A csángókért szólt a harang
Csángó Napot tartottak Csíkszeredában, így hívták fel az ott élők figyelmét a moldvai csángó közösségre és kultúrára. A Csángó Kollégiumban kézműves-tevékenységekkel és énekszóval, illetve a Millenniumi templomban szentmisével ünnepeltek a XXII. Csángó Napon.
Hagyományosan minden év novemberében rendezik meg a Csángó Napot Csíkszeredában azzal a céllal, hogy felhívják a figyelmet a moldvai csángó közösségre és kultúrára. Idén a Csángó Kollégiumban pénteken tartottak adventi készülődést, amelyet énekszóval tettek ünnepélyesebbé, illetve vasárnap a Millenniumi templomban délelőtt szentmise volt, amelyet Darvas-Kozma József pápai káplán, címzetes esperes, plébános celebrált. Csángó népviseletbe öltözött fiatalok, a Csíkszeredai Csángó Kollégium diákjai furulyaszó kíséretében énekeltek, így tették különlegesebbé a szentmisét, amelyen – a plébános elmondása szerint a hagyományhoz híven – a moldvai csángókért szólt a harang.
Mint Darvas-Kozma József mondta, a Csángó Napot 2000-ben szervezték meg először Csíkszeredában, azóta csak egy évben maradt el a rendezvény. A szentmise végén Borbáth Erzsébet nyugdíjas tanár Iancu Laura József Attila-díjas, csángó költő két versét szavalta el, és kedves szavakkal köszöntötte a diákokat. Borbáth Erzsébet, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola alapító igazgatója egyik úttörője volt a moldvai csángók magyar nyelvű oktatásának Csíkszeredában, hiszen a József Attila Általános Iskolában 1990-ben az ő vezetésével kezdődött a csángó gyermekek magyar nyelvű tanítása. Mint mondta, Iancu Laura az első csángó gyermekek között volt, akik Csíkszeredában kezdtek az anyanyelvükön, magyarul tanulni.
A Csángó Nap főszervezője a Hargita Megyei Kulturális Központ, és közreműködött a Szent Kereszt Római Katolikus Plébánia, a Csíkszeredai Csángó Kollégium, a Moldvai Csángómagyarok Szövetsége, illetve a Csíkszeredai Tanulók Háza Gyermek néptánccsoportja.