyan tovább? A gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő fiatalok lehetőségei című találkozó szerves része a fiatalok felkészítésének a rendszerből való kilépésre.
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium kezdeményezésére Hogyan tovább? A gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő fiatalok lehetőségei címmel szervezett találkozót pénteken a megyeháza amfiteátrumában. Az első alkalommal megszervezett eseményen a közel kétszáz 17 évesnél idősebb, a Hargita megyei gyermekvédelmi rendszerben felnövő fiatalnak meghívott előadók tartottak rövid előadásokat. Szó esett a fiatalok jogairól, lehetőségeiről, a továbbtanulás fontosságáról, buktatókról és a munkaerőpiacon való elhelyezkedésről. Ugyanakkor olyan kisfilmeket is láthattunk, amelyek a rendszerből kikerült külföldi és Hargita megyei fiatalok életútját, tapasztalatait mutatják be, ezek egy Erasmus program keretében készültek.
Mint Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője kérdésünkre elmondta: az eseményt a gyermekvédelmi rendszerben nevelkedő fiatalok, a 17 és 26 év közöttiek számára szervezték, céljuk, hogy segítsék őket megfelelő döntéseket hozni ebben az életüket nagyban befolyásoló, fontos periódusban, melyben jelenleg vannak.
– Ezek a fiatalok nincsenek könnyű helyzetben most, mi ezen szeretnénk segíteni. A döntés rájuk van bízva, hogy kilépnek a rendszerből 18 éves korukban, vagy továbbra is maradnak. Másrészt ez abból a szempontból is fontos periódus, hogy eldöntsék, milyen szakma felé szeretnének irányulni, vagy hol folytatnák tanulmányaikat. A célunk nem az, hogy frusztráljuk a fiatalokat, hogy rájuk hárul a döntés terhe, épp ezért is igyekszünk az ő szavaikon keresztül hatni rájuk. A levetített kisfilmekben például olyan volt társaik szólalnak meg, akik különböző megpróbáltatásokon mentek keresztül – részletezte az intézményvezető.
Ugyanakkor hozzátette: ezt a tájékoztatást minden 18 évesnek megtartják egyénileg, szociális munkásaik és pszichológusok segítségével, most a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium részéről érkezett a felkérés, hogy szervezzenek egy nagyobb, tájékoztató jellegű eseményt és kampányt, így erre is szerettek volna választ adni a rendezvénnyel. Igyekeznek minél több kezdeményezést a saját tartalmaikkal úgy feltölteni, hogy értelmét lássák, és a jelen levő fiatalok gazdagabban menjenek el eseményeikről, fűzte hozzá Elekes Zoltán. Kiemelte: ha úgy értékelik, hogy ez jól sikerült, és érdemes volt megszervezni, a későbbiekben további kiadásokra számíthatunk.
Maradni vagy menni?
Az eseményen András Imre, a gyermekvédelmi vezérigazgatóság jogásza a fiatalok törvények által biztosított jogait ismertette. Rámutatott:
a jelenlevők előtt két lehetőség áll, maradni a gyermekvédelmi rendszerben 18 éves koruk után, vagy kilépni belőle. Aki úgy dönt, hogy továbbra is szeretne a rendszer védelmének örvendeni, az maradhat, egészen 26 éves koráig, amennyiben folytatja tanulmányait, mely lehet bármilyen iskolai, egyetemi vagy nappali tagozatos képzés. A jogász kiemelte: mindenkinek az javasolják, hogy használják ki ezt a lehetőséget.
Ha a 18 éves már befejezte tanulmányait, de úgy érzi, még nem képes függetlenedni, egy kétéves, átmeneti lehetőség áll rendelkezésére, ezalatt dolgozhat, pénzt spórolhat és továbbra is maradhat a gyermekotthonban vagy nevelőszülőknél.
Abban az esetben, ha a fiatal úgy dönt, miután betöltötte a 18. életévét, hogy kilép a rendszerből, különböző anyagi támogatásokra számíthat. Létezik egy egyszeri támogatás, amelynek értéke nagyjából háromhavi fizetésösszeg, továbbá megkapja a 18 éves koráig összegyűlt gyermeksegély értékét is. Utóbbit egy külön számlán gyűjtik számukra.
A másik lehetőség, mely tavaly október óta elérhető, hogy a fiatal, 26 éves koráig, havi több mint 2800 lej állami támogatást kap, amennyiben folytatja tanulmányait nappali tagozaton vagy dolgozik, és ezek valamelyikét hivatalosan igazolni is tudja.
Ez a juttatási forma egyfajta ösztönzés, hogy a fiatalok 18 éves koruk után kilépjenek a rendszerből és továbbtanuljanak vagy munkába álljanak. András Imre kiemelte: a gyermekvédelmi rendszerből kikerülő fiatalok életét a nevelők, szociális munkások és nevelőszülők is követik, kapcsolatban maradnak egymással, így igyekeznek elkerülni azt, hogy a fiatalok a társadalom perifériájára szoruljanak vagy elkallódjanak.
Tanulás és munka
A pénteki eseményen jelen volt Anca-Minodora Costin-Hendea, a Családügyi, Ifjúsági és Esélyegyenlőségi Minisztérium államtitkára is, aki többek között arra bátorította a fiatalokat, hogy felmerülő kérdéseikkel forduljanak a gyermekvédelmi intézmény munkatársaihoz. Kiemelte: fontos tisztán érteniük, hogy milyen lehetőségeik, illetve jogaik és kötelezettségeik vannak, melyekhez tartaniuk kell magukat.
Az előadások során Szabó Irénke, a Hargita Megyei Nevelési Tanácsadó és Erőforrás Központ igazgatója a tanulmányok folytatásának fontosságáról és pályaorientációról beszélt, majd Vég Emőke, a gyermekvédelmi vezérigazgatóság támogatott foglalkoztatási irodájának munkatársa a munka mezején való elhelyezkedéssel kapcsolatos tudnivalókat járta körbe. Bogos Gyöngyvér szociális munkás pedig a csíkszentmártoni Multifunkcionális Központot mutatta be. Ez azon fiatalok számára nyújt menedéket, akik betöltötték 18. életévüket, gyermekvédelmi rendszerből érkeznek és veszélyeztetett helyzetben vannak. A központ fő célja a gyermekvédelmi rendszert elhagyó fiatalok társadalmi beilleszkedésének elősegítése.
Amit jobb elkerülni
A rendezvényen a gyermekvédelmi rendszerben élő fiatalokhoz Răducanu Mariana Ramona rendőrfőfelügyelő-helyettes a potenciálisan rájuk leselkedő veszélyekről szólt, mint emberkereskedelem vagy munkaerő-kizsákmányolás, ezután pedig Alexandra Maria Ţifrea, a Hargita Megyei Drogprevenciós Központ vezetője a kábítószerek és pszichoaktív anyagok használatának veszélyeire hívta fel a figyelmet.
Az előadások sorát Schmidt Zsófia, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság pszichológusa zárta, aki lelki útravalót adott a fiataloknak. Rövid beszédében olyan kérdéseket vetett fel a jelenlevőknek, hogy mennyire határoz meg valakit az, ahonnan jön, milyen élményekkel gazdagodtak a gyermekvédelmi rendszerben, mik azok az értékek, amelyek szerint élni érdemes, mi az, ami előreviszi őket, illetve mik a céljaik, terveik, álmaik.