Hirdetés

Bosszúságot okozó „virágok”

A hidegebb, párás időszakban sok háztartásban felmerül a penész problémája, ami az esztétikai kellemetlenségen túl egészségi kockázatokat is hordoz. A penészspórák belélegzése számos problémát okozhat, különösen a légúti megbetegedésekre hajlamos embereknél. Az alábbiakban a penész eltüntetéséhez adunk néhány ötletet.

Bíró István
Bosszúságot okozó „virágok”
Fotó: HN-archív

A penész kialakulásának alapvető oka a nedvesség. Ha a levegő nedvességtartalma túl magas, vagy valahol vízszivárgás van, a penész spórái gyorsan elszaporodhatnak. Ezek a gombák természetesen jelen vannak a környezetünkben, de megfelelő körülmények között – magas páratartalom, rossz szellőzés, hideg felületek – gyorsan növekedésnek indulnak. A magas páratartalom és a rosszul szellőző helyiségek a penész számára ideális környezetnek számítanak, a nem megfelelően hőszigetelt falakon a nedvesség könnyen lecsapódik, ami tovább segíti a gomba megjelenését.
A penész nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségi kockázatokat is jelent. A leg­gyakoribb tünetek közé tartozik az irritáció a szemekben, orrban és torokban, illetve bőrkiütések és légzési problémák. Az allergiás reakciók különösen gyakoriak a penészre érzékenyek körében, és hosszabb távon asztmához is vezethetnek. A penész­spórák belélegzése légzőszervi problémákat, köhögést, tüsszögést és asztmás tüneteket válthat ki. A gyermekek, idősek és azok, akiknek legyengült az immunrendszerük, fokozottan veszélyeztetettek. Hosszú távon a penész krónikus betegségeket okozhat, mint például hörghurut, de az asztma súlyosbodásához is vezet. Azok körében, akik már szenvednek valamilyen allergiától, a penész még súlyosabb reakciókat válthat ki.
A védekezés első lépése mindig a probléma gyökerének megszüntetése, vagyis a nedvességforrások felszámolása. Ezt követően érdemes hatékonyan megtisztítani a fertőzött felületeket, majd olyan megelőző intézkedéseket tenni, amelyek megakadályozzák a megjelenését.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


1. Tartsuk ideális szinten a páratartalmat!
Az ideális páratartalom a lakásban 40-60% között van. Ezt páramentesítő készülékek használatával könnyen beállíthatjuk. Különösen a fürdőszobákban, konyhákban érdemes ilyen készülékeket használni, mert ezekben a helyiségekben a legmagasabb a páratartalom.

2. Gyakran szellőztessünk!
A megfelelő szellőzés kulcsfontosságú a penészgomba elleni küzdelemben. Szellőztessük rendszeresen a lakást, különösen azokban a helyiségekben, ahol magas a páratartalom. Ha ez nem elég, fontoljuk meg a ventilátorok vagy elszívók felszerelését, különösen a konyhában és a fürdőszobában.

3. Házi módszerek
A kisebb penészfoltok eltávolításához használhatunk házi szereket, például ecetes vagy hidrogén-peroxidos oldatot. Az ecet természetes gombaölő, így hatékony a penész eltávolításában: tegyünk belőle egy szórófejes palackba, permetezzük a penészes felületre, hagyjuk hatni pár percet, majd töröljük le.

4. Vegyi anyagok alkalmazása
A nagyobb vagy makacsabb foltok esetén hatékony lehet a penészölő vegyszerek használata. Az erre a célra fejlesztett fertőtlenítőszerek gyorsan és alaposan megtisztítják a felületet, de alkalmazásuk közben ügyeljünk a szellőztetésre és a megfelelő védőfelszerelés használatára (kesztyű, maszk).

5. Megelőzés: hőszigetelés és vízszigetelés
A penészgombák a falak mélyebb rétegeibe is behatolhatnak, ahol nehezen észlelhetők. A szakértők nemcsak a penész eltávolításában, hanem a nedvesség forrásának megszüntetésében is segíthetnek, legyen szó szigetelési problémákról vagy rejtett vízszivárgásról.
Hosszú távon a penész elleni legjobb védekezés az, ha megelőzzük a nedvesség kialakulását: ellen­őriztessük a tetőt, szigeteljük a falakat, cseréljük ki a rosszul működő nyílászárókat, javítsuk a meghibásodott vízvezetékeket, rendszeresen szellőztessünk, és nem utolsósorban figyeljünk a páratartalomra, a penésznek így nehezebb dolga lesz.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!