Élet válás után
Válni nehéz. Ilyenkor tele vagyunk szomorúsággal, gyásszal, úgy érezhetjük, kudarcot vallottunk, életünk pedig gyökeresen megváltozik. Mit kezdjünk az új helyzettel? Hogyan szervezzük újra az életünket gyermekekkel vagy éppen nélkülük? Mit kezdjünk az indulatokkal, dühvel, hogy ne terheljük vele a gyermeket? Csupán néhány kérdés azok közül, amelyekre az Udvarhelyszéki Anyák Egyesülete keresi a választ hamarosan induló válásfeldolgozó csoportjában.
Egyre több házasság végződik válással. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint az elmúlt évben Romániában csaknem 23 ezer pár döntött a válás mellett, az esetek 40 százalékában pedig legalább egy gyermekük volt az elvált pároknak.
Az egyre többeket érintő jelenség okán, Józsa-Csíki Zsuzsánna pszichológus kezdeményezésére, az Udvarhelyszéki Anyák Egyesülete válásfeldolgozó csoportot indít novemberben Élet válás után címmel. A hiánypótló kezdeményezés tulajdonképpen egy veszteségfeldolgozó, önismereti csoport.
Megtanulni újrakezdeni
Józsa-Csíki Zsuzsánna elmondta, a válások többségében a probléma inkább az, hogy a szülőknek nincs elég eszközük a helyzet kezeléséhez.
– A válás nehéz döntések sorozata, el kell gyászolni a veszteséget, még akkor is, ha a házasfelek között már nincsenek érzelmi szálak. El kell engedni a család illúzióját és azt, hogy egy család maradnak, hogy együtt öregednek meg – fogalmazott.
Mint mondta, ilyenkor érzelmek tömkelege kavarog a váló felekben, mint például a bűntudat érzése a gyermekek miatt, düh, bizonytalanság, sértődöttség, félelem, kétségbeesés, frusztráció. A felek igazi érzelmi hullámvasúton ülnek, de közben újra kell szervezni az életet, és fontos döntéseket kell meghozni. A legfontosabb azonban, hogy a gyermekek ne váljanak a harcmező szereplőivé, a váló felek harci eszközévé.
– A csoportba elsősorban olyan szülőket várunk, akik túl vannak már a válás procedúráján, vagy már megszületett a döntés a válással kapcsolatban, és segítséget szeretnének kapni az azt követő élethelyzetekhez, ahhoz, hogy mire készüljenek, milyen problémák merülhetnek fel, és hogyan lehet ezekkel megküzdeni a munkába állástól egészen a napi feladatok elvégzéséig, egyszóval: hogyan építsék újra az életüket – ismertette Józsa-Csíki Zsuzsánna pszichológus.
Együtt könnyebb
Az önsegítő csoport tagjai megismerik egymás élethelyzetét, válási történetét, átadják egymásnak tapasztalataikat, így egymástól is tanulnak. Megtapasztalják, hogy nemcsak ők, hanem más is van hasonló helyzetben, és küzd hasonló problémákkal. A találkozások segítik a résztvevőket az elszigetelődés megelőzésében is.
– Sokan bezárkóznak a problémáikkal, önmagukat vádolják a kialakult helyzetért, pedig a sorstársközösségek segítenek abban, hogy együtt tanuljunk egymástól. Lehetőség van a kibeszélésre, az érzelmi feldolgozáson túl abban is segítséget nyújtunk, hogy miként csökkentsük a válás hosszú távú negatív hatásait. Várunk minden olyan érdeklődőt, aki szeretne segítséget kapni élete újratervezéséhez, megtalálni az újrakezdéshez vezető utat – részletezte Józsa-Csíki Zsuzsánna.
Előre felépített tematikus beszélgetések
A kis létszámú, maximum nyolcfős csoport tevékenységét hat alkalomra tervezték, amelyet héthetente szerveznek majd meg, és három órát tart. A találkozók egymásra épülnek, külön-külön tematika szerint. Kibeszélik a válás megélésének különböző lépcsőfokait, szó lesz annak családtagokra gyakorolt hatásáról, a konfliktuskezelés hatékony módjairól, valamint az indulatkezelésről, azzal a céllal, hogy az elvált felekben a kialakult dühnek ne legyen negatív hatása a gyermek(ek)re.
Témaként szerepel továbbá a gyermekközpontú válás, a szülői feladatok összehangolása, hiszen ha a gyermek azt érzi, hogy tud kapcsolódni mindkét szülőhöz, akkor egy idő után megtapasztalja azt a fajta biztonságérzést, hogy mindkét szülő elérhető, mellette áll, és együtt tudnak működni az ő érdekében.
A csoportfoglalkozások során ugyanakkor a régi társ új kapcsolatának kezeléséről is szó esik majd.
– A résztvevőknek lehetőségük nyílik együttérző, támogató környezetben megosztani gondolataikat, kifejezni érzéseiket, és újabb felismerésekre juthatnak önmagukkal kapcsolatban. Átadhatják magukat a csoport megtartó erejének, mely megkönnyebbülést, önbizalmat ad, és erőforrásként is szolgál – tette hozzá a pszichológus.
A találkozások során a veszteségfeldolgozás és önismeret mellett a mozaikcsaládok kérdésével is foglalkoznak majd. Az első találkozót november 9-ére tervezik, bővebb információt az Udvarhelyszéki Anyák közösségi oldalon olvashatnak és kérhetnek az érdeklődők.