Hirdetés

Az őszinteségről őszintén

Az őszinteséget újra és újra helyre kell állítani kapcsolatainkban azért, hogy harmóniában élhessünk, és ne essenek szét a kapcsolataink, családjaink. Kultúránk önuralomra ösztönöz, de nem arra, hogy a kényes témákat halogassuk – hangzott el Bedő Imre, a Férfiak Klubja alapítójának csíkszeredai előadásán.

Bíró István
Becsült olvasási idő: 5 perc
Az őszinteségről őszintén
Fotó: freepic,com

Az őszinteség nem teszi könnyűvé, de sikeressé, tisztává és egyenessé teszi a kapcsolatokat – hangzott el az Őszinteség a férfi-női szövetségben című előadás bevezetőjében. Bedő Imre csíkszeredai származású, Budapesten élő közgazdász, a Férfiak Klubja alapítója rámutatott: szinte minden esetben tudjuk a helyes választ, a jó döntést, de ha mindezeket a külső véleményekkel ütköztetjük, úgy érezhetjük, ledarálnak a körülmények, gyakran ezért is nehéz őszintének lenni. Meg kell küzdenünk magunkkal azért, hogy a társadalmi témákról is szabadon tudjunk beszélni. Mindezt otthon kell kezdenünk, részletekbe menő folyamatos munkával azért, hogy helyreállítsuk az őszinteséget a kapcsolatainkban.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Bátorságra és nyitottságra van szükség
– Az őszinteség helyreállításának folyamata újra meg újra elcsúszik. Azért csúszik el, mert fáradtak, frusztráltak vagyunk. Sokszor úgy megyünk haza, hogy úgy érezzük, nincs már több energiánk arra, hogy kényes ügyekben őszinteséget adjunk, sem arra, hogy kapjunk. Utóbbira végképp nincs energiánk, és ezért nem megátalkodottan, tudatosan, hanem ösztönös védekezőmechanizmusból elkezdjük a kínos témákat besöpörni a szőnyeg alá, és Petőfit idézve kapcsolatainkban elkezd a titkos féreg foga rágni – mondta Bedő Imre. Az őszinteség helyreállítási folyamatának kitűzött célja csak az lehet, hogy ne essen szét a kapcsolat, a család. 
Az előadó szerint azt is érdemes megfigyelni, hogy amikor kommunikálunk, nem esünk-e a pozitív őszintétlenség csapdájába. Például, amikor azt mondjuk a párunknak, hogy szeretlek, akkor van-e tartalom mögötte. A kapcsolatainkban ugyancsak őszinteséget követel az anyagiak helyzete, az öltözködés, a hajviselet, a testsúlyról, a családról, anyósról, testvérről, a szexualitásról alkotott vélemény. Az őszinteséghez bátorság szükségeltetik.
– Az iskolában matematikából megtanultuk, hogy két pont között a legrövidebb út az egyenes. Két ember között a legrövidebb út az őszinteség. Mindannyiunk életmódja hasonló: reggel elmegyünk munkába, valamikor késő délután érünk haza, a családi életünk beszorul két-három órába. Így ebben az időintervallumban kéne megvalósítsunk mindent, amire születtünk. A mun­kahelyen termeljük az erőforrásokat ahhoz, hogy családunkban az életet tovább tudjuk adni és a fészkünket tudjuk alakítgatni, a gyermekeinket nevelni, ahol újra harmóniába kell kerülnünk egymással. Ha elfogadjuk, hogy az életünk beszorul három órába, akkor még inkább fontos lenne visszaállítani a kapcsolatokba az őszinteséget. Ennek fontos része az őszinteség adása és kapása is, és erre mindkét félnek nyitottnak kell lennie – hangsúlyozta Bedő Imre, rámutatva arra is, hogy az őszinteséget általában azért kezdjük el gátolni tudat alatt, mert energiát akarunk spórolni, de a sok hazugság a végén több energiát fog elvonni tőlünk.

Mikor és hogyan tud jól működni?
Van-e jó ideje az őszinteségnek? – tette fel a kérdést a Férfiak klubja alapítója. 
– Amikor száz fölött van a pulzusunk, ne akarjuk kimondani az igazat. Ki kell várni, míg megnyugszunk, de ne halogassuk. Egyes férfiak szerint az őszinteségre a legjobb idő: „Ha az asszony hallgat, de ilyenkor ne szakítsd félbe.” Ez viccnek jó, de stratégiának rossz, mert így kerülnek a dolgok a szőnyeg alá. Az én élettapasztalatom is az, hogy ne halogassunk. Ha kis kátyúk keletkeznek az utcán, azokat is akkor érdemes betömni, amikor keletkeztek. Utána nem biztos, hogy lesz pénz teljes aszfaltozásra – szemléltette Bedő.
Van-e jó technika az őszinteségre? – hangzott el az újabb kérdés az előadótól. Rámutatott: kultúránk azt tanítja, képesnek kell lennünk érzelmeink kimutatásának elhalasztására, de nem halogatására, és az őszinteség célja nem lehet a megkönnyebbülés, a társ leüvöltése, az kizárólag az építésről és az előrelépésről, a jobbá tételről kell szóljon. Közmondásunk is az önuralomra tanít: Az úriember nem siet, nem késik és nem kiabál. Az úriasszony nem cipel, nem fizet és nem csodálkozik.
– Őszinteséget adni is és kapni is kell. Kapni nem szeretjük, pedig az a jó, ha a másik nem azt gondol, amit akar. Fontos elmondani, mit gondolok, és fontos tudni, a társam mit gondol – hangsúlyozta az előadó. A tisztánlátást az is segíti, ha a körmondatok után bátran visszakérdezünk.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!