Zserbó – édes olvasmány az új évre
A tavalyi évben sikerült az, ami évek óta nem: sokkal több könyvet olvastam el, mint eddig bármelyikben. Ehhez hozzájárult az a magamnak állított kihívás is, mely szerint az ősz folyamán csak magyar szerzők klasszikusait olvasom.
Túl is vagyok jó néhány, sokak által ismert, kötelező házi olvasmány íráson, ám most már kissé belefáradtam ebbe. A magyar vonalat azonban nem szerettem volna elengedni, így jött az ötlet, hogy egy kortárs magyar szerző régi időkben játszódó könyvét vegyem kézbe. A választásom ezúttal a borító alapján történt: megtetszett a korhű ruhában, vonat ablakán kibámuló hölgyről készült illusztráció, így kezdtem el olvasni Karády Anna 2023-ban megjelent, Zserbó című kétkötetes írását.
Karády a 2021-ben megjelent A füredi lány trilógia művével ért el népszerűséget, amely időutazás-történet a jelenkor és az 1700-as évek között. A trilógiát követően írta meg a Zserbót, amely a nagy múltú Gerbeaud Emil svájci származású cukrász által megálmodott és létrehozott, ma is működő budapesti Gerbeaud Cukrászda egyik pincérnőjének szerelmi életéről szól az 1910-es évekből. A történet főszereplője Szépkúti Blanka, aki Budán él nagymamájával, mivel eladósodott édesapja elhagyta az országot. Blanka munkát vállal a híres budapesti cukrászdában, a Gerbeaud-ban. A cukrászda vezetője megvásárolja a fiumei csokoládégyárat, és cukrászdát nyit a mai horvát kikötővárosban. Blanka a lojalitása és a munkabírása érdemeként lehetőséget kap arra, hogy elutazzon a Magyar Királyság egyetlen kikötővárosába, és ő vezesse a boltot. A lány él a remek lehetőséggel, ám a luxuséttermek és szállodák birodalmában – ott, ahová a magyar nemesség jár elkölteni a pénzét – nemcsak a munkája változik meg, az üdülőhelyen ismert bora nevű szél ugyanis a szerelmet is az útjába sodorja egy jóképű magyar báró, egy igazi tengerész személyében.
Bár a történet fikció, a kor szellemét, az Osztrák–Magyar Monarchia idejebeli „aranykor” hangulatát, a világháborút megelőző békeidőt hitelesen mutatja be az írónő, ugyanakkor leírást ad a valós történelemről, az akkori politikai helyzetről is. Az első kötet még a háború előtti időszakot idézi, amikor Blanka gondjai kimerültek a cukrászda vezetésében és abban, hogy mindennap arra vár, hogy a kiszemelt férfi, báró Hollósy Ármin kikössön Scirocco nevű hajójával Abbázia partjainál. Miután megismeri és elfogadja a kiszámíthatatlan férfi előéletét, és engedne a szerelem csábításának, a második kötetben az egyre feszültebb háborús helyzettel, majd a harcok kitörésével és szerelme távolmaradásával is szembe kell néznie.
A kedves szerelmi történet határozottan többet jelentett számomra, mint egy romantikus regény, a boldog békeidőkről oly keveset tudó olvasóként felkeltette érdeklődésemet az akkori idők iránt, a zserbó nem hiányzott az ünnepi asztalról sem.