Hirdetés

RMDSZ: közúti balesetek megelőzését célzó intézkedéscsomagot iktattunk a parlamentben

A KRESZ-t módosító törvénytervezetet iktattak a parlamentben az RMDSZ képviselői és szenátorai. Ennek célja a közúti balesetek megelőzése, a gépjárművezetői engedély megszerzésének szakszerűbbé tétele és a közutak biztonságosabb légkörének megteremtése.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Becsült olvasási idő: 3 perc
RMDSZ: közúti balesetek megelőzését célzó intézkedéscsomagot iktattunk a parlamentben
Képünk illusztráció Fotó: László F. Csaba

A javaslatok között szerepel: a jogosítvány megszerzéséhez szükséges eddigi harminc óra helyett legalább negyvenöt gyakorlati órát kellene teljesítenie a tanulónak, az elméleti képzés óraszáma pedig huszonnégy helyett huszonöt órára növekedne. Továbbá

a 21 év alatti és az egy évnél kevesebb vezetői tapasztalattal rendelkező járművezetők B kategóriájú jogosítvánnyal nem vezethetnek 100 lóerőnél vagy az elektromos autók esetében 75 kilowattnál nagyobb teljesítményű autót.

A törvénytervezet bővíti a járművizsgáztatók körét azáltal, hogy nemcsak rendőrtisztek lehetnek vizsgabiztosok, hanem olyan személyek is, akik vizsgáztatói engedélyt szereznek – tájékoztat közleményében az RMDSZ. 


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Benedek Zakariás, az RMDSZ parlamenti képviselője, a törvénytervezet kezdeményezője elmondta: szükség van olyan biztonsági intézkedések bevezetésére, amely felelősséget és tudatosítást szorgalmaz a közutakon.

„Románia 2021-ben ismét az Európai Unió vezető országa lett a közúti balesetek arányát tekintve, ezért az általunk kidolgozott törvényjavaslat olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek a prevenciót, a közutak biztonságosabbá tételét helyezik előtérbe, nem pedig a gépjárművezetői engedély megszerzésére vonatkozó követelmények nehezebbé tétele a cél.

A közlekedésrendészet, a gépjárművezetők és a gyalogosok felelősségteljes közlekedésére egyaránt szükség van az új szabályok bevezetése mellett” – nyilatkozta a képviselő.

A közúti baleset megelőzését célzó intézkedések között szerepel:

  • a sebességmérő eszközök használatát csak a közúti rendőrség munkatársai végezhetik, kizárólag rendőrautóban vagy abból kiszállva;
  • a mindkét irányban legalább két forgalmi sávos úton a gyalogos-átkelőhelyeknél jelzőlámpákat kell felszerelni és a sávok közötti „menedékhelyet” kell kialakítani a gyalogosoknak;
  • az oktatási, egészségügyi és szociális ellátást nyújtó intézmények, a piacok és vásárok közelében, valamint balesetveszélyes területeken védőkorlátokat és a gépjárművek sebességét csökkentő eszközöket kell elhelyezni;
  • a vasúti sínek és a gyalogos-átkelőhelyek közelében nem használható semmilyen eszköz, amely eltereli a figyelmet a jelzőlámpákról, a közúti táblákról vagy a forgalmat irányító rendőr utasításairól.

A törvénytervezetet iktatták a parlamentben, a képviselőházi és a szenátusi szakbizottsági vitát követően a képviselőház szavaz döntéshozó fórumként a kezdeményezésről.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!