Világok találkozása egy női sorsban
A hennaművész, Alka Joshi könyve, az önállóság regénye – mondhatnánk, hiszen a főhős minden erejével azon van, hogy a társadalmi konvenciók ellenére saját maga dönthessen sorsáról, anyagilag független legyen. Mindezt egy tradíciókkal átszőtt keleti civilizációban, ahol a nők másodrangú szerepet töltenek be, és világosan meghatározott helyük van a kasztrendszerekben.
Az 1950-es évek Indiájában a tizenhét éves Lakshmi kissé elveszetten érkezik meg Dzsaipurba. Bántalmazó házasságából, falusi életéből megy a nagyvárosba, merész tervekkel, színes álmokkal. Kézügyességének, kreativitásának köszönhetően hennaművész lesz, fokozatosan nyeri el a város legbefolyásosabb asszonyainak bizalmát.
A hennaművész fejlődésregény: annak ellenére, hogy Lakshmi céltudatosan, fegyelmezett munkájának köszönhetően egyre közelebb ér anyagi céljainak megvalósításához, személyisége alakul, formálódik az őt ért megpróbáltatások hatására. Párhuzamosan saját otthonával, személyiségét is építi, formálja, alakítja, hiszen a felső tízezer köreiben naponta bizonyítania kell, még akkor is, ha szorgalmas munkájával már többször megtette ezt.
A regény lineáris cselekményvezetése, a fordulatos történetszövés, a karakterek kidolgozottsága, az ételek, italok érzékletes leírása teszi magával ragadó, izgalmas olvasmánnyá A hennaművészt. Még ha nem is jártunk Indiában, szinte magunk előtt látjuk az épületeket, az öltözékeket, érezzük a fűszeres, bódító illatokat, ízeket, és vágyunk arra, hogy magunk is hasonló élményekkel gazdagodjunk.
A mű egyik kulcsjelenete a királyi udvarban játszódik, ahol Lakshmi a fia elvesztése miatt testileg-lelkileg összetört királyné meggyógyítását vállalja el. Varázslatos olajaival, illatos masszázsokkal, gyümölcsökben és virágkivonatokban gazdag orvosságokkal, a test és lélek harmóniáját szolgáló ételekkel, vidámságot keltő fűszerekkel és természetesen a hennamotívumok varázslatos erejével hozza vissza az elveszett nőt az életbe, segít neki kapcsolódni saját érzelmeihez, a külvilág valóságához.
A cselekménybe ágyazva a főhős múltjának darabjait is megismerjük: felbukkan az egykori férj, a lánytestvér, akinek nevelését, iskolázását Lakshmi vállalja és sorsának alakulását is nyomon követi, végtelen szeretettel és felelősségtudattal.
Az évezredes tradíciók és az újra való nyitottság különleges elegyét tapasztalhatjuk meg Alka Joshi művében: India társadalmi konvenciói, zárt és szabályokkal teli világa a történelmi változásokkal egyidejűleg az újat is be szeretné fogadni, bár ennek mikéntjét még nem teljesen tudják. Lakshmi ennek úttörője: ahogy szívós eltökéltséggel járja saját útját, hennaművészből gyógyító emberré válva, minden pillanatban a másokon való segítés vágyával munkálkodva bizonyítja, hogy a férfiak uralta világban is lehetséges elismerést szerezni, tudással és kitartással lehetőségeket találni egy méltó élethez.