Hirdetés

Hogyan bánjunk a pénzünkkel?

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 4 perc
Hogyan bánjunk a pénzünkkel?
Fotó: freepik.com

Sokszor hallom, hogy szidják a Netflix streamingszolgáltatót, de a sok egyveleg mellett a kínálatban található néhány elgondolkodtató tematikájú film is. Ilyen például a Társadalmi dilemma, a Hogyan bánj a pénzeddel és a Minimalisták: A kevesebb most több című film. Ezúttal az utóbbi kettőről és azoknak rám, nézőre tett hatásairól osztanék meg néhány gondolatot az olvasókkal.
A két film remekül összekapcsolható. Ha ajánlhatom, akkor előbb a Minimalistákkal kezdjék, és utána nézzék meg a Hogyan bánj a pénzeddel című filmet. Ebben a sorrendben a két film rendkívül jól „fogyasztható”, és számos, az életben hasznos praktikát megoszt a nézőkkel pénzügyek terén. Higgyék el, ebben a világban, ahol egyre többet foglalkozunk az önmegvalósítással és vágyaink elérésével, jól jöhet, ha néha a valódi értékekre is megpróbálunk figyelmet fordítani – amiért ha sikerrel járunk, még a pénztárcánk is hálás lesz.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A filmből vett példákat alkalmazhatjuk saját életvitelünk megváltoztatására, el egészen addig, amíg a látottakat életformává tudjuk alakítani. A Minimalistákból megtanulhatjuk, hogy a boldogsághoz nem kell a világot felvásárolni, sőt a már meglévő haszontalan dolgainkat is kezdhetjük dobozolni – nem kell azonnal mindent kidobni, el lehet adni vagy adományozni. Ellenben azokkal a tárgyakkal kapcsolatban, amelyek csak a helyet foglalják, érdemes elgondolkodni, hogy mennyire volt szükségszerű a megvásárlásuk. Nem kérhettük volna el a szomszédtól? Akár ki is bérelhettük volna arra a néhány órára, amíg szükségünk volt rá.
Miután a fejünkben és a környezetünkben némiképp rendet raktunk, jöhet az új dolgok megvásárlásának elkerülése és a spórolás művészete. Ebben segíthet a Hogyan bánj a pénzeddel című film is, hiszen a fogyasztói társadalomban mindenki azt szeretné tőlünk, ha vásárolnánk. A reklámok elhitetik velünk, hogy a tárgyaktól jobb lesz az életünk. No de könnyedén elejét vehetjük a féktelen vásárlási szenvedélyünknek, ha előtte felteszünk négy egyszerű kérdést: Kell ez nekem? Szeretném-e? Tetszik-e? Akarom-e? A filmben felmerülő négy kérdésen túl hozzá lehet tenni ötödikként a Hasznos-e? kérdést is. Természetesen még így is önuralomra van szükség ahhoz, hogy elejét vegyük a fölösleges pénzkidobásnak, de hátha segít.
A filmben extrém példák és pénzügyi szakemberek segítik a főszereplőket a spórolós technikák elsajátításában. Ami igazán tetszett, az a fizetés havi felosztásának elmélete. Öt – lehetőleg egyenlő – részre osszuk a keresetünket: első a kötelező adók és számlák kiadásai, második a magunkra szánt kiadások, harmadik az ajándékok, a kisebb, váratlan utazásokra félretett pénz, negyedik a vészhelyzetekre félretett összeg, az ötödik pedig az álmaink megvalósításához gyűjtött összeg. Így mindig tudatában vagyunk, hogy mennyit is költhetünk el az adott hónapban. A vonalat szigorúan meg kell húzni, s bár eleinte komoly áldozatokkal jár, később kevésbé fogjuk tehernek érezni.
Hasznos lehet legalább egy évig vezetni a jövedelmünket és kiadásainkat, ezáltal még tudatosabban bánhatunk a pénzünkkel. Néhány különösebb erőfeszítést nem igénylő, egyszerű ötlet segíthet abban, hogy közelebb kerüljünk merészebb álmaink megvalósításához.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!