Hirdetés

Az öltönyviselés szabályai

A politikai életben szereplő férfiakat leggyakrabban öltönyben látjuk. Hozzájuk hasonlóan mi is másképpen öltözünk fel egy fontos és másképp egy kevésbé jelentős eseményre. A székelyudvarhelyi Star rádió Dresszpercek című, férfistílusról és -öltözködésről szóló e heti műsorában a szigorú eleganciáról meg a lazább, de attól még a jó ízlés szabályainak eleget tevő öltözetekről esett szó.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 5 perc
Az öltönyviselés szabályai
Fotó: pexels.com

A politikai életben szereplő férfiak a legtöbb rendezvényen, találkozón, sajtótájékoztatón elegánsan, öltönyben jelennek meg, de vannak olyan lazább események is, ahol egyszerűbb, kényelmes összeállításokban láthatjuk őket. A jó megjelenés alapja minden esetben az ápolt külső, így mi is bátran meríthetünk az összeállításaikból.

Mit mivel?
A jó megjelenéshez elengedhetetlen néhány öltönyviselési szabály betartása. Fontos, hogy megfelelő méretű – nem túl bő, szűk, rövid vagy hosszú – inget, zakót és nadrágot, valamint ahhoz találó cipőt, nyakkendőt, övet és más kiegészítőket szerezzünk be. Van, aki nyakkendőt csak olyan eseményen visel, amely számára kiemelten fontos, a hétköznapokban azonban az öltöny nyakkendő viselése nélkül is elfogadott. Öltönyök közül ma már nem a fekete számít „alapdarabnak”, hanem a sötétkék és a sötétszürke is. Ha már van a szekrényünkben ezekből, beszerezhetünk halványszürkét, bézst vagy akár mintást is.
Az elegáns ingek általában egyszínűek, vagy legfeljebb két színt tartalmaznak. Az örök klasszikus a fehér, valamint a kék különböző árnyalatai. Viseléskor az ing ujjából körülbelül egy centi látszódhat ki a zakó ujja alól. Rövid ujjú inget nem ajánlott viselni, és ha nyakkendőt teszünk, az ing legfelső gombját is be kell gombolni, a gallér alól pedig nem lóghat ki a nyakkendő. Ha nyakkendő nélkül hordjuk az inget, a legfelső gombot szabadon hagyjuk.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A zakó mérete akkor tökéletes, ha begombolva nem feszül. Válla a vállcsúcsig, ujjának hossza pedig a csuklócsontig kell érjen. A hossza is fontos, a legjobb, ha elölről nézve a nadrág cipzárjának aljáig ér. Nem elhanyagolható a gombolás etikettje sem: ha egygombos zakót hordunk, gomboljuk, a kétgombos esetében csak a felsőt, háromgombosnál pedig soha nem gomboljuk az alsót. A zakót, ha leülünk, mindig kigomboljuk, ha felállunk, begomboljuk.
Az öltönynadrág anyagának egyeznie kell a zakó anyagával, hossza pedig mindig a cipő orra fölé kell érjen. A zokni a nadrág színéhez kell passzoljon, szárának hossza pedig akkor megfelelő, ha ülő helyzetben sem kandikál ki a csupasz lábszár.
Öltönyhöz fekete vagy barna bőrcipő illik. Feketét a sötét-, középszürke és fekete öltönyökhöz, barnát a bézs és barna árnyalatokhoz kell viselni, világosszürke és sötétkék öltönyhöz pedig mindkettő talál. Ugyanez vonatkozik az övekre is: bőrből készüljön, ugyanakkor harmonizáljon a cipőnk és más bőr kiegészítőnk, például az óra szíjának színével. Nem gond, ha nem egyezik meg pontosan a kiegészítők árnyalata, de fekete cipőhöz ne viseljünk barna övet és fordítva.

pexels.com
Fotó: pexels.com

Nyakkendőből egyszínű, csíkos vagy visszafogottan apró mintást válasszunk, ami minden esetben sötétebb, mint az ing. Fehér ing és sötétkék öltöny kombinációhoz kiváló a tengerészkék vagy a bordó nyakkendő, melynek vége a nadrág derekáig, az övcsatig kell érjen, hosszát a megkötésnél lehet szabályozni.
A férfikabátok legelegánsabbja a klasszikus szövetkabát, öltöny fölé mindenképpen hosszított, egyenes fazonút érdemes választani. Itt is fontos figyelni a színek harmóniájára: szövetkabátok esetében általában a sötét színek a befutók (mint a fekete, barna, sötétszürke), de választhatunk világosabbat is, például középszürkét vagy bézst.

Az öltönyön túl 
Vannak helyszínek és események, amikor a magas funkciót betöltő személyek is megengedhetik maguknak, hogy lazább összeállításban jelenjenek meg. Például egy nyári fesztiválon szervezett kerek­asztal-beszélgetésen, hétvégi majálison a parkban vagy épp egy téli, akár sportos rendezvényen. Ilyenkor senki nem várja el, hogy öltönyben érkezzenek, más darabokban is lehetnek jól öltözöttek.
Nyáron a szigorúan élére vasalt ing és zakó összeállítás helyett sokan választanak galléros rövid ujjú pólót, lazább vászoninget, öltönynadrág helyett pedig térd fölé érő farmer- vagy rövid chino nadrágot, illetve bőrcipő helyett sport- vagy félcipőt. Ősszel és télen, főként szabadtéri eseményeken sem kell feltétlenül ragaszkodni az élére vasalt inghez, egy lazább darab vagy egy garbó is jó lehet, utóbbit sport­zakóval érdemes kombinálni, és ha hűvösebb az idő, vegyünk szövetkabátot. Ugyanakkor például egy sípálya megnyitóján természetes, hogy nem bőr félcipőben jelenünk meg, van, amikor igenis egy bakancs és a vastag téli dzseki is elfogadott öltözék.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!