A fotográfia mint nemzetegyesítő tényező
A Magyar Fotóművészek Világszövetségének hagyományos rendezvényét, a Nemzetközti Magyar Fotószalon tárlatát nyitották meg a csíkszeredai megyeháza földszinti kiállítóterében csütörtök délután. A mintegy ötven kiállított alkotás november 26-ig tekinthető meg.
A csíkszeredai megyeháza földszinti kiállítótermében tekinthető meg a Nemzetközti Magyar Fotószalon utazótárlata, amely a Magyar Fotóművészek Világszövetségének hagyományos rendezvénye, ennek ünnepélyes megnyitója csütörtök délután zajlott.
Mint a megnyitón Magdó István, a Magyar Fotóművészek Világszövetségének alelnöke elmondta: a szövetséget 2002-ben alapították azzal a célzattal, hogy összefogja és képviselje az anyaországi és határon túli magyar, illetve magát magyarnak valló fotóművészeket, alkotókat. Emellett a fotós szakmai ismertek bővítése, a tagok munkáinak széles körű megismertetése és a magyar identitás ápolása, a hagyományok megörökítése is fontos célkitűzésük. A Magyar Fotóművészek Világszövetsége ma már kilenc ország közel kétszáz fotósát tömöríti.
Az idei, XXII. Nemzetközti Magyar Fotószalonra hét országból 147 fotós 1716 alkotást nevezett be, ebből láthatunk mintegy ötvenet a megyeháza földszinti kiállítótermében. A pályázati anyagokat öt kategóriába lehetett benevezni, ezek az általános színes monokróm, a Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulója, a „Mit jelent magyarnak lenni?”, a természet: Kárpát-medence tájai és az archaikus eljárással készült képek kategória.
A kiállítást Sarány István publicista, szerkesztő méltatta, aki beszédében úgy fogalmazott: a rekordszámú pályázati anyag számára azt bizonyítja, hogy a fotográfia nemzetegyesítő tényező. A képi nyelven megfogalmazott információk hidat képeznek a magyarok és nem magyarok, kisebbségiek és többségiek között, átjárást biztosítanak a kultúrák között.